Metodyka angielskiego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Metodyka angielskiego

Postautor: Burakowa » 2015-08-18, 16:24

Witam
Może ktoś wie, jakie kwalifikacje dają studia podyplomowe 'Wczesne nauczanie języka angielskiego" w przypadku osoby, która nie uczy w 1-3 (i nie ma ukończonych studiów w zakresie nauczania zintegrowanego), uczy natomiast innych przedmiotów (i ma do tego kwalifikacje) w sp i gimnazjum (od klasy IV wzwyż). Czy w ogóle jest jakiś sens podejmowania się takich studiów (przy założeniu, że ma się zdany egzamin z angielskiego na B2).

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Burakowa » 2015-08-23, 18:53

Nikt nic nie wie...? :cry:

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Melizabeth » 2015-08-23, 19:41

Pewności nie mam, ale założenia te studia mają chyba dawac kwalifikacje do uczenia angielskiego w kl. 1-3, nawet jeśli do tej pory nie miało się ani kwalifikacji do klas 1-3 ani do angielskiego

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Burakowa » 2015-08-24, 09:27

Przeczytałam w jakimś rozporządzeniu, że kwalifikacje do nauczania w 1-3 ma tylko osoba (pomijając absolwentów kolegium i anglistyki, bo to oczywiste) posiadająca świadectwo znajomości języka (egzamin zdany na B2), kwalifikacje do nauczania w 1-3 ( czyli skończone nauczanie wczesnoszkolne, czy jak to się mówi teraz- zintegrowane) i dodatkowo metodykę jęz. angielskiego. Wydaje mi się to bez sensu, bo po co mi kończyć podyplomówkę z nauczania zintegrowanego, skoro ja chcę tylko uczyć angielskiego? I teraz się zastanawiam, czy jest sens w ogóle kończyć metodykę wczesnego nauczania angielskiego. Bo jeśli po jej ukończeniu dodatkowo musiałabym robić drugą podyplomówkę z nauczania zintegrowanego, to mi się już kompletnie nie opłaca (tym bardziej, że docelowo wcale nie chcę uczyć w 1-3 innych przedmiotów poza angielskim!).

Czy jest jakaś inna droga, aby zdobyć kwalifikacje do nauczania angielskiego wśród małych dzieci ( w przypadku takiego nauczyciela, jak ja)? Egzaminu na C1 raczej nie zdam, brakuje mi sił i czasu na to, o pieniądzach nie wspominając.
A może sobie to odpuścić....

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Melizabeth » 2015-08-24, 12:19

Wątpię, żeby wyższy certyfikat coś tu zmienił, on jest bardziej do uczenia starszych dzieci. Ja słyszałam, że ma docelowo być tak, że do nauczania j. obcego w 1-3 i tak trzeba będzie mieć kwalifikacje typu podyplomówka, o której piszesz, bo na anglistyce mogło nie być za dużo o nauczaniu dzieci (ja np. miałam o tym 2 godziny w ciągu 2 lat metodyki, obserwacji w podstawówce też nie mieliśmy), a dzieci coraz młodsze :) Wg mnie nazwa podyplomówki sugeruje, że dostajesz kwalifikacje do nauczania angielskiego (i tylko angielskiego) dzieci w 1-3 (i tylko dzieci w 1-3). Najlepiej byłoby zapytać na uczelni, oni powinni wiedzieć co oferują.

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Burakowa » 2015-08-24, 20:08

Zobacz, co znalazłam ( z tego roku :( )

Kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych posiada również osoba, która:

ma kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych określone w § 4 ust. 1 lub 2 rozporządzenia w sprawie kwalifikacji, a ponadto
legitymuje się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym, o którym mowa w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1207 z późn. zm.) i która

ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Burakowa » 2015-08-24, 20:10

Oj, wysłało mi się za szybko...
I teraz- co to znaczy : mieć kwalifikacje w 1-3...? Skończyłam studia pedagogiczne i miałam metodykę dla klas 1-3 (wychowanie muzyczne). CZy to znaczy, że mam kwalifikacje do nauczania w 1-3 (chociażby tej muzyki)? Czy muszę dodatkowo jednak kończyć tę podyplomówkę z nauczania zintegrowanego (czyli przejść przez metodykę z polskiego, matematyki, przyrody itd.- tylko na Boga- po co?????)

Kamila.777
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-30, 11:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Kamila.777 » 2015-08-30, 17:49

Witam:) Potrzebuję zapisac się na sam kurs metodyki nauczania języka ang , czy ktoś z Panstwa na takim byl i mógłby cos polecic?
Ukonczylam filologię ang ale w specjalizacji język biznesu, dlatego tez potrzebny mi teraz sam kurs metodyczny. Pedagogike wczesnoszkola rowniez ukonczyłam.

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Burakowa » 2015-08-30, 20:39

To zależy, w jakich klasach chcesz uczyć. Jeśli w 1-3, o robisz kurs metodyczny z wczesnego nauczania języka angielskiego. Jeśli w IV-VI i wyżej- to kurs metodyczny dla wyższych klas. Wiele uczelni teraz proponuje studia podyplomowe z tego zakresu.

Jeśli ukończylaś filologię angielską, to na studiach podyplomowych z wczesnego jęz. angielskiego będziesz się mocno nudzić (przychodzą tam ludzie ze znajomością języka w stopniu B1 albo i gorzej). Ale pewnie będziesz mogła być zwolniona z części zajęć.

Kamila.777
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-30, 11:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: Kamila.777 » 2015-08-31, 17:33

Narazie będę uczyła w klasach I-III choc dobrze jakby ten kurs umozliwiał mi tez pracę w klasach np. IV-VI.Przeglądam w necie właśnie i niby trochę jest ale albo za daleko dla mnie albo cena dosc wysoka. Są tez tansze kursy on - line,ale nie mam przekonania do takiej formy. Czy moze ktos korzystał i mógłby się wypowiedziec? Dziekuje za odp Burakowa :)

jacodo
Posty: 8
Rejestracja: 2021-07-01, 16:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski, Język rosyjski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Metodyka angielskiego

Postautor: jacodo » 2021-07-22, 14:22

Kamila.777 pisze:Narazie będę uczyła w klasach I-III choc dobrze jakby ten kurs umozliwiał mi tez pracę w klasach np. IV-VI.Przeglądam w necie właśnie i niby trochę jest ale albo za daleko dla mnie albo cena dosc wysoka. Są tez tansze kursy on - line,ale nie mam przekonania do takiej formy. Czy moze ktos korzystał i mógłby się wypowiedziec? Dziekuje za odp Burakowa :)


Miałem zupełnie takie samo zdanie jak Ty, studia online czy kursy, bałem się ich, że wydam pieniądze i tyle. Ale powiem Ci, że zaryzykowałem i zapisałem się dodatkowo na wczesne nauczanie angielskiego na wyższej szkole kszt. zawodowego i nie załuje! Otrzymałeem świadectwo, wszystko zgodnie z przepisami i moge pracować teraz z moimi krasnalami ;)


Wróć do „Języki obce”