Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Mariolade
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-18, 21:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Mariolade » 2008-04-21, 21:45

Dziękuję za odpowiedzi!
Mam jeszcze pytanie dotyczące M+. Czy druga klasa została choć trochę rozładowana? Do tej poty w przeciętnej klasie, pracując 4 godz. w tygodniu nie udała mi się zrealizować programu klasy drugiej. Czy w nowym podręczniku jest więcej zadań tekstowych, czytanek? Tego mi bardzo brakuje w tych podręcznikach. Pod tym względem podobają mi się podręczniki Matematyka 2001.
Mariola :idea:

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Boguś » 2008-04-24, 22:31

Podręcznik do II klasy na pewno będzie "odchudzony" , przecież wyrzucono wzory skróconego mnożenia, które właśnie -w tym programie- były w II klasie.

Mariolade
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-18, 21:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Mariolade » 2008-05-04, 09:16

Witam!!
Ciągle zastanawiam się który podręcznik jest ciekawszy M+ czy Matematyka 2000. Może ktoś pracował na obu programach i coś mi doradzi. Cały czas mam dylemat. W Matematyce 2000 podobają mi się czytanki, startery, duża ilość zadań tekstowych. W M+ jest więcej zadań rachunkowych i są bardziej zróżnicowane i konkretne. Proszę o podpowiedzi. :wink:

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: Boguś » 2008-05-04, 23:01

Moje wypowiedzi dotyczą gimnazjum.
Pracowałem na obu podręcznikach. Matematyka 2001 ( nie 2000) i Matematyka z plusem.
Będąc na zastępstwie pracowałem również na Błękitnej matematyce.
Cóż mogę powiedzieć ? Oczywiście jest to moje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać.
Otóż Matematyka 2001 jest świetna zarówno podręcznik jak i ćwiczenia. Program bardzo ambitny, świetny w silnych klasach, niestety pracując z nim w szkole wiejskiej można się załamać....
Matematyka z plusem jest godna polecenia we wszystkich klasach i tych średnio silnych i w tych słabych, zadań jest całe mnóstwo od prostych do coraz trudniejszych. Podręcznik w zupełności wystarczy. Teoria podana w sposób przystępny, bez zawiłego formalizmu matematycznego, który i tak dla gimnazjalisty jest niezrozumiały.
Zbiory zadań można wykorzystać do kartkówek, zadań dodatkowych dla ambitniejszych uczniów.

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: kasika » 2009-04-07, 19:18

:lol: :lol: Właśnie chciałam zadać podobne pytanie. Pracuję na 2001 i nie uważam tych książek za jakieś bardzo złe ale mam zamiar zmienić na M+... zastanawiam się ... Boguś mnie przekonuje... Chyba że ktoś ma inne zdanie?? Pracowałam w poprzedniej szkole na Błękitnej i nie mam najlepszego zdania o niej.
Ważne jest też to jak podręcznik przygotowuje do testu kompetencji/sprawdzianu . Ucząc teraz z 2001 kseruję czasem powtórki z M+ bo uważam że są dużo lepsze.
Niestety M+ ma jeden minusik, muszę sobie sprawdziany kupić a w 2001 dostawałam gratis...

kacaga1
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-01, 23:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: kacaga1 » 2010-07-08, 00:50

Czy to oznacza, że Matematyka z plusem nie daje gratisowej obudowy dla nauczyciela? A co z przewodnikami metodycznymi?

matmeg3
Posty: 154
Rejestracja: 2008-09-06, 17:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jaki wybrać program nauczania matematyki ?

Postautor: matmeg3 » 2010-07-13, 13:11

GWO (wydawca "Matematyki z plusem") zarejestrowanym nauczycielom przekazuje gratisowo podręczniki oraz zeszyty ćwiczeń w wersji dla nauczyciela. Są tam zawarte wskazówki metodyczne do lekcji, zadań, ciekawostki, których nie zawiera uczniowska wersja podręcznika. Zbiory zadań i książki pomocnicze można zakupić z 15% rabatem. Zestawy sprawdzianów są odpłatne (dostępne tylko dla zarejestrowanych nauczycieli).
Program uważam jako dobry, również pod względem przygotowania do egzaminu (można skorzystać z książek pomocniczych oferowanych przez wydawnictwo). Rzeczywiście klasa II jest "obfita", ale w klasie III nie ma wiele nowości, więc można utrwalić materiał i ewentualnie dopracować niedociągnięcia.
Zgadzam się z tym, że "Matematyka 2001" jest dobrym podręcznikiem - ale do pracy w mocnych klasach.
Trafnego wyboru życzę :)


Wróć do „Matematyka”