kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2011-02-07, 19:35

Jeśli chodzi o to pierwsze pytanie to z pewnoscią tak jest?
Tak. Poczytaj § 2 ust. 1 pkt 3 tego rozporządzenia: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/0400.htm

abada pisze:czytając jedne z pierwszych stron w tym tymacie wnioskowałem, że po podyplomówce mógłbym tylko w podstawowce/gimnazjum.
Musiałeś coś źle zrozumieć.

abada pisze:Co do lotnictwa: np. technik awionik ma w programie takie przedmioty jak: aerodynamika i mechanika lotu, lotnicze zespoły napędowe, budowa i eksploatacja statków powietrznych, wiec myślę, że ktoś np. po lotnictwie tego uczyc może.
Ok, nie wiedziałam.

mjdlugi
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-13, 15:43
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: dolnośląskie

pytanie

Postautor: mjdlugi » 2011-02-13, 17:10

Witam;) Mam pytanie, może ktoś mi pomoze. Mam licencjat z wychowania fizycznego. Jeśli bede studiowal np. 2-letnie magisterskie z pedagogiki, to czy pozniej bede mogl uczyć w szkole średniej, czy tylko w podstawowce lub gimnazjum? :?

Awatar użytkownika
pilot Pirx
Posty: 746
Rejestracja: 2007-08-13, 11:39

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: pilot Pirx » 2011-02-13, 17:17

Magisterskie uprawniają do nauczania przedmiotu w szkołach średnich, policealnych itd. Licencjat to z reguły maksymalnie gimnazjum.
A ja lecę i lecę .... od lat

kuziola5
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-23, 21:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: kuziola5 » 2011-02-23, 21:16

Mam pytanie dotyczące moich kwalifikacji.Otóż jestem magistrem filologii rosyjskiej.Posiadam licencjat z języka polskiego.Czu mogę uczyć j.polskiego w szkole średniej?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2011-02-25, 10:01

kuziola5 pisze:Czu mogę uczyć j.polskiego w szkole średniej?
Nie. Musiałabyś mieć magistra polonistyki. Mogłabyś natomiast uczyć j. polskiego w podstawówkach i gimnazjach. Tam wystarczy licencjat.

kuziola5
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-23, 21:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: kuziola5 » 2011-02-26, 09:24

To ja czegoś nie rozumiem.Po rocznej podyplomówce miałabym kwalifikacje do nauczania języka polskiego w szkole średniej,a po kilkuletnim licencjacie nie posiadam.Przecież to czysty absurd.Po co było 3 lata robić licencjat,lepiej było zrobić roczną podyplomówkę.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2011-02-26, 09:39

kuziola5 pisze:Po rocznej podyplomówce miałabym kwalifikacje do nauczania języka polskiego w szkole średniej
Już teraz nie zrobisz w rok podyplomówki. Poza tym wątpię, czy jakaś uczelnia oferuje podyplomówkę z polskiego. Podyplomówki są raczej z takich przedmiotów, z których trudno znaleźć studia wyższe lub mało jest godzin z danego przedmiotu w szkole, by opłacałoby się kończyć magisterium z tego przedmiotu.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: mateoo » 2011-02-28, 16:48

Niestety, ale jest wiele absurdów w polskiej oświecie.. Naturalnie, że są prowadzone studia podyplomowe w zakresie nauczania języka polskiego, mało tego, czasami w 3 semestry jest możliwość ukończenia podyplomówki z zakresu polonistyki z historią :mrgreen: Po jej ukończeniu będziesz mieć kwalifikacje do uczenia polskiego w szkole średniej, aczkolwiek w LO mogą być sceptycznie nastawieni.

Na 1 stronie Cytryn pytała o swoje kwalifikacje. Fakt, obecnie muzyki w szkole średniej nie ma, więc kwalifikacji do polskiego brak. Aczkolwiek możesz śmiało kończyć wiedzę o kulturze. Ja uczę tego przedmiotu będąc mgr sztuki, bez podyplomówki.
Sztuka jest pokarmem duszy.

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: 45minut-wiola » 2011-03-09, 23:34

Jakie kwalifikacje są potrzebne do prowadzenia zajęć technicznych i artystycznych w gimnazjum ?

johness
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-01, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: johness » 2011-03-25, 14:27

Witam. Ja mam takie pytanie: Mam licencjat z pp na kierunku matematyka i teraz kończę magisterkę z pedagogiki. Czy będę mógł uczyć matematyki w liceum?

