Niesamodzielna praca

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Niesamodzielna praca

Postautor: katty » 2009-03-19, 15:35

Drodzy nauczyciele, poradźcie, co robić, gdy dostrzeżemy, iż praca, którą wręcza nam uczeń, nie jest wykonana samodzielnie. Chodzi mi o wszelkiego rodzaju pisemne prace wykonywane w domu, projekty itp. Czasem rodzice zupełnie bezmyślnie "pomagają" dzieciom w lekcjach i potem dostaję od słabych uczniów prace z tak wymyślnym słownictwem i konstrukcjami gramatycznymi, że włosy dęba stają, od razu wiadomo, że tego dziecko nie pisało i wątpię, że ma pojęcie, co przepisało...

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: Yoka » 2009-03-19, 15:45

dlatego wszelkie prace twórcze uczniowie piszą w klasie

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: mateoo » 2009-03-19, 15:48

Może nie wszystkie, ale na pewno większość takich prac jest właśnie wykonywana na lekcji.
Sztuka jest pokarmem duszy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: edzia » 2009-03-19, 15:55

No, ale przecież prace twórcze dobrze jest zadawać do domu. Po prostu odpowiednio ocenić te zerżnięte i niesamodzielne, albo przepytać ucznia z tej tematyki.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: dushka » 2009-03-19, 16:27

Tak, zwłaszcza gdy chodzi o projekt plastyczny ;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: edzia » 2009-03-19, 17:51

dushka, jeśli to było do mnie, to jasne, że nie przepytasz z pracy plastycznej, ale chyba możesz ją odpowiednio ocenić za niesamodzielność. Chociaż chyba trudno jest to udowodnić. Zresztą ja myślałam raczej o pracach pisemnych, katty też.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: dushka » 2009-03-19, 17:55

Ale niesamodzielne prace zdarzają się nie tylko z języka.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: Jolly Roger » 2009-03-19, 18:13

1. spytać ucznia czy sam zrobił pracę jeśli tak to sprawdzić czy mówi prawdę (przeważnie dwa trzy pytania rozwiewają wątpliwości.
2. porozmawiać z autorem pracy ucznia i wyjasnić na czym polega krzywda dziecka.
Gdy się sytuacja powtórzy ocenić te fragmenty pracy w kttórej wykorzystane jest słownictwo i formy gramatyczne poznane przez uczniów.

U mnie się też to coraz rzadziej zdarza, ale jak wpadnie parę ocen dopuszczających czy dostatecznych za "wypasioną" prace domową to rozum wraca.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: katty » 2009-03-19, 19:13

Ja lubię czasem zadać coś, żeby dzieci zrobiły w domu. Nie będę się rozpisywać nad tym, dlaczego, bo powodów jest wiele, korzyści też wiele widzę, a nie o tym temat. Mam ogromny dylemat, co zrobić w tej sytuacji. Za pierwszym razem praca, którą dostałam, była pracą dodatkową, dla chętnych. Chłopiec się przyznał, że ktoś mu pomagał, ja mu oddałam pracę nie wystawiając oceny i wykorzystałam okazję na pogadankę na temat samodzielnego wykonywania prac, dlaczego to takie ważne i dlaczego dla mnie taka praca jest dużo bardziej wartościowa. Teraz praca jest obowiązkowa, ocenę wystawić muszę. I jest mi przykro, bo chłopiec się napracował, pięknie ją napisał, poozdabiał, powycinał, poprzyklejał, włożył sporo wysiłku. Jednak tekst ewidentnie jest napisany przez osobę dorosłą. Mam obiekcje przed wystawieniem złej oceny dziecku za bezmyślność dorosłych. Znam chłopca i mogę się domyślić, że poprosił o pomoc, a osoba pomagająca zrobiła pracę po swojemu, bo tak łatwiej. W pomocy nic złego nie widzę, pomoc może być bardzo cenna, jeśli się pomaga z głową, służąc jako drogowskaz, naprowadzając dziecko na to, by samo wymyśliło, jak coś powinno wyazić, a nie robiąc pracę za nie.

Pracownik22
Posty: 10
Rejestracja: 2020-12-17, 09:01
Kto: student
Przedmiot: Biologia, Informatyka, Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: Pracownik22 » 2021-01-13, 15:02

Praca w domu jest świetna o tyle, że mamy nienormowany czas pracy, nie musimy dojeżdżać do biura i nie mamy problemów z jedzeniem na mieście.
Oszczędzamy więc czas i pieniądze :) Tutaj reklama znalazłem fajny artykuł o pracy w domu, który może sporo nauczyć osoby, które też chciałby zacząć tak pracować.

Pinocchio
Posty: 12
Rejestracja: 2018-08-24, 13:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Niesamodzielna praca

Postautor: Pinocchio » 2021-02-03, 22:55

Aha...
Ja dziś robiłem pierwszą 'prawdziwą' kartkówkę zdalnie z Teams i jestem niezadowolony - niby jak mam mieć pewność, że wszystkie były pisane samodzielnie? Ufam swoim uczniom, ale to rozwiązanie mnie martwi.


Wróć do „Języki obce”