Geometria

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Geometria

Postautor: Boguś » 2007-12-15, 20:51

Właśnie rozpocząłem geometrię w pierwszych klasach.
Najbardziej przeraża mnie u uczniów brak umiejętności posługiwania się sprzetem geometrycznym.
Nie wyobrażam sobie nauczania geometrii w zeszytach w kratkę !
Niestety znam kolegę, który nie zwraca na to uwagi, szok.
Efektem tego jest to, że uczniowie nie potrafią narysować równoległych i prostopadłych . Nie wspominając już o poważniejszych konstrukcjach

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: Geometria

Postautor: catchmeifyoucan » 2007-12-15, 20:55

ja się uczyłem normalnie rysując w zeszycie w kratkę. ale jeżeli to dla Ciebie trudne to możesz nakazać przynoszenia do szkoły jakichś tam innych "powierzchni do rysowania"
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Geometria

Postautor: Boguś » 2007-12-15, 21:17

catchmeifyoucan pisze:ja się uczyłem normalnie rysując w zeszycie w kratkę.


Czyli uczyłeś się nienormalnie, ponieważ każdy matematyk wie , że geometrii nie nauczy się człowiek rysując " po kratkach".

Standardem jest , że nauczanie geometrii prowadzi się w zeszytach czystych ( czyt. gładkich) , bez kratek i bez linii. A do zapisywania treści podkłada się tzw liniuszek.

Nie bardzo pojąłeś o co mi chodzi. To nie jest problem dla nauczyciela tylko dla ucznia.

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: Geometria

Postautor: catchmeifyoucan » 2007-12-15, 21:23

ale jakoś geometrię pojąłem (jak to możliwie, prawda?) ja zrozumiałem o co Ci chodzi - możesz im w takim przypadku przy zadaniach konstrukcyjnych zabronić używania zeszytów w kratkę i problem z głowy. z tego co napisałeś, wnioskuję, że nauczasz w gimnazjum - uczniowie powinni te wiadomości wynieść z podstawówki - w gimnazjum możesz poświęcić góra jedną godzinę lekcyjną na powtórzenie tych wiadomości
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Geometria

Postautor: Boguś » 2007-12-15, 21:36

catchmeifyoucan pisze:
- ale jakoś geometrię pojąłem

- możesz im w takim przypadku przy zadaniach konstrukcyjnych zabronić używania zeszytów w kratkę i problem z głowy.

-z tego co napisałeś, wnioskuję, że nauczasz w gimnazjum - uczniowie powinni te wiadomości wynieść z podstawówki - w gimnazjum możesz poświęcić góra jedną godzinę lekcyjną na powtórzenie tych wiadomości



1. Jednak sam przyznajesz, że "jakoś" się nauczyłeś........
2. Czyli oprócz zeszytów mieliby nosić coś jeszcze?

Dzięki ale nie skorzystam z Twoich porad
Hmm ......... ile masz stażu nauczycielskiego? Bo jeśli zero , to z tego wynika , że moja chęc wysłuchiwania Twoich porad metodycznych ma wartość logiczną też zero.

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: Geometria

Postautor: catchmeifyoucan » 2007-12-15, 21:44

co nie zmienia faktu, że mam prawo się wypowiedzieć... stfu!. wyraz "jakoś" miało inne znaczenie w mojej wypowiedzi (wystarczy czytać ze zrozumieniem). nie musieliby nosić - Ty mógłbyś im rozdawać kartki... heh... prawdopodobnie w większości podstawówkach geometrii naucza się w zeszytach w kratkę i naprawdę taki sposób jest nauki jest również efektywny.. czym innym jest niechęć do nauki... wystarczy dokładnie wytłumaczyć, niech potem każdy uczeń pod okiem nauczyciela wykona określoną konstrukcję geometryczną.
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: Geometria

Postautor: wrotkap » 2007-12-15, 22:57

catchmeifyoucan pisze:wystarczy dokładnie wytłumaczyć, niech potem każdy uczeń pod okiem nauczyciela wykona określoną konstrukcję geometryczną.


Niestety nie masz racji. Jak w klasie jest 30 uczniów nie jest możliwe sprawdzenie jak wykonują konstrukcję, bo cała lekcja minie. Na początku każdej lekcji robię kartkóweczki - 1 grupa proste prostopadłe, 2 - równoległe, po kilku dniach wszyscy umieją. Wtedy np za 3 kartkówki stawiam jeden stopień.

Ja uczę w podstawówce i do geometrii uczniowie mają właśnie zeszyty bez linii (kratki to też linie tyle, że prostopadłe) i później nie mają problemów, proste równoległe są równoległe, prostopadłe są prostopadłe, kąty dobrze mierzone i rysowane. Dużo ćwiczeń, prac domowych, zadań praktycznych do wykonania.

Masz Boguś rację. W przypadku geometrii linie kratki, które są w zeszycie zaprzątają uwagę, bo uczniowie myślą np. że prostopadłe, to są tylko te, które można narysować "po kratkach".
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: Geometria

Postautor: catchmeifyoucan » 2007-12-15, 23:03

ja na pewno w podstawówce do geometrii miałem normalne zeszyty w kratkę... z tym, że w mojej klasie każdy miał również ćwiczenia przy tablicy - nauczyciel w międzyczasie odpowiednio kierował, poprawiał ucznia. ale to praktyka czyni mistrza... więc duża ilość zadań (domowych) konstrukcyjnych jest niezbędna. już jak nie jedną godzinę to nieco więcej można poświęcić na taką naukę z uczniami... a wizja późniejszej kartkówki powinna ich jeszcze bardziej zmobilizować do pracy
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Geometria

Postautor: malgala » 2007-12-16, 11:31

Kiedyś wymagałam do geometrii zeszytów bez linii, Niestety, większość uczniów tak bazgrze w zeszytach, że sami tego odczytać nie potrafili mimo stosowania podkładek z linijkami. Zeszyt w kratkę prowadzą jednak o wiele staranniej.
Również uważam, że w wykonywaniu rysunków konstrukcyjnych kratki przeszkadzają. Rysunki te uczniowie wykonują na zwykłych kartkach do ksero, wycinają i wklejają do zeszytów.
Kratki natomiast bardzo ułatwiają wykonanie rysunków pomocniczych w zadaniach dotyczących na przykład obliczania pól i objętości. Duża oszczędność czasu.

Awatar użytkownika
Ell82
Posty: 28
Rejestracja: 2007-12-01, 18:46

Re: Geometria

Postautor: Ell82 » 2007-12-16, 22:53

malgala pisze:Rysunki te uczniowie wykonują na zwykłych kartkach do ksero, wycinają i wklejają do zeszytów.

fajny pomysł - na pewno podkradnę w przyszłości :D


Wróć do „Matematyka”