kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

malkaz
Posty: 1
Rejestracja: 2021-01-21, 14:51
Kto: student
Przedmiot: Geografia, Przyroda
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: malkaz » 2021-01-21, 14:55

Dzień dobry,
Chciałabym uzyskać informacje na temat rekrutacji na studia podyplomowe Przygotowanie pedagogiczne.
Jestem absolwentką Turystyki i Rekreacji I stopnia na Wydziale Nauk o Ziemi.
Chciałabym uczyć w szkole podstawowej geografii lub przyrody.
Dyrektor szkoły podstawowej, w której obecnie pracuję na stanowisku kadrowej, wyraził chęć zatrudnienia mnie na stanowisku nauczyciela stażysty przedmiotu geografia. Prosi tylko o uzyskanie przygotowania pedagogicznego.
W dziale rekrutacji na studia podyplomowe dostarczyłam już dokumenty w tym dyplom i suplement dyplomu. Czy istnieje możliwość, że nie zostanę przyjęta ? Co sprawdzają jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne? Czy po Turystyce i przygotowaniu pedagogicznym mogę uczyć geografii / przyrody? Jest to chyba tylko decyzja dyrektora placówki, czyż nie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

patrycja930424
Posty: 3
Rejestracja: 2021-01-21, 15:03
Kto: student
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: patrycja930424 » 2021-01-21, 15:04

Witam, chciałabym podjąć prace jako nauczyciel chemii w szkole podstawowej. Obecnie posiadam tytuł inzyniera technologii chemicznej. Co musiałabym zrobić, żeby móc podjąć pracę jako nauczyciel chemii?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sharkinator » 2021-01-21, 16:23

malkaz pisze:Dzień dobry,
Chciałabym uzyskać informacje na temat rekrutacji na studia podyplomowe Przygotowanie pedagogiczne.
Jestem absolwentką Turystyki i Rekreacji I stopnia na Wydziale Nauk o Ziemi.
Chciałabym uczyć w szkole podstawowej geografii lub przyrody.
Dyrektor szkoły podstawowej, w której obecnie pracuję na stanowisku kadrowej, wyraził chęć zatrudnienia mnie na stanowisku nauczyciela stażysty przedmiotu geografia. Prosi tylko o uzyskanie przygotowania pedagogicznego.
W dziale rekrutacji na studia podyplomowe dostarczyłam już dokumenty w tym dyplom i suplement dyplomu. Czy istnieje możliwość, że nie zostanę przyjęta ? Co sprawdzają jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne? Czy po Turystyce i przygotowaniu pedagogicznym mogę uczyć geografii / przyrody? Jest to chyba tylko decyzja dyrektora placówki, czyż nie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Studia z TiR nie dadzą uprawnień do nauczania geografii ani tym bardziej przyrody i dyrektor nie może sobie robić samowolki w tym zakresie. Kiedyś można było uznać kierunek za zbliżony, ale teraz się to skończyło. Kuratorium po prostu zakwestionuje wykształcenie, w końcu TiR to tylko jeden z działów geografii. Więc w tym przypadku potrzebne jest przygotowanie pedagogiczne + studia podyplomowe z geografii (czasem w zestawie z przyrodą). Co do rekrutacji na przygotowanie pedagogiczne to najlepiej zapytać czy przyjmą, bo możliwe że jeśli uznają, że gdy się nie ma kierunkowego wykształcenia to nie ma sensu robić pp.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sharkinator » 2021-01-21, 16:27

patrycja930424 pisze:Witam, chciałabym podjąć prace jako nauczyciel chemii w szkole podstawowej. Obecnie posiadam tytuł inzyniera technologii chemicznej. Co musiałabym zrobić, żeby móc podjąć pracę jako nauczyciel chemii?
pozdrawiam


Musisz uzyskać przygotowanie pedagogiczne. Jeśli uczelnia tego nie zapewnia w programie studiów trzeba będzie dorobić studia podyplomowe. W przypadku technologii chemicznej ->chemii jest inna sytuacja niż turystyka-> geografia jak u osoby powyżej. W tym przypadku jeśli dyrektor uzna, że program studiów pokrywa się z podstawą programową chemii to będzie mógł Cię zatrudnić, kuratorium raczej nie będzie tego kwestionować. Może warto rozważyć studia II stopnia z chemii? Wtedy uzyskasz też uprawnienia do szkół ponadpodstawowych.

