Wiadomości ze statystyki na lekcjach matematyki.

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 157
Rejestracja: 2006-08-14, 21:36

Wiadomości ze statystyki na lekcjach matematyki.

Postautor: Piotr » 2006-08-17, 20:58

Podobnie jak swoje miejsce wśród zadań matematycznych znalazły problemy zdrowia [o objętościach powietrza i jego wadze.o zawartości (...)w(...),o biciu serca i ilości przepompowywanej krwi],tak powinna torować sobie drogę statystyka-stosownie do wieku:początkowo "przemycana",a następnie szerzej i klarownie stosowana.Przykład:[1]-etap-oblicz swoją srednią ocenę (gdybyś dostał bdb,to...),[2]-etap-średnia wieku 4 osób wynosi 14 lat;po dojściu jednej osoby średnia wynosi 15 lat.Ile lat ma owa 5.osoba?,[3]-etap-wypisano oceny z klasówki;wskaż ocenę dominującą,wskaż/oblicz medianę.Te rozważania kończą wymagania szkoły średniej-traktowane trochę po macoszemu [a to jest przydatne w życiu],choć są w wymaganiach maturalnych.Żródłem zadań może być prasa.materiały z instytucji [np.reklamówki],itp.Piotr.
P.S.Podyskutukmy-potrzebne są kalkulatory,tworzy się pracowniana skarbnica zadań,rodzą się u uczniów zamiłowania poparte ciekawością.Bardziej aktywni przyniosą dane z zakładu pracy rodzica.Hulaj dusza.Oszczędności nie pozwolą stworzyć odrębnego przedmiotu!!!

Awatar użytkownika
Piotr
Posty: 157
Rejestracja: 2006-08-14, 21:36

Nie szukajmy statystyki - ona nas "dotyka"!

Postautor: Piotr » 2006-09-10, 18:35

Mam przed sobą "Wychowanie zdrowotne w edukacji matematycznej dla klas 4-6 szkoły podstawowej"[C.Stypułkowski,I.Chytry,K.Chruściel-Bryda;Kraków 2003r] i oto na stronie 19. jest zadanie numer 12. .W całym zbiorze zadań jest ich bardzo wiele.Uważam,że z grupą chętnych (koło miłośników statystyki opisowej) można :[1] układać ankiety i je podsumowywać,[2] pobierać materiały:reklamowe lub z prasy i też je opisywać.Celowym jest statystyczne "prześwietlanie" własnej szkoły (opiekun koła za wiedzą dyrekcji szkoły ma dostęp do opracowań statystycznych na końcu każdego dziennika lekcyjnego).W/w koło może służyć pomocą samorządowi szkolnemu-/a/ wybór najmilszego przedmiotu,;/b/ocena pracy komisji samorządu szkolnego.Może też służyć pomocą komitetowi rodzicielskiemu:/a/ Podaj propozycję ceny biletu na szkolną dyskotekę {2 zł,4 zł,5 zł}-dochód będzie w dyspozycji samorządu szkolnego.Tym sposobem dokładamy cegiełkę do procesu nauki demokracji.Piotr.

Awatar użytkownika
silnia
Posty: 42
Rejestracja: 2006-08-14, 21:48

Dane statystyczne o własnym regionie,to skarbnica wiedzy.

Postautor: silnia » 2006-09-22, 08:06

Jakże często absolwent gimnazjum wie niewiele o swoim regionie. Kiedyś (w dawnej Polsce-
w "starej szkole"...[!?] :cry: ) o tym mówiło się na zbiórkach drużyny ZHP , dbało się na gazetce szkolnej lub okolicznościowej,("żyły" Szkolne Izby Pamięci - z takim kącikiem),
a dzisiejsze poczynania - nie ma spotkań z członkami miejscowego "Towarzystwa Miłośników Ziemi (...)". :smile: Można z grupą najbardziej zainteresowanej młodzieży odbyć wycieczkę do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, aby po powrocie mieć do przekazania piękne materiały. Uczniowie wykonają to w sposób ciekawy - można zaufać ich pomysłowości. Nauczyciel , miłośnik statystyki , powinien skupić wokół siebie uczniów, aby wykorzystując ich ciekawość przybliżać pozostałej braci szkolnej różnego rodzaju dane statystyczne i to w różnej formie. silnia.


Wróć do „Matematyka”