Nauczyciel a działalność gospodarcza

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Nauczyciel a inne źródła dochodu

Postautor: dushka » 2007-10-30, 13:01

Rozgorzała właśnie dyskusja między mną a inną koleżanką belferką (siedzę na L4 to sobie mogę dyskutować ;) ).

Dziewczyna zakłada firmę, i poszła do dyrektorki się spytać, czy ta jej pozwoli - dla mnie to szok.
Co kogo obchodzi, czy ja po pracy idę do domu, czy do drugiej pracy - jeśli tylko nic nie zawalam? Dlaczego dyrekcja miałaby decydować o tym, czy ja prowadzę własną działalność czy nie?

Dorota_D3
Posty: 13
Rejestracja: 2007-10-25, 16:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Dorota_D3 » 2007-10-30, 13:19

Zgadzam się, moim zdaniem dyrektor tu nie ma nic do powiedzenia. :wink:

katarzyna66
Posty: 23
Rejestracja: 2007-10-16, 08:33

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: katarzyna66 » 2007-10-30, 15:51

A czy nic na temat takiej zgody nie ma w ustawach dotyczących nauczycieli. Urzędnik może pracować poza urzędem, ale tylko za zgodą przełożonego (jak komuś trzeba to może się zmuszę i poszukam stosownego przepisu). A może takie zobowiązanie ma ta koleżanka w umowie o pracę...Bo nie napisałaś Duszko dlaczego ona tak postąpiła?????

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: dushka » 2007-10-30, 15:53

KN nie reguluje tego wcale. A koleżanka poleciała, bo usłyszała od innej swojej koleżanki ( z innej szkoły), że dyrektorka nie zgodziła się.

Dla mnie to byłaby przesada, gdyby przy mocno średnich zarobkach nauczyciela jeszcze zabronić mu innej pracy.

Awatar użytkownika
girena
Posty: 470
Rejestracja: 2007-07-27, 21:52

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: girena » 2007-10-30, 17:07

U nas dziewczyny dodatkowo prowadzą działalnośc ale chyba jest to pisane na mężów jeżeli sie nie mylę to dyr nic do tego żebytylko nie kolidowało z jego pracą w szkole
Pozdrawiam wszystkich Irena

Awatar użytkownika
pilot Pirx
Posty: 746
Rejestracja: 2007-08-13, 11:39

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: pilot Pirx » 2007-10-30, 19:38

Dyrektor nie ma tu nic do gadania !! I w ogole, po jaką chol..... szła z tym do dyrektorki ???
A jak będzie zamierzała poszerzyc rodzinę to też poprosi o zgode :twisted:
A ja lecę i lecę .... od lat

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: dushka » 2007-10-30, 19:53

Pilocie, no widzisz, niektórzy boją się na zapas ;)

SuperTomek
Posty: 1
Rejestracja: 2007-12-25, 22:10

Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: SuperTomek » 2007-12-25, 22:31

Witam. Zastanawiam się nad podjęciem studiów na kierunku matematyka z informatyką o specjalności nauczycielskiej. Moje pytanie brzmi jednak, czy pracując jako nauczyciel mogę dodatkowo prowadzić włąsną działalność gospodarczą? Bardzo proszę o odpowiedź. PS. Powiedzcie uczciwie jak wyglądają pierwsze miesiące pracy młodego nauczycela w szkole... jest bardzo ciężko?:) No i chciałbym jeszcze dowiedzieć się o praktykach - czy praktyki należy załatwić sobie samemu? POZDRAWIAM:)
Każdy człowiek ma jakieś powołanie
My mamy takie!

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: chiczi » 2007-12-26, 12:31

SuperTomek pisze:No i chciałbym jeszcze dowiedzieć się o praktykach - czy praktyki należy załatwić sobie samemu?


Wszystko zależy od uczelni i trybu studiów :) . Ja na niestacjonarnych musiałam sama zorganizować sobie praktyki :wink: , a koleżance na stacjonarnych uczelnia załatwiła wszystkie formalności :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Jolcik
Posty: 68
Rejestracja: 2007-12-07, 14:01

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Jolcik » 2007-12-26, 14:38

SuperTomek pisze:Moje pytanie brzmi jednak, czy pracując jako nauczyciel mogę dodatkowo prowadzić włąsną działalność gospodarczą?

Oczywiście, że możesz i nawet jeżeli masz możliwość - warto, bo na początku pobory nie są powalające :D
Pozdrawiam - Jola

kuuupiec
Posty: 66
Rejestracja: 2008-07-21, 12:26
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

państwowy nauczyciel a własna firma

Postautor: kuuupiec » 2008-08-01, 13:20

Witam,
Chciałbym zapytać jak wygląda kwestia zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej przez nauczyciela zatrudnionego na podstawie Karty Nauczyciela?
Czy taki nauczyciel musi ubiegać się pozwolenie dyrektora żeby założyć własną firmę?
Czy czekają go z tego tytułu jakieś niespodzianki typu brak prawa do wcześniejszej emerytury czy niższe wynagrodzenie?
Prosiłbym o wypowiedzi na ten temat bo dobrze wiemy, że z samej pensji nauczycielskiej ciężko jest niestety wyżyć :(