patrycja930424
Posty: 3
Rejestracja: 2021-01-21, 15:03
Kto: student
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: patrycja930424 » 2021-01-21, 17:49

sharkinator pisze:
patrycja930424 pisze:Witam, chciałabym podjąć prace jako nauczyciel chemii w szkole podstawowej. Obecnie posiadam tytuł inzyniera technologii chemicznej. Co musiałabym zrobić, żeby móc podjąć pracę jako nauczyciel chemii?
pozdrawiam


Musisz uzyskać przygotowanie pedagogiczne. Jeśli uczelnia tego nie zapewnia w programie studiów trzeba będzie dorobić studia podyplomowe. W przypadku technologii chemicznej ->chemii jest inna sytuacja niż turystyka-> geografia jak u osoby powyżej. W tym przypadku jeśli dyrektor uzna, że program studiów pokrywa się z podstawą programową chemii to będzie mógł Cię zatrudnić, kuratorium raczej nie będzie tego kwestionować. Może warto rozważyć studia II stopnia z chemii? Wtedy uzyskasz też uprawnienia do szkół ponadpodstawowych.


Dziękuję bardzo za odpowiedź :) pozdrawiam

magdalena2000
Posty: 5
Rejestracja: 2021-01-04, 00:14
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: magdalena2000 » 2021-01-22, 08:25

Witam
Proszę o wyjaśnienie jak mam rozumieć zapis (DZ.U. z 2020 r. poz. 1289): "...kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela... posiada osoba która ukończyła...studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne." Mają obejmować treści nauczanego przedmiotu w 100%?

patrycja930424
Posty: 3
Rejestracja: 2021-01-21, 15:03
Kto: student
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: łódzkie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: patrycja930424 » 2021-01-22, 12:43

sharkinator pisze:
patrycja930424 pisze:Witam, chciałabym podjąć prace jako nauczyciel chemii w szkole podstawowej. Obecnie posiadam tytuł inzyniera technologii chemicznej. Co musiałabym zrobić, żeby móc podjąć pracę jako nauczyciel chemii?
pozdrawiam


Musisz uzyskać przygotowanie pedagogiczne. Jeśli uczelnia tego nie zapewnia w programie studiów trzeba będzie dorobić studia podyplomowe. W przypadku technologii chemicznej ->chemii jest inna sytuacja niż turystyka-> geografia jak u osoby powyżej. W tym przypadku jeśli dyrektor uzna, że program studiów pokrywa się z podstawą programową chemii to będzie mógł Cię zatrudnić, kuratorium raczej nie będzie tego kwestionować. Może warto rozważyć studia II stopnia z chemii? Wtedy uzyskasz też uprawnienia do szkół ponadpodstawowych.

Jeszcze zadam pytanie, czy gdybym podjęła studia magisterskie na kierunku pedagogika, to wtedy liczyłyby się one jako przygotowanie pedagogiczne?

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sharkinator » 2021-01-22, 16:53

magdalena2000 pisze:Witam
Proszę o wyjaśnienie jak mam rozumieć zapis (DZ.U. z 2020 r. poz. 1289): "...kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela... posiada osoba która ukończyła...studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne." Mają obejmować treści nauczanego przedmiotu w 100%?


Tak, w 100%. Jak będzie brakowało 1-2 działów to kwalifikacji brak, przerabiałem to na własnej skórze.

Ollaw
Posty: 2
Rejestracja: 2021-01-28, 16:51
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Ollaw » 2021-01-28, 17:04

Dzień dobry, bardzo proszę o poradę. Przeglądałam forum, ale nie znalazłam niestety przypadku takiego jak mój.
Zacznę od tego, że w tej chwili kończę 5 semestr studiów I stopnia na kierunku pedagogika wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym. Jest to ostatni rocznik, który mógł się uczyć w systemie 3+2. Zastanawiam się co dalej zrobić, ponieważ ciągle słyszę sprzeczne informacje. Czy ukończone studia w czerwcu br. będą mnie uprawniały do pracy w klasach 1-3 i przedszkolu, czy muszę je uzupełnić o studia drugiego stopnia na tym samym profilu. W jednym kuratorium dowiedziałam się, że powinnam kontynuować na tym samym kierunku, a w drugim dostałam informację, że po co dublować, skoro lepiej zrobić magistra np z plastyki/techniki lub informatyki ponieważ to da mi dodatkowe kompetencje. Zarówno ja, jak i reszta naszej grupy zastanawiamy się co dalej. Nasza uczelnia oferuje jedynie studia drugiego stopnia na kierunku Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i pedagogika rodziny. Czy zostać tam, czy szukać innej uczelni. I jeśli szukać to jaka specjalizacja będzie najlepsza? Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2021-01-28, 19:26

Ollaw pisze:Czy ukończone studia w czerwcu br. będą mnie uprawniały do pracy w klasach 1-3 i przedszkolu, czy muszę je uzupełnić o studia drugiego stopnia na tym samym profilu. W jednym kuratorium dowiedziałam się, że powinnam kontynuować na tym samym kierunku, a w drugim dostałam informację, że po co dublować, skoro lepiej zrobić magistra np z plastyki/techniki lub informatyki ponieważ to da mi dodatkowe kompetencje.


