Dyscyplina podczas przerwy

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Dyscyplina podczas przerwy

Postautor: muzak » 2019-02-05, 20:19

Chciałbym poznać wasze spojrzenie i sposób rozwiązania tej sytuacji,ktora się powtarza. Mianowicie podczas jednej z przerw i dyżuru w szkole pod salą czeka klasa. Na tym dyżurze nauczyciel sam, i dwie klasy. Uczniowie zachowują się głośno i mówią takie rzeczy ukierunkowane na nauczyciela,aby go sprowokować. Po rozpoczęciu zajęć przez nauczyciela,dobijają się do pracowni,krzyczą czekając na swojego nauczyciela. Jak sytuację i zachowanie uczniów ukrócić?
Nauczyciel stara się lekceważyć,ewentualnie skwitować ciętą ripostą -"ukierunkuj swoje zainteresowanie na koleżanki", "wytrzyj ślinę jak skończysz pyskować". Jakieś pomysły prócz nie zwracać uwagi i gasić ich zdaniami jak wyżej? Pozdrawiam

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Dyscyplina podczas przerwy

Postautor: oramge » 2019-02-06, 09:10

"Cięte" riposty jak wyżej to wejście w ich kanał komunikacyjny - odradzam bo zniżasz się do ich poziomu, którego nie akceptujesz. Trochę czasu potrzeba by zmienić kanał i pomysłu jak wejść w inny. Poinformowanie drugiego nauczyciela o tym, że jego klasa zakłóca Ci przebieg lekcji to poinformowanie go nie wprost, że się spóźnia. Też nie koniecznie...

Ja zrobiłabym tak: wejść do tej klasy jak będzie już nauczyciel, poprosić go o pozwolenie zwrócenia się do uczniów, następnie poinformować ich o tym, że przeszkadzają Ci w prowadzeniu lekcji, poprosić o zmianę zachowania i z uśmiechem "z góry" podziękować za spełnienie Twej prośby. Następnie podziękować nauczycielowi i pożegnać się z nim i uczniami. Sam zdecyduj czy ten sposób pasuje do Ciebie.

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dyscyplina podczas przerwy

Postautor: muzak » 2019-02-06, 10:23

Sytuacja ma miejsce od kilku tygodni. Prośba,groźba,rozmowy z wychowawcą,uwagi nie pomagają. Dlatego też postanowiłem przemówić ich językiem,pomyślałem,że może im się odechce mnie zaczepiać,jak poczują zażenowanie.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Dyscyplina podczas przerwy

Postautor: oramge » 2019-02-06, 16:37

Poczuli??

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dyscyplina podczas przerwy

Postautor: muzak » 2019-02-06, 17:29

Gdy pełnię dyŻur czują się przygaszeni i aż tak nie odstawiają.Wiedzą, że mogę ich odpowiednio skwitować zamiast krzyczeć,chyba że np. zaczynają czymś rzucać i nie wypełniają polecenia podniesienia śmieci,głośno przeklinają, wtedy niejednokrotnie trzeba podnieść głos,bo inaczej nie dochodzi.
Natomiast gdy wejdę do klasy,zaczyna się stukanie,trzaskanie,krzyki. Najlepiej nie zwracać uwagi przez tę minutę,tak myślę,bo oni właśnie liczą na to,że ja wyjdę i będę moralizować,mają ubaw. Dzieciaki,z którymi mam zajęcia,są trochę młodsze i nieco zdezorientowane. Nic mi nie zostaje,skoro dyrekcja kiedyś naszła na tę sytuację, i odpowiedziala,że zgłosi takowe zachowanie wychowawcy. Od tygodni.


Wróć do „Szkolna codzienność”