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
arte
Posty: 129
Rejestracja: 2007-04-04, 13:10
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: arte » 2008-08-19, 22:33

odświeżę stary temat bo wcześniej go nie zauważyłem

ale ktoś się wystraszył z tym pójściem do dyrektorki - co za pomysł
Działalność gospodarczą może założyć każdy czy jest nauczycielem czy pracuje dodatkowo gdzie indziej i nikt nie ma w tej kwestii nic do powiedzenia

niespodzianki:
-w szkole nie przysługuje jakaś tam ulga jeśli prowadzi się działalność gosp. stąd około 50 zł mniej poborów
-co miesiąc płacisz ZUS - ubezpieczenie zdrowotne (pomimo tego że szkoła i tak płaci za ciebie) około 200zł, i tu uwaga trzeba być zatrudnionym w takim wymiarze godzin by pensja ze szkoły przekroczyła wartość średniej krajowej w przeciwnym wypadku ZUS co miesiąc nie 200 zł a 700 trzeba płacić
-innaczej się trzeba rozliczać, wybrać sobie zasady rozliczania podatku (własna działalność)

do tego dochodzi księgowość, i rozliczanie które najprzyjemniejsze nie jest

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: Yoka » 2008-08-20, 10:12

ZUS składkę zdrowotną płacisz zawsze, jeśli masz umowę o pracę na minimum 1126zł brutto i dodatkowo prowadzisz DG, czyli w każdym zawodzie i sektorze, a nie tylko w szkole.

A cały ZUS - 300 zł z groszami płacisz, jak nie masz umowy w ogóle lub na niższą kwotę niż owo 1126 zł brutto, które, co rok się zmienia i w styczniu 2009 będzie wyższe. Warunkiem płacenia owego całego tzw. "nowego" ZUSu 300zł z groszami, jest fakt, iż jest to Twoja pierwsza działalność w życiu:) Taki ZUS 300 zł z groszami "promocyjny" płacisz 2 lata, a potem musisz płacić prawie 800zł, chyba, że masz umowę o pracę na owo minimum, więc płacisz "tylko" składkę zdrowotną - obecnie 205,87zł. Będzie wyższa od października. Zmoienia się co 3 miesiące jej wysokość. Trzba sprawdzać w ZUSie jaka jest stawka na dany m-c. Więc masz opłacone 2x zdrowotne, ale nic więcej Ci się nie należy na NFZ:) Taki paradoks.

Nie musisz zgłaszać w szkole, że masz działalność i wtedy nie zabierają Ci tych 50 zł, ale... może się okazać przy rozliczaniu rocznym w PIT, że musisz do biznesu dopłacić. O to musisz wypytać w biurze rachunkowym. Ja np. nic nie dopłaciłam za rok 2007, choć ulgę dostawałam, zależy, jaki masz dochód roczny z DG.

Jolo
Posty: 15
Rejestracja: 2008-12-11, 19:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Praca w szkole i dodatkowa działalność gospodarcza a ZUS

Postautor: Jolo » 2009-01-10, 15:32

Witam,
Obecnie jestem na urlopie wychowawczym,ale od następnego roku szkolnego zamierzam wrócić do pracy.Nie chcę jednak wracac do szkoły w której do tej pory uczyłam bo to szkoła 2-zmianowa i zajęcia kończą się nawet o 17.00. Nie chcę widzieć dziecka tylko na dobranoc więc zamierzam zmienić szkołę na 1-zmianową gdzie pracuje się do 13.00 z minutami. Problem jednak tkwi w tym,że w obecnej szkole mam caly etat (a prawdę powiedziawszy zawsze nadgodziny) a w nowej szkole proponują mi niecały etat - tzn. 14/18.I tu pojawia się problem, bo ja oprócz pracy w szkole jestem tłumaczem.Jednak do tej pory z tytułu działalności gospodarczej płaciłam składkę tylko zdrowotną bo szkola też opłacała .Dowiedziałam się,że gdy zmieniając pracę nie będę mieć całego etatu to moja składka byłaby dużo wyższa -tzn. musiałabym też opłacać rentowo-emerytalne składki.Znajomy księgowy powiedział mi,że aby uniknąć płacenia tej wyższej składki(na którą po prostu nie byłoby mnie stać) musiałabym mieć pobory szkolne nie niższe niż 1300zł brutto.Jest mi trochę niezręcznie pytać dyrekcję o pobory więc może jest tu ktoś zorientowany kto mi podpowie?Ile obecnie wynosi wynagrodzenie nauczyciela z tytułem magistra mianowanego który ma 14/18 w szkole podstawowej? Czy jest szansa na te minimum tzn. 1300 brutto?
Z góry bardzo dziękuje za wszystkie odppowiedzi.
Jolo

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel a działalność gospodarcza

Postautor: edzia » 2009-01-10, 15:48

Jolo pisze:Ile obecnie wynosi wynagrodzenie nauczyciela z tytułem magistra mianowanego który ma 14/18 w szkole podstawowej? Czy jest szansa na te minimum tzn. 1300 brutto?
Na chwilę obecną dostałabyś ponad 1500 zł brutto, a mają być podwyżki. Więc spokojnie.


Wróć do „Szkolna codzienność”