Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Peonia » 2014-06-30, 13:59

alicja23 pisze:to się drogie koleżanki postawcie w sytuacji, w której wy macie 5 lat studiow np. z matmy, przychodzi ktoś kto ma z matmy tylko podypl i zabiera wam godziny albo was zwalniaja i zatrudniają jego...tak się dzieje w bardzo wielu szkołach


znam przypadki nauczycieli, takich jak opisujesz, którzy potrafią tyle ile ich uczniowie, mimo dwudziestu paru lat stażu, bo owszem studiowali 5 lat, ale jak studiowali, hmm...na jakie oceny zaliczali..., co potrafią..., to czasami jest żenujące

Czas studiowania nie ma znaczenia. Ważne jest zaangażowanie nauczyciela i to, co nauczyciel ma w głowie oraz to, jak prowadzi lekcje, czy potrafi swoją wiedzę przekazać dzieciakom w sposób atrakcyjny i efektywny.

Sama mam 4 studia podyplomowe. Uczę edukacji wczesnoszkolnej właśnie po studiach podyplomowych, łapię zastępstwa z przyrody właśnie po studiach podyplomowych, mam ponadwymiarowe z zajęć komputerowych też po studiach podyplomowych. Praca w przedmiocie podstawowym poszła w zapomnienie, chociaż czasem zdarzy się zastępstwo, ale rzadko.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: iluka » 2014-06-30, 14:24

Peonia pisze:Czas studiowania nie ma znaczenia. Ważne jest zaangażowanie nauczyciela i to, co nauczyciel ma w głowie oraz to, jak prowadzi lekcje, czy potrafi swoją wiedzę przekazać dzieciakom w sposób atrakcyjny i efektywny.
Potwierdzam z cała stanowczością :!: Zgadzam się całkowicie :!: Podobnie wypowiadałam się wcześniej.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Yoka » 2014-06-30, 21:39

tylko wątek tyczy języka obcego, a to naprawdę inna para kaloszy.
To niewiele ma wspólnego z podyplomówkami typu przyroda. Tam się wyuczysz na pamięć, jak zapomnisz to doczytasz. Z językiem obcym tak się nie da.
I chyba serio nikt trzeźwo myślący nie wierzy, że 1,5-roczna czy 2-letnia podyplomówka pozwoli mu opanować język obcy biegle? A chyba tego oczekujemy od nauczyciela języka obcego.
Jeśli niektórzy tak myślą, to cóż....nie mają pojęcia o nauce i nauczaniu języka obcego.

Autorka wątku, o ile dobrze kojarzę, jest germanistą, więc powinna zrozumieć, o co mi chodzi. Chyba nie chce nam tu wszystkim wmówić, że inna osoba po podyplomówce z j. niemieckiego, będzie miała taką wiedzę, jak ona po 5-letnich studiach. A lektoraty jakiegoś języka obcego na studiach miała większość, ale czy to czyni ich dobrymi kandydatami na nauczycieli tychże języków?

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Kamila86 » 2014-06-30, 22:40

Poenia - powiedz proszę co studiowałaś, że możesz nauczać przyrody? Też bym chciała taką podyplomówkę zrobić.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: iluka » 2014-06-30, 22:49

Yoka pisze:tylko wątek tyczy języka obcego, a to naprawdę inna para kaloszy.
Tylko że alicja już w poście 6 go przekierowała :lol:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Andulencja » 2014-07-01, 22:13

Yoka, jak znasz język, to podyplomówka wystarczy.
Na podyplomówce nie uczysz się języka tylko głównie metodyki, kulturówki

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Peonia » 2014-07-02, 07:49

No właśnie. Na podyplomówkę pójdzie ten nauczyciel, który dobrze zna język (tak sobie wyobrażam np. ze szkoły średniej. Brakuje mu tylko papieru, by uczyć przedmiotu. Nikt chyba nie ryzykuje, że bez znajomości języka uczy dzieci, bo rodzice zaraz wyłapali by takiego delikwenta i pozbawili pracy.

Moja kuzynka w jedyne 5 lat zrobiła język hiszpański i francuski, a na podyplomówce angielski. Ale ona ma niezwykłe zdolności do nauki języków. :D

Zrobiłam kierunek "Przyroda na drugim etapie kształcenia" na Uniwersytecie Łódzkim. Ale były to studia dla nauczycieli biologii i geografii (bardzo dawno temu, gdy przyroda weszła do szkół podstawowych). Nie wiem, jak jest teraz, tzn. czy można zrobić te studia po każdym kierunku studiów.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Yoka » 2014-07-02, 09:01

nie uznaję poziomu B1, jaki reprezentuje autorka wątku, jako dobrego poziomu. To jest poziom matury podstawowej do 60%, więc chyba to nie ten przypadek.

