Zajęcia wynikające z 42 KN

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

dead_body
Posty: 7
Rejestracja: 2014-12-09, 19:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: dead_body » 2015-09-15, 13:23

Cześć.
Dziś na tablicy ogłoszeń znalazłam listę, na której nauczyciele wpisują swoje zajęcia wynikające z 42 KN.
Czy zajęcia te są obowiązkowe dla dzieci? Czy ja najpierw powinnam ustalić sobie godzinę z dziećmi, a później wpisac się na listę? Czy moge zrobić to tak, że sama ustalę sobie dzień i godzinę, a dzieciom powiem, że np w czwartek na 8 godzinie są zajęcia wyrównawcze z angielskiego i zapraszam na nie?

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: Melizabeth » 2015-09-15, 19:28

Zajęcia nie są obowiązkowe dla dzieci, ale jeśli nikt na nie nie przyjdzie, to nie można ich wpisać jako zrobione. Najlepiej umówić się z uczniami, tak żeby im pasowało, wtedy będą przychodzić :)

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: Burakowa » 2015-09-15, 21:44

Jeśli dzieci nie zechcą przyjść, trzeba zrobić tak, aby chciały. Zastraszyć. Zmusić. Obiecać szóstki. Zmanipulować. Bo nie zrobi się karcianych i co? I problem. Dla nauczyciela, oczywiście. I oskarżenia, że "nie umiałeś zmotywować", "widocznie mało ciekawe zajęcia" itp. bzdety.

dead_body
Posty: 7
Rejestracja: 2014-12-09, 19:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: dead_body » 2015-09-23, 21:49

ogłosiłam w 3 klasach pierwszych SP - zgłosiło się 26 uczniów. Trochę panikuje, bo to 26 małych gadających mordeczek. Czy ogarnę?? i czy to nie jest tak, że powinien mi towarzyszyć jeden dodatkowy opiekun do tak licznej grupy ???

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: linczerka » 2015-09-23, 22:06

Nie licz na jakieś wsparcie.
Przemyśl, czy nie lepiej podzielić taką grupę na dwie mniejsze i co 2 tygodnie niech mają zajęcia.
Grupę 26 osób nie bardzo ogarniesz, a 13 osób już łatwiej. I być może więcej skorzystają.
A Ty masz karcianki zaliczone co tydzień.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

looonger
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 18:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: looonger » 2015-10-28, 18:52

Jakie zajęcia prowadzicie w waszych szkołach w ramach godzin z art. 42? Jestem jedynym nauczycielem angielskiego w II etapie edukacyjnym (6 klas + 2 z I etapu) i w ramach systemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej 14 osób z klas IV-VI skierowano na zajęcia wyrównawcze. Takie zajęcia mogą odbywać się w grupie najwyżej osmioosobowej, więc mam dwie grupy siedmioosobowe (mieszane pod względem wieku bo z każdej klasy mam co najmniej dwie osoby). Czy u was też na pomoc psychologiczno-pedagogiczną przeznaczane są godziny z art. 42? A może nikt was do prowadzenia zajęć wyrównawczych nie zmusza lub przydziela je wam z płatnych godzin dyrektorskich? Domyślam się, że w większych szkołach godziny na zajęcia wyrównawcze da się podzielić między kilku nauczycieli. Społecznie prowadzę zajęcia przygotowujące do sprawdzianu. Chciałbym prowadzić zajęcia rozwijające zainteresowania, ale uważam, że 3 bezpłatne godziny tygodniowo to i tak dużo.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: Melizabeth » 2015-10-28, 19:27

U nas w tym roku dyrekcja na radzie siepniowej dala karteczki do wpisania swoich karcianek: 1h wyrównawcze, 1h praca z uczniem zdolnym.

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: Burakowa » 2015-10-28, 20:43

Nie mam żadnego wpływu na to, jakie karcianki będę prowadzić. Wszystko jest narzucane z góry, dostaję przypadkowe dzieci i nakaż odgórny, co mam z nimi robić. Ani ja tego nie chcę, ani dzieci, ale kto by się tam takimi rzeczami przejmował. Mam nadzieję, że przyszła ministra słowa dotrzyma i zniesie te durne godziny.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zajęcia wynikające z 42 KN

Postautor: linczerka » 2015-10-28, 21:03

U nas wyboru dokonuje nauczyciel. Przedstawia plan, prowadzi dziennik i tyle.
Chętnych nie brakuje :)
Jest też opcja: potrzeby szkoły. Ale i chętni są.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Języki obce”