inwentaryzacja w szkole

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

moniamich77
Posty: 32
Rejestracja: 2008-04-01, 15:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

inwentaryzacja w szkole

Postautor: moniamich77 » 2008-11-04, 19:05

Czy ktoś wie gdzie można poczytać na temat inwentaryzacji w szkole. Jak powinno sie ją prawidłowo przeprowdzić?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: edzia » 2008-11-04, 21:16

Czy chodzi Ci o ustawę o rachunkowości? Art. 26 - 28.

moniamich77
Posty: 32
Rejestracja: 2008-04-01, 15:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: moniamich77 » 2008-11-05, 17:34

Dzięki, to znam. Jest tam napisane ogólnie, a ja chciałabym wjedzieć dokładnie jak powinno sie to robić w szkołach, ale prawidłowo. Może ktoś mógłby mi wskaać jakieś źródło, gdzie jest to opisane, może jakaś książka lub czasopismo ,albo coś innego.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: edzia » 2008-11-05, 22:27


moniamich77
Posty: 32
Rejestracja: 2008-04-01, 15:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: moniamich77 » 2008-11-06, 17:48

Dzieki edzia powoli mi sie rozjaśnia. Musze to dokładnie przeczytać i przemyśleć. Zastanawia mnie jedna rzecz.

Zetknęłam się z sytuacją kiedy dyrektor szkoły daje do podpisu przewodniczącemu komisji inwentaryzacyjnej protokół z inwentaryzacji i pokazuje żeby podpisać tam gdzie napisane jest podpis osoby odpowiedzialnej finansowo. Kiedy ten przewodniczący mówi że tu nie on powinien podpisywać pada z ust dyrktor stwierdzenie że zaraz się dopyta. Wydje mi się to trochę dziwne z tego względu że ten dyrktor pełni to stanowisko od 15 lat i robił taką inwentaryzacje już nie raz, a po za tym na protokołach z poprzedniej inwentury też w tym miejscu widniał podpis przewodniczącej inwentaryzacji. Cz to jest możliwe że ów dyrektor chce żeby kto inny odpowiadał finansowo za stan tego wszystkiego, wydaje mi się że coś tu jest nie tak. Może ty edzia jako nauczyciel przedmiotów ekonomicznych rozjaśnisz mi trochę w głowie.

A czy kierownik gospodarczy w szkole ma w swoich obowiązkach prowadzenie ksiąg i udział w inwentaryzacji. Jaka jest rola tej osoby jeżeli chodzi o inwentaryzacje.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: edzia » 2008-11-07, 17:52

Zgodnie z ustawą o rachunkowości:
Art. 4. ust. 5. Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości – z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury – zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej.
A więc jeśli są wyznaczone osoby materialnie odpowiedzialne za powierzone mienie (u nas np. opiekunowie poszczególnych sal odpowiadają za powierzone pomoce dydaktyczne), to oni powinni podpisać jako odpowiedzialni finansowo.

moniamich77 pisze:A czy kierownik gospodarczy w szkole ma w swoich obowiązkach prowadzenie ksiąg i udział w inwentaryzacji.
Jeśli ma, to ma. Zależy od jego zakresu obowiązków. Taka osoba może być wyznaczona przez dyrektora np. na przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej. Moim zdaniem.

Poczytaj jeszcze tutaj: http://www.vulcan.edu.pl/doradca/06/inwentaryzacja.html

zakietka
Posty: 1
Rejestracja: 2009-03-22, 13:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: zakietka » 2012-12-19, 06:21

Witam, czy inwentaryzację w szkole można przeprowadzać także i w soboty i w niedziele? I jak to jest czy nauczyciel musi zgodzić się na bycie w komisjii inwentaryzacyjnej, bo z tego co wyczytałam to nie leży w jego obowiązkach 40godzinnego tygodnia pracy. Proszę o info :) :) :)

beata007
Posty: 1
Rejestracja: 2014-11-27, 14:10
Lokalizacja: śląskie

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: beata007 » 2014-11-27, 14:13

Czytam to forum w celu anaizy problemów przy  inwentaryzacji w szkole.  Nie sposób nie wspomnieć o gotowym systemie do spisu z natury dla szkół- Szybka Inwentaryzacja PWSK.
Program niesamowicie ułatwi zarządzanie inwentarzem w szkole. Rozwiąże wiele problemów z tym związanych. Jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, a licencja jest dożywotnia!

Można pobrać wersję DEMO i przetestować do 30 uruchomień w celu analizy przydatności systemu.

http://www.pwsk.pl/zdjecia/Szybka_Inwen ... a_demo.exe

Więcej informacji na stronie: 

http://www.szybkainwentaryzacja.pl/

Zachęcam również do obejrzenia filmiku dotyczącego przeprowadzenia inwentaryzacji

http://youtu.be/XXBnaEBa-28?list=PLgm82 ... 1H_wNmp94F

Awatar użytkownika
MasterID
Posty: 1
Rejestracja: 2022-02-02, 01:27
Lokalizacja: śląskie

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: MasterID » 2022-02-17, 09:54

Jeśli chodzi o inwentaryzację w szkole, to warto ją przeprowadzić w nowoczesny sposób. Jest to o wiele szybsze i skuteczniejsze. Zachęcamy do zainteresowania się tematem inwentaryzacji RFID, która staje się standardem już nie tylko w logistyce czy dużych korporacjach. Specjalnie w tym celu stworzyliśmy nowy program do inwentaryzacji, możliwy do wykorzystania przez dowolną firmę, organizację i instytucję.

krystynamal
Posty: 1
Rejestracja: 2022-08-19, 13:36
Lokalizacja: mazowieckie

Re: inwentaryzacja w szkole

Postautor: krystynamal » 2022-08-19, 13:48

Niestety nie zgodzę z przedmówcą. Owszem technologia RFID jest bardzo fajna, ale kogo na nią stać? Raczej nie szkoły państwowe, gdzie liczy się każda złotówka. Założę się, że większość nie zdecydowałaby się na takie rozwiązanie bo mamy małe budżety... Wiem, bo sama robiłam przegląd tego, co jest na rynku już lata temu. W firmie PWSK podeszli do sprawy po ludzku bo po prostu nie było nas stać na takie drogie rozwiązanie jak RFID. Więc po jednej rozmowie już zaproponowali kody kreskowe, które już od kilku lat są poprzyklejane i nic się z nimi nie dzieje. Podobno uczniowie o dziwo nie podejmowali prób zdrapywania :P Program też działa super i dawno się zwrócił.


Wróć do „Prawo oświatowe”