kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

piotrekzgr
Posty: 1
Rejestracja: 2014-10-16, 17:17
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: piotrekzgr » 2014-10-16, 17:22

Witam,

mam pytanie. Jestem obecnie na 3 roku studiów licencjackich dziennych na filologii polskiej. Specjalizację łącznie z praktykami pedagogicznymi ciągłymi zdałem,więc specjalizację mam zakończoną(daje uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej). Został mi teraz ostatni rok studiów. I w związku z tym chciałem zapytać, czy jest jakakolwiek możliwość znalezienia pracy w szkole , np. 1/2 etatu,albo chociaż parę godzin w tygodniu już teraz? Pytam, bo słyszałem różne wersje - jedni mówią, że w trakcie studiów można, inni, że muszę mieć skończony licencjat...

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Melizabeth » 2014-10-16, 21:15

Może się zdarzyć, że dyrektor zatrudni jeszcze studenta, bo nie będzie w stanie znaleźć kogoś z pełnymi kwalifikacjami. Moja koleżanka w zeszłym roku pracowała kilka miesięcy, mimo że nawet ścieżki pedagogicznej nie skończyła. Dyrektor musiał dwa razy pisać do Urzędu o zgodę na jej zatrudnienie, ale się udało, bo nikogo innego w marcu nie udało się znaleźć.
Próbuj, najwyżej się nie uda :)

gosiek70
Posty: 1
Rejestracja: 2015-02-23, 11:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: gosiek70 » 2015-02-23, 11:48

Proszę o odpowiedź w kwestii uznania przygotowania pedagogicznego. Ukończyłam uczelnię wyższą humanistyczną na wydziale Pedagogika, kierunek Pedagogika. Niestety nie ma zapisu o przygotowaniu pedagogicznym. Uczelni już nie ma, a inna, która powstała na jej miejscu odsyła mnie do biura archiwalnego. Wspomnę tylko, iż wcześniej ukończyłam studium nauczycielskie i uzyskałam stopień zawodowy nauczyciela mianowanego. Obecnie jestem na ścieżce awansu na n-la dyplomowanego. Proszę informację, co mogę zrobić, aby uzyskać potwierdzenie o posiadaniu przygotowania pedagogicznego

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: iluka » 2015-02-23, 13:11

Dołączyć zaświadczenie ukończenia studium nauczycielskiego?
No przecież raz już jakoś musiałaś mieć potwierdzone skoroś mianowana?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: andre » 2015-05-07, 21:42

andre pisze:No właśnie nawet ostatnio się nad tym zastanawiałem, że nowy program na uczelniach określa to co napisał belfegorr. Natomiast rozporządzenie MEN o kwalifikacjach jest sprzeczne ze standardami kształcenia nauczycieli na uczelniach wyższych. Może rzeczywiście rozporządzenie o kwalifikacjach za niedługo ulegnie zmianie.
A tak w ogóle to ciekawe jak wówczas zostaną potraktowani nauczyciele zatrudnieni na mocy obecnego rozporządzenia MEN.


Kontynuując wątek właśnie pojawił się nowy projekt rozporządzenia o kwalifikacjach.
http://www.oskko.edu.pl/oskko/kwalifika ... i/rozp.pdf
http://www.oskko.edu.pl/oskko/kwalifika ... uzasad.pdf

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-05-20, 12:14

Według tego projektu powstaje ciekawa sytuacja dla nauczycieli języków obcych z licencjatem z filologii i magistrem z innego kierunku.

Do tej pory licencjat z filologii dawał kwalifikacje do nauczania na wszystkich 4 etapach edukacyjnych, w tym gimnazjum i liceum.
Według nowego rozporządzenia licencjat da kwalifikacje do nauczania języka obcego tylko w szkole podstawowej. Aby móc uczyć w gimnazjum lub liceum należy mieć ukończone studia magisterskie z filologii danego języka.
Inna opcja to posiadanie tytułu magistra na dowolnym kierunku, uzyskanie certyfikatu na poziomie C1 lub wyższym oraz studia pedagogiczne z nauczania danego języka obcego.
Co ciekawe, ukończenie licencjatu z filologii danego języka również daje znajomość języka obcego na poziomie C1.

