Wpadki w podręcznikach

oj... każdemu sie zdarzają... nawet na lekcji wizytowanej

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Wpadki w podręcznikach

Postautor: dushka » 2009-04-10, 09:15

I śmieszne, i głupie, i nieetyczne.

Akurat trafiłam na te ostanie (za onet.pl)

"Szokujące pytanie w zadaniu dla uczniów
"Jak powinni ustawić się chrześcijanie, aby zginęli sami Turcy?". To nie jest pytanie z wojennej broszury, lecz z zadania matematycznego dla szkół podstawowych - pisze "Tygodnik Powszechny".
Miniatury matematyczne dla szkół podstawowych, zeszyt 12. Na stronie 35 kontrowersyjne zadanie:

"Na pokładzie przechylonego sztormem statku, który w każdej chwili może zatonąć, przebywa piętnastu chrześcijan i piętnastu Turków. Aby uratować łódź, trzeba sprawić, by była lżejsza, dlatego połowa ludzi musi być wyrzucona za burtę. Jeden z chrześcijan zaproponował, by wszyscy ustawili się wkoło i za burtę wyskakiwała każda co dziewiąta osoba. Jak powinni ustawić się chrześcijanie, aby zginęli sami Turcy?" - czytamy w "Tygodniku Powszechnym".

Nad takim zadaniem matematycznym głowią się uzdolnieni uczniowie szkół podstawowych, którzy przygotowują się do słynnego międzynarodowego konkursu "Kangur Matematyczny". Znalazło się ono w 12. zeszycie serii "Miniatury matematyczne dla szkół podstawowych", opublikowanym w 2004 r. przez toruńskie wydawnictwo Aksjomat.

Wydawca i współautor książki Piotr Nodzyński zżyma się na zainteresowanie tym zadaniem. – Przecież nie jest ono wymysłem autorów, nikt z nas w najmniejszym stopniu nie chciał nawoływać do nienawiści. Gdybym sam je wymyślił, poczuwałbym się do winy. Ale przecież nie mieliśmy żadnych złych intencji. Dla mnie najważniejszy był model matematyczny, po którym może zabrakło informacji, że jego realistyczny kontekst jest nieistotny. Tu się trzeba znać na matematyce, nie chodzi o mordowanie Turków - mówi w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" Nodzyński.

Wydawca podkreśla, że zadanie było publikowane w wielu dostępnych dziś źródłach, także obcojęzycznych: angielskich, niemieckich, francuskich, rosyjskich.

Formalnie "Miniatury matematyczne" nie są podręcznikiem, jednak do dziś można je znaleźć na półkach w księgarniach."

____________________________

Wiele razy w książkach trafiłam na błędy dydaktyczne, merytoryczne. Na zajęciach z p. Siwek dowiedziałam się np., że z okazji 1 listopada można dzieciom robić zadania matematyczne dotyczące alejek cmentarnych :? No ale to powyższe - kto to dopuszcza?

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wpadki w podręcznikach

Postautor: marakuja » 2009-04-10, 10:47

Sprawa dotyczy co prawda nie podręczników, tylko zeszytów....
Kilka lat temu (może ktoś to pamięta) głośno było na temat zeszytów uczniowskich z kolorową okładką, na której były umieszczone jakieś znaczki. Okazało się, że grafik sobie zakpił, ponieważ te znaczki przedstawiały liery w jakimś egzotycznym, mało popularnym języku, a z liter były utworzone bardzo niecenzuralne wyrazy.

hinduss44
Posty: 4
Rejestracja: 2016-04-18, 13:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Język włoski, Technika, Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wpadki w podręcznikach

Postautor: hinduss44 » 2018-09-28, 15:55

Kiedyś widziałem podręcznik w którym zdarzył się wulgaryzm. Moim zdaniem nie powinno być czegoś takiego w podręcznikach dla dzieci.

dachotek
Posty: 3
Rejestracja: 2020-12-28, 11:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Wpadki w podręcznikach

Postautor: dachotek » 2020-12-28, 11:14

hinduss44 pisze:Kiedyś widziałem podręcznik w którym zdarzył się wulgaryzm. Moim zdaniem nie powinno być czegoś takiego w podręcznikach dla dzieci.


to się zdarzą niekóry nie sprawdzą bardzo tych książek a robią takie psikusy

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wpadki w podręcznikach

Postautor: ann » 2021-01-30, 09:38

Wpadki w podręcznikach?

31 listopada :D
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wpadki w podręcznikach

Postautor: Ritter von Rodewald » 2021-01-30, 18:31

W podręcznikach do języka niemieckiego też pełno takich dziwactw.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

Maciejka_76
Posty: 9
Rejestracja: 2021-07-02, 11:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Technika, Plastyka, Muzyka, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wpadki w podręcznikach

Postautor: Maciejka_76 » 2021-07-02, 12:07

Kilka lat temu, na obrazku malarz, a za nim kalendarz, FEBRUARY, ale dni 30 :lol:


Wróć do „Nasze wpadki”