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: alicja23 » 2014-07-02, 09:13

iluka ma racje, niepotrzebnie przekierowalam watek na inny przedmiot

jeśli chodzi o jezyki obce to faktycznie jest inna para kaloszy, certyfikat na poziomie B2 nie wystarczy żeby uczyc, a gdzie fonetyka, gdzie jakakolwiek wiedza o kulturze ( przecież robimy lekcje kulturowe na jezykach i trzeba cos o tym wiedzieć), a jak kultura to i literatura i historia... ktoś kto ma tylko certyfikat może, owszem, we własnym zakresie nabyc ta wiedze, ale to niestety nie to sam c studia na filologii.
najbardziej przerazajacym przypadkiem nauczyciela jezyka angielskiego jaki znam jest licencjat z edukacji wczesnoszkolnej z jezykiem angielskim + mgr z dydaktyki jezykow obcych ( na "akademii" w pułtusku) - jeden wielki szok!!! - i ta osoba uczy angielskiego w gimznajum, chodzilam z nia do jednej klasy w liceum ( ponad 10 lat temu) i niestety ang znala na poziomie oceny dostatecznej .....

w ogole bardzo dużo osob z licencjatem z mojego regionu idzie na mgr do tej śmiesznej akademii w pułtusku na dydaktykę jezykow obcych - najciekawsze jest to ze piszą prace mgr np. z takich tematow jak : autorytet nauczyciela, monografia szkoły w której uczę itp..... no ale mają mgr? maja!

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: alicja23 » 2014-07-02, 09:16

no i w związku z tym wlasnie zalozylam temat pytając gdzie nauczyciele angielskiego robili mgr - odpowiedzi nie jest dużo, wnioskję wiec większość idzie niestety na łatwiznę i robi mgr z pedagogiki, edukacji wczesnoszklnej, dydaktyki itp....

Joanna1988
Posty: 29
Rejestracja: 2014-03-17, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: Joanna1988 » 2014-07-02, 09:29

Cieszę się, że powstał ten temat bo jeden z elementów sprawy jest bardzo poważny. Osobiście uważam, że kierunki typu pedagogika wczesnoszkolna z j.angielskim nie powinny w ogóle istnieć. Będę obstawała przy swoim, że to nie jest filologia! Szlag mnie trafia jak pomyślę sobie o panience, która nie umie się dostać na filologię to idzie na łatwiznę i wybiera angielski z pedagogiką. I taka osoba, najczęściej znająca tylko podstawy, idzie uczyć do szkoły i ma przekazywać wiedzę i, co najważniejsze, wpajać miłość do języka? Jak dla mnie to śmiech na sali! Ja teraz pracowałam na zastępstwo za taką sierotę-skończyła taki kierunek i uczy klasy 1-3 angielskiego i robi to źle! Nic nie daje z siebie, leci tylko z podręcznika, nie umiała pokierować klasy z innowacją (moja koleżanka przejęła te dzieci w 4 klasie i za głowę się złapała-takie miały braki). Aż nóż mi się otwiera w kieszeni, że takie osoby zabierają pracę ludziom po filologii, którzy na studiach mieli i metodykę i zajęcia praktyczne, kulturoznawcze, itp.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: iluka » 2014-07-02, 10:07

iluka ma racje, niepotrzebnie przekierowalam watek na inny przedmiot
Ale skąd! Uważam, że otrzebnie! Po prostu zakres się poszerzył. Widocznie taka potrzeba dyskusji jest.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: alicja23 » 2014-07-02, 11:54

iluka pisze:
Yoka pisze:tylko wątek tyczy języka obcego, a to naprawdę inna para kaloszy.
Tylko że alicja już w poście 6 go przekierowała :lol:


dlaczego więc wspominać, że przekierowałam wątek na inny temat, skoro nie ma Pani co do tego zarzutu? proponuję naprawdę zacząć wypowiadać się na temat, a nie czepiać się koleżanek.
jesteśmy tu po to, aby dyskutować z nie się sprzeczać w sprawie niewłaściwie napisanego słowa itp

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: iluka » 2014-07-02, 12:31

tylko wątek tyczy języka obcego, a to naprawdę inna para kaloszy.
To nie ja pierwsza. Odniosłam się do postu tego właśnie. informacyjnie po prostu, nie w formie zarzutu :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

alicja23
Posty: 60
Rejestracja: 2007-01-03, 12:48

Re: Jak się przekwalifikować na nauczyciela angielskiego w gimn?

Postautor: alicja23 » 2014-07-02, 18:32

przestań kobieto się czepiac i zacznij pisać na temat. co za ludzie tu siedzą! wyluzujcie, wakacje są!


Wróć do „Języki obce”

cron