kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2020-02-10, 09:51

Czy jakiś inny, pokrewny, podyplomowy kierunek będzie honorowany przy przyjęciu do przedszkola?


Pewnie jakieś psychologiczne (pomcc nauczyciela- coraz więcej jest dzieci specjalnej troski).
Może-logopeda...
Albo- język angielski (egzamin na B2 i studia podyplomowe z zakresu metodyki).

Margo83
Posty: 1
Rejestracja: 2020-02-13, 12:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Margo83 » 2020-02-13, 12:58

Dzień dobry
Ukończyłam Kolegium Nauczycielskie Języka Polskiego oraz posiadam licencjat z filologii polskiej. Posiadam zatem przygotowanie pedagogiczne. We wrześniu 2019 zatrudniono mnie w szkole podstawowej jako wychowawcę świetlicy. Umowę mam podpisaną do końca sierpnia 2020. Czy od września 2020 będę mogła nadal pracować w świetlicy szkolnej ?

Asche
Posty: 5
Rejestracja: 2012-09-02, 14:57
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Asche » 2020-02-15, 12:42

Przeszukałam chyba już cały internet w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytanie i są one różne, w zależności od interpretacji przepisów. Dlatego może ktoś mi podpowie, gdzie znaleźć eksperta? Może być nawet porada płatna, byleby rzetelna. Kuratorium zbyło mnie i odesłało do "zapoznania się z przepisami", więc koło się zamknęło.

O co chodzi?
O to, czy nauczyciel będący filologiem i mający przygotowanie pedagogiczne musi zrobić podyplomówkę, aby nauczać następnego języka obcego.

Jestem absolwentką Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych (studia zawodowe 3-letnie) na kierunku filologia w zakresie nauczania języka niemieckiego, magisterkę zrobiłam z pedagogiki ogólnej. W indeksie z KKNJO mam m.in. wpisy o zrealizowaniu następujących bloków tematycznych: "Wczesne nauczanie języka dzieci", "Wstęp do metodyki", "Ćwiczenia z metodyki", "Techniki nauczania", "Psychologia rozwojowa" i "Pedagogika ogólna". Pracowałam w gimnazjum, były też jakieś godziny w klasach I-III SP zanim pojawił się wszędzie j. angielski. Aktualnie posiadam też certyfikat z j. angielskiego dający według rozporządzenia MEN uprawnienia do nauczania w klasach I-III SP. Na wiosnę podchodzę do kolejnego certyfikatu poświadczającego tzw. zaawansowaną znajomość języka.

Problem w tym, że nikt nie potrafi powiedzieć na 100%, czy uzyskane w KKNJO przygotowanie pedagogiczne do nauczania j. obcego daje uprawnienia również do nauczania j. angielskiego na wskazanym w certyfikacie etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Będąc nauczycielem przedmiotów typu historia, matematyka itp. logicznym byłaby konieczność posiadania studiów podyplomowych dot. metodyki nauczania j. obcego. Jednak co w sytuacji, gdy nauczyciel jest już z wykształcenia filologiem?

Owszem, rozważam pójście na studia podyplomowe "Wczesne nauczanie j. angielskiego". Jednak wiadomo, koszt jest niemały, a brak pewności, czy są mi rzeczywiście potrzebne jakoś nie motywuje :(

Vcx_xcKarolina
Posty: 1
Rejestracja: 2020-02-15, 22:28
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Vcx_xcKarolina » 2020-02-15, 22:46

Dzień dobry,


Zwracam się z ogromna prośba o potwierdzenie tego jakie kompetencje ma nauczyciel po zmianach.
Skończyłam studia licencjackie (w 2019 roku) Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna. Teraz nasuwa mi się pytanie czy licencjat pozwoli mi na bycie nauczycielem w szkole podstawowej bez magistra?
Czy jeśli w przyszłości zrobię mgr ale kierunek byłby inny niż Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkola to nadal będę mogła uczyć w klasach I-III oczywoscie kierunek byłby związany z pedagogika.
Czy jest taki zapis, który mówi o tym ze mgr musi być z tego samego kierunku co licencjat?