Czyli osoba, która ma tytuł magistra uzyskany na innym kierunku, certyfikat na poziomie C1 i przygotowanie pedagogiczne (studia podyplomowe) może uczyć języka obcego na wszystkich etapach edukacyjnych.

Natomiast osoba, która ma tytuł magistra uzyskany na innym kierunku, licencjat z filologii danego języka obcego (poziom językowy również C1) i przygotowanie pedagogiczne (studia podyplomowe) może uczyć języka obcego wyłącznie w szkole podstawowej.
W związku z tym ta osoba, aby móc uczyć w gimnazjum lub w liceum, musi ukończyć drugie studia magisterskie (tym razem z filologii) albo zdobyć certyfikat na poziomie C1, czyli na tym samym poziomie językowym co licencjat.
Ważne jest więc, aby takie osoby zdobyły certyfikat w czasie wakacji, bo istnieje ryzyko, że od września utracą prawo do uczenia języka obcego w liceum lub w technikum. Przepis przejściowy zezwala na nauczanie języka obcego w gimnazjum tym, co rozpoczęli licencjat z języka obcego nie później niż w roku akad. 2011/2012.

andre
Posty: 63
Rejestracja: 2008-09-29, 13:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: andre » 2015-05-23, 14:08

Moim zdaniem jest to chore i niesprawiedliwe. Przecież nauczyciele innych przedmiotów niż języki obce np. biolog może mieć jakąś roczną podyplomówkę z przedsiębiorczości i uczyć w szkołach ponadgimnazjalnych. Natomiast nauczyciel dwóch języków obcych po dwóch kierunkach na uczelni wyższej (jakby nie patrzeć licencjat to jednak wykształcenie wyższe) nie może. Chociaż wydaje mi się, że nauczyciele, którzy nabyli uprawnienia przed wejściem ww. rozporządzenia zachowują je na dotychczasowych zasadach. Przecież tysiące nauczycieli z G i PG straciłoby pracę z dnia na dzień. Pewności jednak nie mam. W naszym pięknym kraju nad Wisłą jest wszystko możliwe :evil:

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-05-23, 16:17

Znalazłem przepis przejściowy, który mówi, że nauczyciel z licencjatem będzie mógł uczyć w gimnazjum, jeśli rozpoczął studia najpóźniej w roku akad. 2011/2012. Nie ma takiego przepisu dla nauczyciela w liceum/technikum, więc będzie wyglądało to tak:
- nauczyciel języka, który ma tylko licencjat, od września automatycznie utraci możliwość pracy w liceum/technikum
- nauczyciel języka, który ma magistra z innego przedmiotu i certyfikat językowy (bez ukończenia filologii) nadal będzie mógł uczyć w liceum/technikum
- nauczyciel języka, który ma magistra z innego przedmiotu i licencjat z języka (bez certyfikatu) będzie mógł pracować w liceum/technikum; jednak w przypadku nauczania języka utraci kwalifikacje merytoryczne i będzie mógł pracować tylko za zgodą kuratora jako nauczyciel bez kwalifikacji z płacą stażysty;
Wydaje mi się, że brak przepisów przejściowych odnośnie szkół ponadgimnazjalnych spowoduje też przerwanie stażu na stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego z powodu braku kwalifikacji do pracy na danym stanowisku, mimo że takie kwalifikacje były w dniu rozpoczęcia pracy. Jeśli stażysta nie uzyska stopnia kontraktowego przed wejściem w życie nowych przepisów to również nie uzyska awansu i jego staż będzie nieważny z powodu braku kwalifikacji.

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ejwa » 2015-05-23, 20:30

belfegorr pisze:Znalazłem przepis przejściowy, który mówi, że nauczyciel z licencjatem będzie mógł uczyć w gimnazjum, jeśli rozpoczął studia najpóźniej w roku akad. 2011/2012.


Możesz podać dokładnie co to za przepis, np. link do źródła??

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-05-23, 20:56

Tutaj jest wszystko:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12272101

Projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji publicznych:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//501/12272101/12287841/12287842/dokument161914.pdf

W pkt 19 ust. 2 jest ten przepis przejściowy.

Lewkathi
Posty: 5
Rejestracja: 2011-07-12, 13:37
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Lewkathi » 2015-05-28, 21:40

Proszę o informację, bo nie wiem czy dobrze rozumuję.

Czy będę w swietle nowego rozporządzenia nadal posiadać kwalifikacje do nauczania języka obecego w gimnazjum, jesli ukończyłam Nauczycielskie kolegium językow obcych w latach 2005/2006?

Czy bedzie mnie obowiązywał jakis okres przejsciowy, w ktorym muszę ukończyć studia magisterskie z filologii aby mieć uprawnienia do nauczania w gimnazjum?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-05-29, 08:44

Lewkathi pisze:Proszę o informację, bo nie wiem czy dobrze rozumuję.

Czy będę w swietle nowego rozporządzenia nadal posiadać kwalifikacje do nauczania języka obecego w gimnazjum, jesli ukończyłam Nauczycielskie kolegium językow obcych w latach 2005/2006?

Czy bedzie mnie obowiązywał jakis okres przejsciowy, w ktorym muszę ukończyć studia magisterskie z filologii aby mieć uprawnienia do nauczania w gimnazjum?


§ 27a: 1. Kwalifikacje do nauczania języków obcych w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych posiada również osoba, która do dnia 30 września 2016 r. ukończyła nauczycielskie kolegium języków obcych.

Z tego wynika, że kwalifikacje zostaną zachowane.

tomojemarzenie
Posty: 2
Rejestracja: 2015-05-21, 16:51
Kto: student
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: tomojemarzenie » 2015-06-10, 13:09

Po licencjacie z TiR i mgr z Geografii mogę zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych teoretycznych w technikum hotelarskim/obsługi turystycznej oraz być nauczycielką geografii w szkole średniej? Oczywiście do tego studium pedagogiczne.

AnNow
Posty: 21
Rejestracja: 2013-01-15, 08:26
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: AnNow » 2015-06-10, 19:05

Mam pytanie.

Jestem magistrem zarządzania.
Chciałabym uczyć matematyki w szkole.
Co powinna zrobić? Studia podyplomowe dające kwalifikacje pedagogiczne oraz podyplomówkę - matematykę?
Czy po takiej podyplomówce będę mogła uczyć w każdej szkole?
Jakie mam realne szanse na pracę nauczyciela matematyki po zarządzaniu? Obawiam się, że wydam pieniądze na dwie podyplomówki (kwalifikacje i matematyka), a dyrektorzy i tak będą woleli zatrudnić kogoś po studiach 5letnich. No ale z drugiej strony, mam robić znowu studia 5letnie...?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-10, 20:28

AnNow pisze:Mam pytanie.

Jestem magistrem zarządzania.
Chciałabym uczyć matematyki w szkole.
Co powinna zrobić? Studia podyplomowe dające kwalifikacje pedagogiczne oraz podyplomówkę - matematykę?
Czy po takiej podyplomówce będę mogła uczyć w każdej szkole?
Jakie mam realne szanse na pracę nauczyciela matematyki po zarządzaniu? Obawiam się, że wydam pieniądze na dwie podyplomówki (kwalifikacje i matematyka), a dyrektorzy i tak będą woleli zatrudnić kogoś po studiach 5letnich. No ale z drugiej strony, mam robić znowu studia 5letnie...?


Należy zdobyć najpierw kwalifikacje pedagogiczne na pierwszej podyplomówce a następnie kwalifikacje do nauczania matematyki na drugiej podyplomówce. Ponieważ ma Pani magistra, to upoważni to do uczenia w każdej szkole.
Z doświadczenia wiem, że dyrektorzy boją się zatrudniać nauczycieli matematyki po podyplomówkach gdyż podyplomówki prowadzone są często na niskim poziomie a matematyka jest głównym przedmiotem maturalnym. W przypadku, gdy jest potrzebne nagłe zastępstwo lub jest początek roku szkolnego a brakuje nauczyciela, to można się załapać.
A może ktoś inny ma jakieś doświadczenia z zatrudnianiem nauczycieli po podyplomówkach?


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron