PODRĘCZNIKI - język niemiecki

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: antares140 » 2011-01-27, 22:53

Moja przyjaciółka zaszła w ciążę i oczywiście poszła na zwolnienie ferie się kończą a dziś mnie poprosiła czy nie wziąłbym kilku godzin u niej w szkole i ja się zgodziłem . Problem polega na tym, że ja w gimnazjum korzystam z serii Aha! z WSiP, z tego co dziś się dowiedziałem moja koleżanka w pierwszej i w drugiej klasie gimnazjum korzysta z serii "Das ist Deutsch!" wyd. Nowa Era natomiast w trzeciej klasa realizuje "Der Die Das" dla gimnazjum. Chciałem się spytać czy ktoś z was pracował lub korzystał z książek " Das ist Deutsch!"bo ja nigdy nie miałem z nimi do czynienia i nie wiem jaki jest poziom tej książki i jak jest rozłożony materiał. Korzystaliście już z tych książek, jakie wrażenia?

Aga23
Posty: 3
Rejestracja: 2007-12-28, 09:17

Das ist Deutsch

Postautor: Aga23 » 2011-01-28, 18:34

Jeśli chodzi o podręcznik "Das ist Deutsch" to uważam, że jest niezły. Nawet bardziej mi się podoba niż "Der, die, das". Jest sporo słówek, czego uczniowie może nie za bardzo lubią, no ale trudno:) Tematy są tak opracowane, że często nawet korzystam z tej książki na korkach. Może na stronie internetowej wydawnictwa jest np. spis treści albo strony pokazowe. Jeśli chcesz jeszcze coś więcej wiedzieć, to pisz:) Pzdrw

deutsch
Posty: 25
Rejestracja: 2010-07-30, 10:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

j. niemiecki podręczniki do gimnazjum

Postautor: deutsch » 2011-04-08, 14:25

Co sądzicie na temat podręcznika Aha! Neu kurs podstawowy (zielony) WSiP, a Magnet z LektorKlett? Który z nich jest lepszy?

iwonkamakow
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-13, 15:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: iwonkamakow » 2011-06-14, 10:14

Ja od paru lat korzystam z podręcznika der die das i jestem bardzo zadowolona.
W tym roku okazało się jednak że część 3 (niebieska) nie ma aktualnego nr dopuszczenia, ponieważ wydawnictwo ze względów ekonomicznych nie wystąpiło o taki nr. No i w ostatnim roku muszę zmienić podręcznik. Głupia sprawa. Myśłałam że wydawnictwo PWN ma poważniejsze podejście do sprawy.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: arsandra » 2011-07-01, 23:25

ja polecam aha zdecydowanie bardziej niż magnet.
Magnet ma moim zdaniem wszystko "na jedno kopyto" i jakoś mało treści, mało tekstów...
wydaje mi się, że jest przeznaczony dla słabszych grup, bo nie jest wymagający..w przeciwieństwie do aha.
Ja pracuję z Kompassem (chyba jeszcze gorszy niż magnet), ale od września zmieniam w I klasach dla aha i już się nie mogę doczekać, bo uważam, że to naprawdę bardzo dobra pozycja...ciekawa, nie jest monotonna, zawiera wszystko, co potrzeba: i gramatykę, listę słówek, ćwicz. razem z podręcznikiem w jednym, jest mnóstwo obrazków - nawet słowniczek obrazkowy.

deutsch
Posty: 25
Rejestracja: 2010-07-30, 10:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Prima BC EDUKACJA

Postautor: deutsch » 2011-07-18, 13:15

Pracuje może ktoś z Was z podręcznikiem "Prima"?

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: arsandra » 2011-07-18, 20:44

ja mam ten podręcznik, dostałam komplet "jedynkę" podczas z jednej z prezentacji wydawnictwa...zrobiłam z niej kilka kserówek, ale ogólnie nie oszołomiło mnie :)

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: tixa » 2011-08-30, 18:30

Hmmm i znowu problem :) Przyszła pierwsza klasa, kurs kontynuacyjny, ale test sprawdzający poziom wiedzy zdali o wiele gorzej niz moi uczniowie po 5 klasie podstawówki...
Na pewno odpuszczę im Team Deutsch, który mam w wyższych klasach i teraz moje pytanie, co polecacie? Magnet 2 czy Aha?

barbaraz
Posty: 4
Rejestracja: 2011-09-10, 15:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: barbaraz » 2011-09-10, 15:26

Witam :)
Ja zamierzam skorzystać z książki wydawnictwa Pearson Longman (matura podstawowa z niemieckiego 2011 - wydanie uaktualnione, zielona okładka). Jeszcze korzystamy ze starych książek (Direkt), ale od października chciałabym zacząć właśnie naukę z tą książką. Dodam, że jest to klasa maturalna. Moje pytanie brzmi: Czy ktoś pracouje z tym podręcznikiem, jakie są jego wrażenia i czy warto? Jeśli ktoś by miał jakieś materiały pomocnicze albo książkę nauczyciela chętnie bym przejrzała :)
Proszę o odpowiedź, bo zależy mi na Waszej opinii :)

Kinga1412
Posty: 1
Rejestracja: 2011-09-13, 11:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Ich und du 4 szkoła podstawowa

Postautor: Kinga1412 » 2011-09-13, 12:20

Witam,
na początku chciałabym serdecznie przywitać wszystkich :) Jestem nowym użytkownikiem jak również młodym nauczycielem. Niech będzie krótko i na temat :)

W tym roku szkolnym pracuję z książką "Ich und du 4", czy może jest na forum osoba która pracuje z tą książką? Może moje pytanie wyda się błahe ale kto pyta nie błądzi :) Mam 2 godziny w ciągu tygodnia.
Podrozdziały w książce są literowane i zastanawiam się nad planem działania, czy jedna godzina= jeden podrozdział? Jeśli tak, nie ma problemu ponieważ zeszyt ćwiczeń posiada dużo zadań które można wykonać w szkole jak i w domu.
Czy może "gonić" uczniów z materiałem i przeprowadzić dwa podrozdziały na jednej godzinie? Zaznaczam że nie znam uczniów, jestem nowa w szkole a dla nich przedmiot jest nowy, także wszyscy będziemy się uczyć :)

Będę wdzięczna za komentarze, rady oraz sugestie.

MagC
Posty: 1
Rejestracja: 2011-10-24, 08:21
Kto: uczeń
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Prośba o pomoc

Postautor: MagC » 2011-10-24, 08:32

Witam. Chciałabym zadać pytanie trochę z innej strony. Czy ktoś z Państwa mógłby mi polecić podręcznik do samodzielnej nauki j. niemieckiego?
Jestem dorosłą osobą i muszę rozpocząć naukę języka całkowicie od podstaw, a nie stać mnie na prywatne lekcje ani kursy. W gąszczu tylu pozycji podręcznikowych na rynku nie potrafię zdecydować się na żadną i w konsekwencji nadal stoję w miejscu. Proszę więc o pomoc specjalistów :)

barbaraz
Posty: 4
Rejestracja: 2011-09-10, 15:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: barbaraz » 2011-10-30, 14:41

Ja polecam właśnie "Repetytorium maturalne z języka niemieckiego" wydanie uaktualnione 2012 - wydawnictwo Longman. Pracuję z tą książka na lekcjach, uczniowie są zadowoleni, chętnie rozwiązują zadania.
Ostatnio zmieniony 2015-10-25, 15:51 przez barbaraz, łącznie zmieniany 1 raz.

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: tecumseh » 2011-12-08, 17:56

KIlka uwag:

Najgorszy podręcznik to "Alles klar", niestety z niego uczę, od następnego roku jesli będę dalej pracował w szkole, mam nadzieję, że zmienimy w szkole na coś zjadliwego.
Jest to podręcznik nudny, schematyczny, monotonny, infantylny, odpychający od niemieckiego i w ogóle nie da się z nim sensownie pracować (dlatego staram się jak najrzadziej i wybiórczo)

Gdy uczę studentów czy w szkole językowej, to stosuję kompilację materiałów z różnych podręczników, internetu i swoje materiały (uważam zresztą, że to jest najlepszy acz najbardziej pracochłonny sposób)

Często bywa bowiem tak, że jeden temat/dział gramatyczny jest opracowany lepiej w jednej książce, drugi w innej.
W kolegium językowym, gdzie pracuję na zastępstwo uczę z "Hier und da", bo z takiego korzysta nauczycielka.
Dla studentów jest zbyt infantylny, ale do liceum/technikum się nadawałby całkiem, acz jest przeładowany trochę.

Zgadzam się z wiekszościa opinii: bardzo fajne, proste w obsłudze i w miarę ciekawe sa "Direkt" czy "Exaxt" (wczoraj właśnie dostałem pocztą od Lektorkletta")

Bardzo fajne jest Studio D wydawnictwa Cornelsen.
Niezły jest też "OPtimal", nie pamietam z jakiego wydawnictwa.


I mam pytanie, co sądzicie o podręczniku do gimnazjum "Fantastisch", bo mam chłopaka na korkach i w szkole uczy się on z tego podręcznika, na pierwzy rzut oka się lekko zszokowałem, bardzo trudny podręcznik, słownictwo z kosmosu "(słówka typu "Mähdrescher " w czytance dla II klasy gimnazjum), przeładowany, bardzo dużo gramatyki, materiał na takim poziomie, że trzecioklasiści w technikum nie umieją takich rzeczy.
I się zastanawiam, jak to możliwe, że gimnazjaliści się uczą z takich podręczników, a później przychodzą do szkoły średniej i nie umieją nic.
Tak trudne podręczniki działają więc chyba przeciwskutecznie i jedynie zniechęcają do niemieckiego.

maria987
Posty: 7
Rejestracja: 2011-05-24, 19:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: PODRĘCZNIKI - język niemiecki

Postautor: maria987 » 2011-12-29, 16:30

Jaki podręcznik polecalibyście do nauki niemieckiego języka medycznego? Mają to być lekcje dla pielęgniarek, więc chodzi o słownictwo używane w szpitalu, dużą ilość ćwiczeń.

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: j. niemiecki podręczniki do gimnazjum

Postautor: tixa » 2012-02-28, 19:18

deutsch pisze:Co sądzicie na temat podręcznika Aha! Neu kurs podstawowy (zielony) WSiP, a Magnet z LektorKlett? Który z nich jest lepszy?

podpinam się pod pytanie:)

Pracuję z "aha neu" i jestem bardzo zadowolona, ale za rok będę miała w gimnazjum klasę, z którą w podstawówce pracuję na "wir" i tak się zastanawiam czy nie będzie dla nich lepszy "Magnet", który bądź co bądź jest tego samego autora, co "wir", więc może można liczyć na jakąś logiczną kontynuację...?

Jak sądzicie? Pracował ktoś na obu tych podręcznikach?


P.S. Jeszcze tylko trzy semestry i "team deutsch" odejdzie w niepamięć!!!! Wreszcie!!!:)


Wróć do „Języki obce”