Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: dushka » 2007-12-18, 17:51

Sytuacja: wychowawca jest Świadkiem Jehowy. Tradycyjnie w ostatni dzień szkolny przed świętami klasy mają spotkania wigilijne. Wychowawca regularnie bierze L4 czy opiekę, natomiast klasa przydzielona zostaje na ten dzień przypadkowym, wolnym nauczycielom.

Słuszne i logiczne? Czy niewłaściwe?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: malgala » 2007-12-18, 20:10

A może należy zadać pytanie czy słuszne i właściwe jest organizowanie takich spotkań. Czy przypadkiem nie prowadzą one w jakiś sposób do tego, że Święta tracą swoją dawną magię? Wigilia nie ma już tego uroku bo przed właściwą odbywa się już ich cała masa w różnych miejscach i różnych okolicznościach.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: chiczi » 2007-12-18, 20:50

Zgodzę się ze stanowiskiem Malgali. Już od miesiąca słyszę, że odbędzie się Wigilia tego a tego stowarzyszenia, bractwa, koła gospodyń, klasowa, szkolna, dla nauczycieli.....

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: dushka » 2007-12-18, 21:13

A u nas tego nie ma - jest tylko spotkanie w klasach. I to właściwie tylko po to, byśmy przełamali się opłatkiem - taki symbol, który uczy też dzieciaki umiejętnego zachowania się. I w tym nic złego nie widzę - skoro mogą być szkolne Mikołajki czy Walentynki?

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: chiczi » 2007-12-18, 21:18

A u nas nauczyciele wybierają się do restauracji..... :roll:
Męczy mnie już ta choroba, ale z drugiej strony... (wypad do restauracji mnie ominie :mrgreen: )

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: dushka » 2007-12-18, 21:22

No u nas też - ale mnie chodzi o sytuację opisaną w pierwszym poście ;) No bo jeśli już dzieje się w szkole coś takiego - to wg mnie wychowawca powinien być z klasą. Wiara wiarą, ale praca pracą.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: koma » 2007-12-18, 22:47

dushka pisze:No u nas też - ale mnie chodzi o sytuację opisaną w pierwszym poście ;) No bo jeśli już dzieje się w szkole coś takiego - to wg mnie wychowawca powinien być z klasą. Wiara wiarą, ale praca pracą.


Wiara wiarą, a praca pracą? Oczywiście, słusznie prawisz, dushko! Dlatego religijne zwyczaje i tradycje powinny byc załatwiane w domach i w kościołach!
Wspomniany nauczyciel nie ma w swoich obowiązkach pracowniczych uczestniczenia w tradycji religijnej swoich uczniów, tym bardziej, że jest to dla niego religia obca. Mądry dyrektor powinien zwolnić nauczyciela z obowiązku przeprowadzenia takiej klasowej religii.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: dushka » 2007-12-19, 17:06

Ale jednak wychowawstwo przyjmując nauczyciel wiedział, na co się pisze i co z tym się wiąże, prawda?

nitka
Posty: 9
Rejestracja: 2007-11-22, 20:32

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: nitka » 2007-12-19, 18:23

Zgadzam się z komą! Wydaje mi się, że nikt nie ma prawa zmuszać kogokolwiek do robienia czegoś wbrew sobie i sumieniu. Myślę, że dyrektor powierzając wychowawstwo takiej osobie powinien sobie zdawać sprawę z tego, że ze względu na przekonanie danego nauczyciela mogą być właśnie takie problemy. Niech sobie dokładnie przemyśli, czy w tej sytuacji powierza wychowawstwo nauczycielowi, czy nie...

Nauczyciel, o którym mowa też mógłby pójść na początku roku szkolego do dyrekcji i postawić sprawę uczciwie, a dyrekcja niech decyduje, co wychowawczo jest lepsze: organizować spotkanie opłatkowe (celowo używam takiego określenia, a nie wigilia) z przygodnym nauczycielem, nie organizować spotkania, czy powierzyć wychowawstwo komuś innemu...