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Spec. Edukacja przez sztukę

Postautor: muzak » 2011-04-03, 16:20

Witajcie. Mam pytanie dotyczące kwalifikacji absolwenta kierunku pedagogika o spec. edukacja przez sztukę (edukacja artystyczna) na UŁ. Czy ja jako absolwent studiów I st. mam uprawnienia do nauczania muzyki i plastyki ? Czy uczelnia ma prawo mi wydać suplement dotyczący uprawnień ? Na stronie katedry jest następująca informacja:
Absolwent naszej specjalności będzie posiadał kwalifikacje nauczyciela w zakresie szeroko pojętej edukacji artystycznej i animacji kulturalnej, a w szczególności do prowadzenia (inicjowania):

* zajęć dydaktycznych w obszarze edukacji artystycznej na różnych szczeblach kształcenia w realizacji przedmiotów: muzyka i plastyka (od IV kl. szkoły podstawowej poprzez gimnazjum i liceum profilowane)
* zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych z elementami różnych form powszechnej działalności artystycznej
* imprez kulturalnych i animacji na rzecz młodzieży w społeczności lokalnej
* zintegrowanych działań artystycznych z wykorzystaniem mediów
* zintegrowanych zajęć z elementami muzyki, plastyki, dramy, tańca dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
* działalności w obsłudze festiwali, konkursów, imprez artystycznych dla dzieci i młodzieży
* działalności w instytucjach kultury i mediach (TV i radio) dla dzieci i młodzieży


rozumiem, że stąd wynika iż tak. Natomiast na stronie rekrutacji UŁ znajduje się jeszcze inna informacja:

Absolwent studiów pierwszego stopnia edukacji przez sztukę posiada kompetencje do prowadzenia zajęć muzycznych, plastycznych, zintegrowanych na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum, jak również do realizacji zajęć artystycznych w placówkach pozaszkolnych. Potrafi posługiwać się edukacyjnymi programami komputerowymi w zakresie muzyki, plastyki, fotografii i filmu. Potrafi zastosować działania z zakresu arteterapii w sytuacjach edukacyjno - wychowawczych. Jest przygotowany do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia.

Trochę mniej sprecyzowane jak dla mnie. Czy ktoś jednak może mi zarzucić brak kwalifikacji ? Czy ewentualne wątpliwości mogę rozwiać pokazując właśnie suplement z uczelni?

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: muzak » 2011-04-04, 15:12

Słuchajcie na suplemencie widnieje ten opis kwalifikacji :

Absolwent studiów pierwszego stopnia edukacji przez sztukę posiada kompetencje do prowadzenia zajęć muzycznych, plastycznych, zintegrowanych na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum, jak również do realizacji zajęć artystycznych w placówkach pozaszkolnych. Potrafi posługiwać się edukacyjnymi programami komputerowymi w zakresie muzyki, plastyki, fotografii i filmu. Potrafi zastosować działania z zakresu arteterapii w sytuacjach edukacyjno - wychowawczych. Jest przygotowany do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia.


Ponawiam swoje pytanie: czy ten opis jasno precyzuje moje kwalifikacje ? Czy ów "Zajęcia muzyczne" są jednoznaczne z "przedmiotem muzyka"? Gdzie mogę się odnieść gdyby zdarzyło się,że uczelnia mówi, iż mam uprawnienia, a dyrektor nie ?

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: partita400 » 2011-04-04, 22:18

Ja mam zapisane, że mam uprawnienia do nauczania przedmiotu "muzyka" na poziomie szkoly podstawowej, gimnazjum , szkoły średniej i studiów wyższych również np.pedagogicznych w zakresie przedmiotów związanych z edukacją muzyczną .

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: malgala » 2011-04-04, 22:54

muzak pisze:Czy ewentualne wątpliwości mogę rozwiać pokazując właśnie suplement z uczelni?

Myślę, że tak.
O uznaniu kwalifikacji decyduje dyrektor, ale musi to na jakiejś podstawie zrobić.
Taką podstawą może być w tym przypadku suplement i wyszczególniona w nim liczba godzin.
Istotne jest również, czy posiadasz przygotowanie pedagogiczne.

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: muzak » 2011-04-04, 22:58

Tak posiadam, w końcu kończyłem studia na kierunku pedagogika, a specjalność to edukacja przez sztukę. Suplement właśnie taki opis zawiera :
Absolwent studiów pierwszego stopnia edukacji przez sztukę posiada kompetencje do prowadzenia zajęć muzycznych, plastycznych, zintegrowanych na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum, jak również do realizacji zajęć artystycznych w placówkach pozaszkolnych. Potrafi posługiwać się edukacyjnymi programami komputerowymi w zakresie muzyki, plastyki, fotografii i filmu. Potrafi zastosować działania z zakresu arteterapii w sytuacjach edukacyjno - wychowawczych. Jest przygotowany do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia.


W toku nauki oczywiście metodyka nauczania muzyki, metodyka tańca ludowego, współczesnego, emisja głosu z elementami wokalistyki, podst. improwizacji instrumentalnej i inne.. W końcu po coś te studia kończyłem. Co myślisz ?


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron