PODRĘCZNIKI - język niemiecki

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marcinek89
Posty: 1
Rejestracja: 2009-10-09, 19:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

.

Postautor: marcinek89 » 2009-10-09, 19:15

Witam serdecznie, chciałbym podzielic się swoimi refleksjami nt. podręczników.
Gdy jeszcze studiowałem, uczyłem w szkole podstawowej na der, die, das i powiem, że całkiem mi sie podobał, był bardzo przyjemny dla uczniów. W gimnazjum przyszło mi pracowac na SOWIESO, wyd. Langenscheidt (bardzo trudny podręcznik, wg mnie za trudny jak na gimnazjum). Od 3 lat uczę w szkole średniej i do tej pory pracowałem z alles klar (grupy od podstaw i 3 godziny z kontynuacją) - podręcznik bardzo mi sie podobał, nie zgodzę się, że cwiczenia i podręcznik nie są skorelowane ze sobą, wg mnie cwiczenia pogłębiają wiedzę z podręcznika. Moi koledzy zmienili w większosci alles klar na direkt, chociaż dla mnie direkt jest szpetny i niezbyt ciekawy (tak samo gramatyka). Z klasami językowymi (szesc godzin niemieckiego w tygodniu) pracuję na Partnersprache, i chociaż uczniowie narzekaja, że jest za trudny i z pierwszych klasowek najczesciej są same jedynki, to ja go nie zmieniam, gdyż zauważyłem, że w drugiej klasie poziom grupy podniósł się, po prostu uczniowie zmusili się do nauki z Partner...
A co Wy sądzicie o Partnersprache?

beata1974
Posty: 18
Rejestracja: 2009-08-22, 01:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: beata1974 » 2009-10-11, 22:45

czy ktoś z Was pracował na Regenwurm? Ja od poprzedniego roku i muszę powiedzieć, że jestem zadowolona. Na pierwszy rzut oka wydawał mi się infantylny ale po dłuższym czasie pracy z nim stwierdzam, że jest przyjazny zarówno dla nauczyciela, a niektóre z pomocy używam również z uczniami z gimnazjum :P .

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: antares140 » 2009-11-11, 14:45

Uczę w prywatnej szkole ( gdzie znajduję się podstawówka i gimnazjum ) i dla podstawówki używam książek Der, Die, Das neu ( klasy 1- 3 uczy moja koleżanka ) a w gimnazjum korzystam z książek serii Aha! Neu i mam w szkole cały etat . U mnie w szkole j . niemiecki jest tak samo ważny jak angielski ! Co do godzin wygląda to tak 4 klasa - 3 godz. klasy 5 i 6 - 4 godz. w gimnazjum 1 klasa - 2 godz. 2 klasa - 3 godz. i 3 klasa - 4 godz. plus 1 godz. dla dwóch osób które chcą zdawać j. nimiecki na egzaminie. W klas 1 - 3 wygląda to tak 1 klasa - 2 godz. klasy 2 i 3 - 3 godz. . Uczę tęż w prywatnym Liceum gdzie mam dwie klasy 1 i 3 i korzystam z podręczników Alles klar w 1 klasie mam 3 godz. plus 1 godz. fakultetów a w 3 mam 2 godz. plus 1 godz. fakultetów w liceum gdzie uczę wiodącym jerzykiem jest angielski już w 1 klasie angielskiego jest 5 godz. w tygodniu plus 2 godz. fakultetów w 2 klasie 7 godz. plus 2 godz. fakultetów i 3 klasa 8 godz. angielskiego plus 2 - 3 godziny fakultetów.

biśka
Posty: 1
Rejestracja: 2009-11-13, 08:54
Kto: student
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: biśka » 2009-11-13, 09:04

Witam serdecznie, troszkę wybiję się z tematu ale widzę, że korzystacie na lekcjach z Team Deutsch. Ja jestem studentką i właśnie kuzynka chce żebym jej pomogła w nauce. Korzysta właśnie z Team Deutsch 1a. W związku z tym moja prośba, czy ktoś z was mógłby mi podrzucić nagrania z płyty CD z poradnika dla nauczyciela. Byłabym bardzo wdzięczna. Mój adres e-mail: sabinka89@vp.pl

Awatar użytkownika
Mina
Posty: 104
Rejestracja: 2008-01-30, 12:25

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Mina » 2009-11-22, 16:04

A u mnie w szkole angielski wiedzie prym (prym, prym). I anglistek jest 6, germanistek 4, a będzie jeszcze mniej o_O Ale mam pytanie do Was, jakiego podręcznika używacie na korepetycjach? (chodzi mi o osoby dorosłe) Uprzejmie proszę o odpowiedź. :)

Awatar użytkownika
sylwiam81
Posty: 42
Rejestracja: 2009-11-23, 20:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: sylwiam81 » 2009-11-23, 22:34

w technikum uczę z podręcznika Hier und da i Alles klar- do Alles klar jestem przywyczajona i jest to dobry podręcznik, z Hier und da pracuje od wrzesnia nie jest zły ale w jednym dziale już coś mi się nie spodobało,za dużo gramatyki na raz w jednym temacie i jeszcze tylko 2 jednostki lekcyjne.

w gimnazjum pracuje z Deutsch aktuell i raczej średni podręcznik,mało ciekawy.

pracowałam kiedyś z Direkt i byłam bardzo zadowlolan,ciekawy podręcznik,nowoczesny,fajne słownictwo

Awatar użytkownika
Mina
Posty: 104
Rejestracja: 2008-01-30, 12:25

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Mina » 2009-11-24, 16:19

Ja również pracuje z Deutsch Aktuell Kompakt i tez nie wydaje mi sie rewelacyjny. Mnóstwo błędów, rzeczowniki niekiedy pisane mała litera, niepoprawnie tłumaczone zdania, i jak można dać przykład :Berlin ist im Westen. Raz Mexiko napisane przez k, raz przez c, innym razem Glass przez 2 s, to znowu przez jedno. Poza tym zwroty sztuczne, które normalnie w języku niemieckim nie występują. No sporo by tego wymieniać. Dzięki za wskazówkę sylwiam :lol:

beata1974
Posty: 18
Rejestracja: 2009-08-22, 01:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: beata1974 » 2009-11-24, 23:00

Ja pracuję w gimnazjum z Deutsch aktuell i jest to porażka, dialogi plastikowe aż zęby bolą, a język też z czasów króla ćwieczka "du bist ein Kavalier" ???? chyba nawet niemiecki koń by się uśmiał :lol: staram się realizować podstawę przy pomocy własnych kart pracy, ale młodzież się krzywi bo muszą wklejać, to wymyśliłam segregatorki - takie cieńkie, no to marudzą bo trzeba robić dziurki.. :evil:

Awatar użytkownika
Mina
Posty: 104
Rejestracja: 2008-01-30, 12:25

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Mina » 2009-11-25, 09:43

No nie mogę :lol: :lol: Ale to prawda! Co chwila muszę dzieciakom wyjaśniać te bzdury i je prostować. Fajnie ze masz nowe pomysły beata1974 :-) Tylko dzieciaki to najchętniej nie robiłyby nic, albo minimum, oprócz kilku wyjątków. Ale wiesz, ja myślę ze szkoła tez ich uczy lenistwa, w sensie lenistwa umysłowego: "Powtórz swoimi słowami" :?: :roll: zamiast: "Myśl krytycznie, wyciągaj wnioski, nie daj sobą manipulować". Pamiętam ze studiów, po pytaniu wykładowcy: Haben Sie Fragen? zapadała głęboka i złowroga cisza. Bo ludzie boja sie dyskutować, wyrażać swoje myśli, chyba myśleć w ogóle. Fajnie, gdyby coś sie wreszcie w naszym szkolnictwie w tym kierunku zmieniło, bo niestety system mamy jak w Austrii 50 lat temu :D

beata1974
Posty: 18
Rejestracja: 2009-08-22, 01:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: beata1974 » 2009-11-25, 23:22

Ostatnio przeżywam kryzys trzeciego miesiąca :lol: duży udział ma w tym w/w podręcznik i przygotowywanie własnych materiałów, przy tym własna rodzina i uczniowie kwękający i narzekający :oops: :evil: to nie jest to co muminki lubią, ale już tak na moich uczniów wszystkim ponarzekałam, że biorę się do roboty, zaczynamy od kartkówki jutro :roll: noo ciekawa jak pójdzie :P :P ostrzę zęby na inteligentną i szalenie wredną paczkę panienek, które od jakiegoś czasu rozwalają mi lekcje

tysol
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-22, 08:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: tysol » 2009-12-07, 23:30

A co w liceum profilowanym? Pracuję w Zespole Szkół, jest tu technikum (3 lata po 2 godziny i w 4 klasie po 1 godzinie tygodniowo), które zupełnie nieźle radzi sobie z materiałem, ale profilowani, to jakby powiedzieli moi uczniowie - porażka. Zero rozumienia i jeszcze palcowa metoda nauczania (tzn. nauczyciel pokazuje palcem każdemu uczniowi z osobna, co gdzie jest w podręczniku, bo mówienie do klasy np. strona 32 ćwiczenie 3 punkt 6 jest już za trudne na ich poziom). Wszyscy uczniowie z klasy, której jestem wychowawcą wybrali angielski, ale o ich poziomie niech świadczy zdanie z KFU matury z OPERONEM u kilku uczniów, gdzie prośba o nakarmienie psa to było plise, it the dog (pisownia oryginalna). Z niemieckiego niektórzy nie umieją się poprawnie przedstawić , na przywitanie mówią mi guten morning. Byłbym przekonany, że to dowód mojej nieskuteczności jako nauczyciela, ale lekcje w technikum, prowadzone w tym samym budynku, z tym samym podręcznikiem wyglądają o wiele lepiej. Pracuję na Alles Klar odziedzicznonym po poprzednich nauczycielach, od nowego cyklu wprowadziłem Direkt. O tym ostatnim słyszę niestety niepochlebne opinie, owszem, widziałem kilka błędów, ale moim zdaniem jest on prostszy niż Alles Klar na tym samym poziomie. A z Alles Klar zrobiłem kilka eksperymentów - po pierwsze wspólnie z uczniami "usunęliśmy" definicje gramatyczne. Napisane są jak dla studentów germanistyki, a nie jak dla 17-latków (np. przymiotnik w funkcji orzecznika lub przydawki). Poza tym część sprawdzianów mogą robić z użyciem podręczników, zeszytów i słowników. Daję tylko jeden warunek - każdy pracuje sam ze swoimi materiałami (wcześniej więc na lekcjach robią pilnie notatki i wręcz proszą mnie o wspólne zrobienie ćwiczeń). Zweryfikowałem też słownictwo. Z każdej części ok. 50 słów kompletnie nieprzydatnych, zaśmiecających pamięć. I jeszcze jedna uwaga - wydawca nie pomyślał chyba o zaburzonej percepcji wielu uczniów, nie tylko dyslektyków - część tekstów pisana jest czcionką podobną do handwriting, jest to trudne do odczytania w ogóle, a cóż dopiero po niemiecku. Uczniowie przeklinają każdy taki tekst. Będę wdzięczny za każdy głos o liceum profilowanym.

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: adner » 2009-12-08, 08:05

tysol pisze: "usunęliśmy" definicje gramatyczne. Napisane są jak dla studentów germanistyki, a nie jak dla 17-latków (np. przymiotnik w funkcji orzecznika lub przydawki).


Chyba dla gimnazjalistów, bo takie sformułowania pojawiają się na języku polskim w gimnazjum.
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

tysol
Posty: 12
Rejestracja: 2009-04-22, 08:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: tysol » 2009-12-09, 23:04

Dla wielu moich uczniów takie sformułowania są jednak powyżej ich możliwości umysłowych, co nie przeszkadza oczywiście, że pojętni gimnazjaliści zapoznają się z nimi i skutecznie je przyswajają parę lat wcześniej :)

Margo__
Posty: 8
Rejestracja: 2008-04-04, 17:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: Margo__ » 2010-02-15, 15:09

Magnet- LektorKlett, jak pracuje się Wam z tym tytułem? Wiem, że kilka osob z naszego forum wybrało ten program. Jestem ciekawa opinii, bo zastanawiam się nad wprowadzeniem go w przyszłym roku u siebie. Wydaje się ciekawy i logicznie zbudowany, ale przecież wygląd to nie to co praca z nim. Pozdrawiam. M.

Awatar użytkownika
lieblingin
Posty: 229
Rejestracja: 2007-08-29, 15:49
Lokalizacja: lubuskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: lieblingin » 2010-02-24, 18:17

dolaczam sie do ostaniego pytanie w sprawie Magnet :roll:
do tej pory byl dobry dla mnie DACHfenster ale on jest lepszy na 3 godziny w tygodniu, a teraz mam 2 -musze okrajac material a w zasadzie najchetniej robilabym duzo wiecej, tyle ze czasu za malo

tez spodobal mi sie d[b]as ist deutsch [/b]- tylko ta forma 2 strony podrecznika na jedna lekcje i nic wiecej (no plus cwiczenie jeszcze) mnie troche przeraza - z jednej strony dobry pomysl bo wszystko uporzadkowane ale zdrugiej takie schematyczne "od deski do deski"
no i pomysl z zeszytem w cwiczeniu tez pomylka moim zdaniem, bardziej to jest miejsce na notatki

ale moze tak sie ma teraz uczyc .... :lol: :roll: malo i szybko


Wróć do „Języki obce”