Czy można zwolnić nauczyciela?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Czy można zwolnić nauczyciela?

Postautor: katty » 2009-10-02, 19:57

Zastanawia mnie, jak to jest. Dyrekcja przyjmuje do szkoły nauczyciela kontraktowego z kilkuletnim doświadczeniem, nauczyciel dostaje umowę bezterminową. W trakcie roku okazuje się jednak, że nauczyciel niezbyt nadaje się do pracy, ma braki w przygotowaniu merytorycznym i nie radzi sobie z uczniami. Uczniowie się skarżą, rodzice się skarżą. Czy istnieje jakaś podstawa, na której można takiego niekompetentnego nauczyciela zwolnić, czy też jak już się zatrudniło to dyrekcja ma związane ręce?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Czy można zwolnić nauczyciela?

Postautor: krg54 » 2009-10-02, 21:35

Oczywiście, że istnieją takie możliwości:

1. z art.27 ust.1 KN: Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem;

2. z art.23 ust.1 p.5 KN: w razie uzyskania negatywnej oceny pracy dokonanej w trybie i na zasadach określonych w art. 6a.

Zgodnie z art. 6a KN ocena pracy nauczyciela może zostać dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania poprzedniej oceny. Wnioskować o ocenę pracy nauczyciela może:
– sam zainteresowany nauczyciel,
– organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
– organ prowadzący szkołę,
– rada szkoły,
– rada rodziców.
Z inicjatywą oceny pracy nauczyciela może wystąpić także dyrektor szkoły.
Oceny dokonuje dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do dokonania jej w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku.
Dokonując oceny pracy nauczyciela, dyrektor bierze pod uwagę własne spostrzeżenia dotyczące pracy nauczyciela, ale może także zasięgnąć opinii samorządu uczniowskiego.
Ocena ma charakter opisowy i jest dokonywana w trójstopniowej skali:
– ocena wyróżniająca,
– ocena dobra,
– ocena negatywna
Uzyskanie przez nauczyciela negatywnej oceny pracy pociąga za sobą bardzo istotne konsekwencje, gdyż skutkuje ono otrzymaniem trzymiesięcznego wypowiedzenia, a co za tym idzie rozwiązaniem stosunku pracy z nauczycielem z końcem tego miesiąca, w którym ono upływa, licząc od dnia otrzymania przez niego negatywnej oceny pracy.

Jeżeli więc od uprawnionych osób lub organów szkoły wpłynie wniosek o dokonanie oceny pracy n-la, a dyrektor rzeczowo "wypunktuje" braki tegoż nauczyciela, to po upływie ok. 4 m-cy /bo może się odwołać/-szkoła uwolni się od ewentualnej miernoty. Pamiętać jednak należy, że wszystkie opinie i krytyczne uwagi na temat pracy tego n-la muszą znaleźć potwierdzenie w faktach i obserwacjach dyrektora. Nie można tu opierać się na plotkach i pomówieniach.


Wróć do „Prawo oświatowe”