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: renati23 » 2007-12-19, 18:41

ludzie co wy piszecie :shock: czyli jeśli będę ŚWIADKIEM JEHOWY PRYWATNIE TO NIE MOGĘ BYĆ ZAWODOWO WYCHOWAWCĄ :shock: paranoja :?
czyli co dalej :shock: jak będę bezdzietna to też nie będę mogła być wychowawcą :shock: no bo nie mam swoich dzieci :shock: co jeszcze :/
Mądry dyrektor powinnien do tej klasy na wigilię klasową wysłać np. księdza

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: malgala » 2007-12-19, 18:54

dushka pisze:Ale jednak wychowawstwo przyjmując nauczyciel wiedział, na co się pisze i co z tym się wiąże, prawda?

Prawda pod warunkiem, że jest to szkoła wyznaniowa, ale chyba nie o taką tu chodzi. A szkoła publiczna mam nadzieję, że jeszcze taką nie jest.
Każdy ma prawo do swoich poglądów, przekonań i to jest jego prywatna sprawa. Podobnie rodzice mają prawo według własnych przekonań religijnych wychowywać dzieci. Dlaczego stawiać dziecko i jego rodziców innego wyznania w niezręcznej sytuacji. Rówieśnicy będący w zdecydowanej większości zawsze w jakiś sposób dadzą koledze odczuć, że nie uczestniczył w takim spotkaniu. Podobnie nauczyciel nie powinien angażować się w "ureligijnianie" uczniów. Od tego są rodzice, księża i katecheci.
I nie mówmy, że to tradycja ta klasowa Wigilia. Wprowadzono ją w momencie zmian politycznych. Wcześniej - wszystko na lewo, teraz - katolicyzm. A życie jak zwykle toczy się środkiem.

nitka
Posty: 9
Rejestracja: 2007-11-22, 20:32

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: nitka » 2007-12-19, 19:03

Renati! Nikt z nas tego nie napisał!!! Pewno, że może być wychowcą!!! I to z pewnością całkiem niezłym!

Ale zrozum też i drugą stronę. Przyjmując wychowawstwo decydujesz się na pewne obowiązki! Dlaczego ktoś inny ma odwalać robotę za ciebie, bo coś jest niezgodne z twoimi przekonaniami? U nas zawsze jest problem, jeśli wychowawca jest nieobecny i inny nauczyciel musi go zastąpić! :?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: dushka » 2007-12-19, 19:20

Ja nikomu nie każę pozbywać się własnych poglądów czy zaprzeczać własnej wierze ;) Bedąc na miejscu takiego wychowawcy zorganizowałabym spotkanie opłatkowe, przy okiazji wyjaśniając uczniom, że nie podzielę się z nimi opłatkiem z takich to względów, ale chciałabym z nimi spędzić czas - bo takie spotkanie to także okazja do nauczenia pewnych rzeczy: jak należy sie zachować, jak można życzenia składać, nauczenia wspólnej pracy - ja przyniosę to, ty robisz co innego, ty zajmujesz się czymś tam...,

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: renati23 » 2007-12-19, 21:45

Renati! Nikt z nas tego nie napisał!!! Pewno, że może być wychowcą!!!

ale ja nie mówię że ktoś tak napisał - bo to właśnie ja tak napisałam podając to jako przykład absurdu :wink:

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Wiara a obowiązki nauczyciela/wychowawcy

Postautor: Boguś » 2007-12-19, 22:18

Szkoła jest intsytucją świecką , poza tym mam Konstytucję.
Może warto przypomnieć jej fragment:

Art. 53.

Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.

Jak co rok robię w mojej klasie wigilie - zasze jest bardzo świątecznie.
Ale do głowy by mi nie przyszło , aby komuś kto jest innej wiary sugerować, ze ma z klasą robić wigilię........

Uszanujmy ludzi , którzy nie wierzą i nie muszą wierzyć w to co my


Wróć do „Szkolna codzienność”

cron