Asche
Posty: 5
Rejestracja: 2012-09-02, 14:57
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: pomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Asche » 2020-02-16, 05:55

W rozporządzeniu w paragrafie 4 jest mowa o studiach pierwszego stopnia, ale dalej jest też taki zapis:
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i klasach I-III szkół
podstawowych posiada również osoba, która ukończyła:
1) studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na
kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku
przedszkolnym lub wczesnoszkolnym;

Wynika z tego, że trzeba mieć magisterkę z tego samego, aby uczyć w 1-3. Zresztą chyba dlatego polikwidowali podyplomówki wczesnoszkolne... Jednak nie wiem, jak to wygląda w praktyce, bo nie jestem nauczycielem tego etapu. Na forum na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział dokładnie :)

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2020-02-17, 09:34

Można uczyć w sp mając ukończone studia I stopnia (licencjat).

mala4
Posty: 5
Rejestracja: 2020-02-28, 17:24
Kto: rodzic
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: mala4 » 2020-02-28, 18:27

Dzień dobry mam taki problem, ukończyłam Uniwersytet Przyrodniczy kierunek rolnictwo, w zawodzie niestety nie znalazłam pracy obecnie zastanawiam się nad zmianą kwalifikacji, od zawsze marzyłam o pracy z dziećmi.( przedszkolanka, opiekunka w świetlicy, pomoc nauczyciela itp) Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Podjąć podyplomówkę z kwalifikacji pedagogicznych czy lepiej licencjat np pedagogika opiekuńczo- wychowawcza?
Bardzo proszę o podpowidz i dziekuje serdecznie:)

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2020-02-28, 21:38

Jako nauczyciel jedynie przyrody raczej pracy nie znajdziesz (może tylko w dużym mieście,w jakiejś szkole-molochu 1000 dzieci i więcej- 700 dzieciakow tygodniowo będzie Ci przechodzić przez ręce).
Są jeszcze studia podyplomowe,które możesz ukończyć i się przekwalifikować.

Tyle, że...po co Ci to?
Jako stażystka będziesz zarabiać śmieszne grosze. Jeśli mieszkasz przy rodzicach i nie zamierzasz zakładać rodziny, to na kieszonkowe będziesz mieć (no, chyba że masz bgatego męża i traktujesz to hobbystycznie).
Praca ciężka, niewdzięczna, czasochłonna (wbrew pozorom), bardzo obciążająca psychicznie.Co chwila będą Cię egzaminować, kazać kończyć za własne pieniądze nowe studia, straszyć...Ciągle będziesz doświadczać zmian, zarzucą Cię nonsensowną papierologią....Odradzam.

Poszukaj lepszego pomysłu na życie. Albo idź na jakieś praktyki, to może Ci te marzenia przejdą. Jak pobędziesz trochę w nieziemskim hałasie, pośród ttłumu dzieciaków, które nie zamierzają Cię słuchać i poobcujesz z ich roszczeniowymi rodzicami, to może jeszcze się uratujesz.
Aha- tak, będziesz mieć6 tygodni wakacji i dwa tygodnie ferii zimowych. W tym zawodzie -musisz. Już po 6 tygodni nieprzerwanego nauczania oganizm aż wyje o odpoczynek, a gardło o milczenie.

Może coś z ekologią...? To teraz modne.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2020-03-01, 19:53

mala4 pisze:Dzień dobry mam taki problem, ukończyłam Uniwersytet Przyrodniczy kierunek rolnictwo, w zawodzie niestety nie znalazłam pracy obecnie zastanawiam się nad zmianą kwalifikacji, od zawsze marzyłam o pracy z dziećmi.( przedszkolanka, opiekunka w świetlicy, pomoc nauczyciela itp) Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Podjąć podyplomówkę z kwalifikacji pedagogicznych czy lepiej licencjat np pedagogika opiekuńczo- wychowawcza?
Bardzo proszę o podpowidz i dziekuje serdecznie:)


Można podjąć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego. Po ich ukończeniu bez trudu znajdzie się pracę w świetlicy szkolnej. W przypadku nauczania konkretnego przedmiotu, oprócz przygotowania pedagogicznego, ważny jest ukończony kierunek studiów - jeżeli program studiów pokrywa się z podstawą programową przedmiotu szkolnego to można zostać nauczycielem przedmiotowym - decyzja zależy od dyrektora szkoły np. czy po ukończonym rolnictwie można uczyć przyrody.

Inny sposób to studia licencjackie uprawniające do nauczania danego przedmiotu w szkole podstawowej - studia takie umożliwiają jednocześnie zdobycie przygotowania pedagogicznego. Pedagogika opiekuńczo - wychowawcza to kierunek dający nie wiele. Można być wychowawcą świetlicy. Lepiej wybrać studia z wybranego przedmiotu (każdy nauczyciel może pracować w świetlicy szkolnej) ma się wtedy więcej uprawnień.

ElaAnt
Posty: 1
Rejestracja: 2020-03-26, 01:18
Kto: rodzic
Przedmiot: Fizyka, Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ElaAnt » 2020-03-26, 01:30

Witam, szukam porady w temacie uprawnień pedagogicznych. W 2003 roku ukończyłam studia na kierunku nauczanie chemii i fizyki, w 2005 magisterskie z chemii. Nie podjęłam wówczas pracy jako nauczyciel. Zastanawiam się obecnie nad powrotem do "wyuczonego zawodu". Myślicie, że to możliwe? Czy konieczne jest odnowienie uprawnień do nauczania np na stosownych studiach podyplomowych i ponowne odbycie praktyk?
pozdrawiam serdecznie

MacieQ
Posty: 1
Rejestracja: 2020-05-07, 07:36
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: MacieQ » 2020-05-07, 07:39

Dzień dobry. Mam pytanie odnoście możliwości nauczania od 1 września 2020. Mam ukończone studia 1 stopnia (inżynierskie) po kierunku nauczycielkami z przedmiotów technika i informatyka. Pytanie brzmi czy od następnego roku szkolnego muszę mieć ukończone studia II stopnia aby móc zostać nauczycielem np informatyki w szkole podstawowej? Dodam, że nie pracuję w zawodzie nauczyciela. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Frycus
Posty: 2
Rejestracja: 2010-07-12, 17:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Frycus » 2020-05-16, 21:24

Witam, próbuje znaleźć jakiekolwiek informacje na temat możliwości nauczania techniki w szkole podstawowej. Wszystkie odsyłaja do KO zanim się tam udam z zapytaniem może mógłby ktoś pomóc w rozwiniu wątpliwości. Jestem mgr inż. budownictwa, specjalność; konstrukcje budowlane, posiadam przygotowanie pedagogiczne. Studia podyplomowe z charakterystyki energetycznej budynków i studia podyplomowe z nauczania matematyki w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Czy mogę uczyć techniki w szkole podstawowej?

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sharkinator » 2020-05-17, 16:50

Moim zdaniem nie. Studia podyplomowe z techniki są potrzebne.

Można też uczyć jeśli w programie studiów miałeś zawartą podstawę programową techniki, a wątpię.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2020-05-23, 20:05

Frycus pisze:Witam, próbuje znaleźć jakiekolwiek informacje na temat możliwości nauczania techniki w szkole podstawowej. Wszystkie odsyłaja do KO zanim się tam udam z zapytaniem może mógłby ktoś pomóc w rozwiniu wątpliwości. Jestem mgr inż. budownictwa, specjalność; konstrukcje budowlane, posiadam przygotowanie pedagogiczne. Studia podyplomowe z charakterystyki energetycznej budynków i studia podyplomowe z nauczania matematyki w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Czy mogę uczyć techniki w szkole podstawowej?


Technika to przedmiot, który zawiera w sobie bardzo różne treści. Większość z nich, po wskazanym kierunku studiów, rzeczywiście może spełniać treści podstawy programowej, jednak w dalszym ciągu pozostają zagadnienia, które z pewnością nie znajdują się w ramach programu kształcenia na studiach.

Proponuję udać się do szkoły, która poszukuje nauczyciela techniki i dyrektor zweryfikuje czy posiada Pan kwalifikacje. Oczywiście najpewniejszym rozwiązaniem będą studia podyplomowe, które dają 100% uprawnienia.

Frycus
Posty: 2
Rejestracja: 2010-07-12, 17:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Frycus » 2020-06-02, 00:02

Dziękuję za pomoc.


Wróć do „Prawo oświatowe”