Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

leonxel
Posty: 7
Rejestracja: 2007-10-31, 16:01

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: leonxel » 2007-10-31, 22:04

A mam zapytanie:
Mam na I stopniu studiów praktyki w wymiarze:
A. 72 godziny na II roku (w tym 16 uczę)
B. 144 godziny na III roku (w tym 32 uczę)

Zgodnie z tym rozporządzeniem nie mam po uzyskaniu licencjata 250 godzin o których mowa w tym rozporządzeniu. Zatem nie mam przygotowania pedagogicznego po 3 latach?
P.S. Mam zamiar skończyć Uzupełniające Magisterskie studia.
Pozdrawiam :)

ania78
Posty: 1
Rejestracja: 2007-11-20, 18:38

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: ania78 » 2007-11-20, 18:47

Witam najprostszą metodą jest zdobycie informacji u źródła. Udaj się do dziekanatu i dowiesz się na pewno jekie kwalifikacje daje Ci Twoja uczelnia. Jeśli nie będziesz miał kwalifikacji to jeszcze w zeszłym roku wystarczyło ukończyć kurs kwalifikacyjny. Nie wiem czy w tej kwesti nic się nie zmieniło.

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: Marzena82 » 2007-11-21, 17:26

Hej leonxel:) Myślę,że najpewniejszą informację uzyskasz dzwoniąc do Kuratorium Oświaty i poprosisz o pomoc bądź spotkanie z osobą kompetentną jeżeli chodzi o przygotowanie pedagogiczne po Twoich studiach. Pozdrawiam:)
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

Awatar użytkownika
antynomia
Posty: 30
Rejestracja: 2007-10-19, 20:05

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: antynomia » 2007-11-21, 17:35

leonxel pisze:Zgodnie z tym rozporządzeniem nie mam po uzyskaniu licencjata 250 godzin o których mowa w tym rozporządzeniu.


Jakie rozporządzenie masz na myśli?
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. (poz. 2110.)
czyli "Standardy kształcenia nauczycieli ..." ?

zbyszek_j
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-26, 19:52

Kurs pedagogiczny jak? kiedy? i gdzie?

Postautor: zbyszek_j » 2008-02-26, 21:25

Witam serdecznie!
Nazywam się Zbigniew JOB i jestem absolwentem Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej na razie w stopniu inżyniera, ale kontynuuje naukę w celu zdobycia tytułu magistra. Chciałbym po zakończeniu studiów podjąć pracę nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych jednak potrzebne mi są do tego kwalifikacje pedagogiczne, które da mi odbycie kursu.
Tu właśnie zaczynają się przysłowiowe schody:( Otóż jak narazie każda placówka, do której napisałem czy można u nich zrobić taki kurs pedagogiczny odpisywała mi, że nie bo nie jestem czynnym zawodowo nauczycielem :| Jak mam zostać czynnym zawodowo nauczycielem skoro każda oferta pracy zawiera wymóg posiadania kwalifikacji pedagogicznych. Podobno nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych są cenieni ale czy aż tak, żeby bez problemu znaleźć szkołę, która przyjmie na staż absolwenta bez przygotowania pedagogicznego jeżeli ten zobowiąże się na jak najszybsze zrobienie takiego kursu?
Stąd pytanie moje gdzie na śląsku (najlepiej na terenie Katowic) mogę taki kurs odbyć będąc jeszcze na V roku studiów? Bardzo proszę o odpowiedź bo wiem, że jest to możliwe tylko GDZIE??? :)

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: ann » 2008-02-26, 22:01

Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: edzia » 2008-02-26, 23:45

zbyszek_j pisze:każda placówka, do której napisałem czy można u nich zrobić taki kurs pedagogiczny odpisywała mi, że nie bo nie jestem czynnym zawodowo nauczycielem
bardzo mnie to dziwi, bo przecież podczas kursu pedagogicznego odbywa się praktyki zawodowe, a jak ktoś jest czynnym zawodowo mnauczycielem, to mu niepotrzebny zazwyczaj kurs pedagogiczny.
Zazwyczaj jest tak, że nauczyciele tpz robią na albo po studiach kurs pedagogiczny i potem uczą w szkole przedmiotów zawodowych. Ja jestem tego przykładem. Kurs pedag. robiłam jednak będąc już nauczycielem, ale taka była wtedy sytuacja, dyrektor wyraził zgodę a ja się zobowiązłam taki kurs ukończyć.

zbyszek_j
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-26, 19:52

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: zbyszek_j » 2008-02-27, 13:35

Witam!
Tak rozglądałem się za studiami podyplomowymi, ale nie widzę sensu robienia kolejnego kierunku jakim będą takie studia. Trwają one 3 sem. to jest jakoś z tego co pamiętam 350h, a wymagany jest kurs obejmujący 270h zajęć pedagogicznych.
No nic chyba nie da się tego absurdu obejść wiec trzeba liczyć na szczęście, że uda się znaleźć szkołę, która przyjmie mnie na taki staż ze zobowiązaniem się z mojej strony do jak najszybszego zrobienia takiego kursu! - ale to wszystko jest nie za bardzo pookładane :|.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: dushka » 2008-02-27, 14:47

Ale weź pod uwagę, że czasy się zmieniają - kiedys może okazać się, że kurs nic ci nie daje i musisz uzupełnić wykształcenie. Jeśli zrobisz podyplomówkę, takiej opcji raczej nie ma.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: edzia » 2008-02-27, 17:26

dushka, ann, Dziewczyny, weźcie pod uwagę to, że zbyszek_j, potrzebuje tylko kwalifikacji pedagogicznych, a nie dodatkowych kwalifikacji np. do nauczania przedsiębiorczości. A więc jemu potrzebny jest kurs pedagogiczny, a nie studia podyplomowe :wink:

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: ann » 2008-02-27, 19:05

edzia, a takie studia jak:
Kwalifikacyjne pedagogiczne studia podyplomowe dla nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych.
Przygotowanie pedagogiczne do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych
(te z moich linków) - nie dają właśnie kwalifikacji pedagogicznych?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: edzia » 2008-02-27, 21:36

W linki nie zaglądałam, ale mnie chodziło o to, że do uzyskania przygotowania pedagogicznego wystarczy kurs kwalif., który jest krótszy, a nie muszą to być studia podyplomowe. No chyba, że coś przeoczyłam. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: ann » 2008-02-27, 21:38

edzia pisze:W linki nie zaglądałam, ale mnie chodziło o to, że do uzyskania przygotowania pedagogicznego wystarczy kurs kwalif., który jest krótszy, a nie muszą to być studia podyplomowe. No chyba, że coś przeoczyłam.

To tak, ale zbyszek_j, napisał:
zbyszek_j pisze:Otóż jak narazie każda placówka, do której napisałem czy można u nich zrobić taki kurs pedagogiczny odpisywała mi, że nie bo nie jestem czynnym zawodowo nauczycielem :| J

stąd pomysł z "podyplomówką"
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: edzia » 2008-02-27, 21:47

no to ja właśnie się dziwię tym placówkom i nawet coś mi się wydaje, że mogło zajść nieporozumienie: bo przecież po to się robi kurs pedag., żeby odbyć w czasie jego trwania praktyki i potem pracować w szkole jako nauczyciel tpz. Sytuacje odwrotne (tj. najpierw praca jako nauczyciel, a potem kurs) nie powinny mieć miejsca, choć się zdarzają.
Zbyszku, zapytaj może jeszcze raz w tych placówkach. A jak nie, to chyba rzeczywiście trzeba myśleć o podyplomówkach.
zbyszek_j pisze:Podobno nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych są cenieni ale czy aż tak, żeby bez problemu znaleźć szkołę, która przyjmie na staż absolwenta bez przygotowania pedagogicznego jeżeli ten zobowiąże się na jak najszybsze zrobienie takiego kursu?
myślę, że na to też spokojnie możesz liczyć

joamacha
Posty: 1
Rejestracja: 2008-04-06, 14:49
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Studia na innych kierunkach a przygotowanie pedagogiczne

Postautor: joamacha » 2008-04-06, 15:19

Jeśli jesteś studentem politechniki śląskiej to w Gliwicach w tejże politechnice w Ośrodku doskonalenia jest 2 semestralne studium pedagogiczne dające uprawnienia.W studium tym uczestniczą właśnie studenci polibudy.Wiem o tym bo sama chodzę na ten kurs. :)


Wróć do „Prawo oświatowe”