Tak, studia licencjackie są wystarczające, aby pracować jako wychowawca w przedszkolu i klasach I-III. Proponuję wybrać studia o innej specjalności, ponieważ faktycznie będzie to dokładnie to samo ;)

Ollaw
Posty: 2
Rejestracja: 2021-01-28, 16:51
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Ollaw » 2021-01-28, 20:16

Michalll_95 pisze:
Ollaw pisze:Czy ukończone studia w czerwcu br. będą mnie uprawniały do pracy w klasach 1-3 i przedszkolu, czy muszę je uzupełnić o studia drugiego stopnia na tym samym profilu. W jednym kuratorium dowiedziałam się, że powinnam kontynuować na tym samym kierunku, a w drugim dostałam informację, że po co dublować, skoro lepiej zrobić magistra np z plastyki/techniki lub informatyki ponieważ to da mi dodatkowe kompetencje.


Tak, studia licencjackie są wystarczające, aby pracować jako wychowawca w przedszkolu i klasach I-III. Proponuję wybrać studia o innej specjalności, ponieważ faktycznie będzie to dokładnie to samo ;)


Bardzo dziękuję za odpowiedź. W tym całym prawnym rozgardiaszu ciężko się czasem połapać. A co ze studiami drugiego stopnia? Jak specjalizacja będzie najlepsza? Jeśli byłby tu jakiś praktykujący nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej to może mógłby podpowiedzieć praktycznie co będzie najlepsze.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Michalll_95 » 2021-01-30, 08:42

Ollaw pisze:Bardzo dziękuję za odpowiedź. W tym całym prawnym rozgardiaszu ciężko się czasem połapać. A co ze studiami drugiego stopnia? Jak specjalizacja będzie najlepsza? Jeśli byłby tu jakiś praktykujący nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej lub przedszkolnej to może mógłby podpowiedzieć praktycznie co będzie najlepsze.


To już zależy od własnych zainteresowań. Można ukończyć pedagogikę szkolną, terapię pedagogiczną, doradztwo zawodowe lub poszukać studiów, które pozwolą uczyć jakiegoś przedmiotu w klasach starszych.

Paniodbiologii
Posty: 1
Rejestracja: 2021-01-30, 21:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Paniodbiologii » 2021-01-30, 22:00

Dzień dobry!
W 2014 uzyskałam dyplom licencjacki z biologii i chemii wraz z uprawnieniami pedagogicznymi. W latach 2016-2018 pracowałam jako nauczycielka biologii w wygaszanych gimnazjach. Od 2018 do teraz nie pracowałam, ale zaczęłam studia podyplomowe z nauczania wychowanie do życia w rodzinie i matematykę (1/3 semestrów mam za sobą) od września chciałabym wrócić do szkoły. Czy moje kwalifikacje wystarczą do nauczania w szkole podstawowej (klasy 4-8) czy powinnam "dorobić " II stopień studiów (mgr) ???

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sharkinator » 2021-01-31, 17:14

Na chwilę obecną licencjat wystarcza do SP.

Laserek10
Posty: 1
Rejestracja: 2018-09-18, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Kwalifikacje

Postautor: Laserek10 » 2021-03-10, 21:25

Witam mam następujący problem, mam ukończone NKJO na filologii germańskiej z licencjatem, następnie uzupełniające studia magisterskie ba UW z tyt. mgr. Ukończyłam rok temu podyplomówkę z historii i nauczania wczesnoszkolnego i przedszkolnego. Do tej pory myślałam że mogę spokojnie uczyć języka niemieckiego i historii we zarówno w SP jak i LO. Dziś koleżanka mi powiedziała że zdaniem KO żeby uczyć historii musiałabym zrobić jeszcze podyplomówkę dającą mi kwalifikacjie pedagogicze. Czy ktoś się z tym spotkał? A co z nauczaniem w klasach 1-3? Teraz mam wątpliwości. Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron