Jak oceniać kartkówki ze słowek?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

karmiska
Posty: 30
Rejestracja: 2009-09-01, 16:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: karmiska » 2009-09-20, 17:54

miwues

w takim razie, idąc Twoim tokiem myślenia, nauczyciel może oceniać jak mu się żywnie podoba? Tworzyć skale ocen wg własnego uznania? Osobiście jestem jak najbardziej za tym, nie popieram rzeczywistego stanu rzeczy jeśli chodzi o ocenianie. Tylko pytanie - czy bez trzymania się jakichś reguł to wszystko będzie miało ręce i nogi?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: malgala » 2009-09-20, 19:22

A ja tylko dodam, żeby karmiska nie miała wątpliwości, że ma prawo sama ustalić własne zasady oceniania, ale w dalszym ciągu obowiązuje ją aktualna skala ocen : w klasach I-III ocena opisowa, od klasy IV skala od 1 do 6.

elizabethmorgan
Posty: 36
Rejestracja: 2009-09-08, 13:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: elizabethmorgan » 2009-09-20, 20:38

Czy w klasach 1-3 SP robicie sprawdziany? I;le w semestrze? Na jakiej podstawie wystawiacie oceny semestra;ne?

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: synapsa » 2009-09-20, 20:49

miwues pisze:Moim zdaniem bezprawnie.
to mnie zaciekawiło...W obu szkołach, w których uczę kładzie się straszny nacisk, żeby oceniać zgodnie ze skalą procentową zawartą w statucie i przyznam się szczerze, że nawet nie przyszło mi do głowy, że mogłoby być inaczej.

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: antie » 2009-09-20, 21:43

Czy zatem tak "modne" obecnie wśród dyrektorów i kuratorów WSO też nie ma prawa narzucać nauczycielom żadnej skali procentowej, wg. której mają być wystawiane oceny?

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-20, 23:34

Jak mawiał Witkacy co wolno księciu to nie tobie prosięciu.
Na razie to karmiska ma mgliste pojęcie o tym jak sie zabrać do przygotowania kartkówki, a niektórzy już jej szepczą do ucha jakie to autonomiczne prawa ma nauczyciel.
Niech sie dziewczyna zorientuje jaka skala ocen obowiązuje w szkole (6 czy 10 stopniowa)? Potem niech popatrzy jak oceniają inni swoje kartkówki. Zapyta dlaczego stosują zunifikowany system procentowy. To, że odnosi się on do sprawdzianu nie musi oznaczać, ze identycznie jest na kartkówkach. Wreszcie przygotuje rzetelnie kilka kartkówek stawiając sobie pytania po co to i za ile? Jak dziewczyna nabierze trochę wprawy to będzie wtedy chadzać swoimi ścieżkami.

W obu szkołach, w których uczę kładzie się straszny nacisk, żeby oceniać zgodnie ze skalą procentową zawartą w statucie i przyznam się szczerze, że nawet nie przyszło mi do głowy, że mogłoby być inaczej.

A jak ci przyszło to teraz będziesz robić inaczej? Skoro pracuje się w określonym środowisku i to środowisko wypracowało sobie wspólne schematy to czemuś ma to służyć. Choćby temu, żeby młody nauczyciel miał drogowskaz jak się przygotować do pewnego obszaru swej pracy. Choćby temu, by potrafił zestandaryzować przygotowywane sprawdziany choćby temu aby czyjeś rozdęte ego nie zamazało autonomii nauczyciela na rzecz sobiepaństwa. :wink:
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: synapsa » 2009-09-21, 16:04

Jolly Roger pisze:A jak ci przyszło to teraz będziesz robić inaczej?
Nie będę, bo właśnie uważam, ze to dość uczciwe :)
A mówiąc, że w statucie mam na myśli WSO, ponieważ stanowi jego integralną część.
Drogowskaz stawia się inaczej. Przez rozmowy, opiekę, wskazówki, szkolenie...
ojojoj a to idealizmem zapachniało, ze hej :)

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-22, 21:22

miwues pisze:Drogowskaz stawia się inaczej. Przez rozmowy, opiekę, wskazówki, szkolenie...
Drogowskaz to nie kajdany.

Dramatyzujesz.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

tygrysica25
Posty: 49
Rejestracja: 2009-09-14, 18:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: tygrysica25 » 2009-09-23, 11:52

Słuchajcie inni mnie utwierdzili ze za duzo zadalam slowek wtedy do nauki dla dzieci z klasy 4. Powiedzieli mi ze wiecej niz 10 slowek to one sie nie naucza. Wiec postanowilam ze bede robila kartkowki co zajecia z 10 slowek. Nas jutro maja sie nauczyc 10 slowek. I zastanwiam sie jak przeprowadzic ta kartkowke.. Czy podzielic ich na grupe a/b i po 5 slowek podyktowac i wtedy punktacja taka 1 slowkodobrze -ocena 1, 2-2,3-ocena 3, 4-ocena4,5-ocena 5? Czy nie dzielic na grupy i dac 10 slowek takich samych dla wszystkich??Poradzicie cos..

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-23, 16:42

a starczy ci rubryk w dzienniku, żeby po każdej lekcji wpisywać oceny??
te 10 słówek to czego dotyczą?
Na grupy nie dziel. Kartkówka na 1 minutę. jak ktoś stęknie to kartkę zabierasz i jedynka. To samo gdy mu oko ucieka na lewo czy prawo. 5 wyrazów każdy zdąży w minutę napisać.

Jeśli słówka sa z konkretnej grupy tematycznej to zamiast translatoryki raczej stawiałbym na grupowanie słówek np
podaj meskich członków rodziny, podaj owoce które nie bywają żółte, wymień zwierzęta które mają 4 nogi, podaj przybory szkolne, które zmieszczą się w piórniku itd.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

tygrysica25
Posty: 49
Rejestracja: 2009-09-14, 18:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: tygrysica25 » 2009-09-23, 17:51

Czyli co.. 5 słowek i punktacja 1-1,2-2,3-3,4-4,5-5??

Awatar użytkownika
Joshua
Posty: 34
Rejestracja: 2009-07-27, 10:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: Joshua » 2009-09-23, 22:43

Nie... ja bym to zrobil inaczej, np. po 3 testach dopiero sumujemy punkty i 15/15 mozna max zyskac. Gdy komus noga sie podwinie na jednym i nie bedzie umial to zawsze moze w 2 nadrobic, a jak komus zalezy na dobrej ocenie to do wszystkich sie przygotuje. A jesli ktos obleje 3 mini-testy i rodzic przyjdzie z pretensjami to sie zapytasz czemu nie umial nauczyc sie kilku slowek zeby zaliczyc chociaz jeden z mini-testow? Bo to niemozliwe przy odrobinie nauki.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak oceniać kartkówki ze słowek?

Postautor: synapsa » 2009-09-24, 17:18

Joshua pisze:Nie... ja bym to zrobil inaczej,
podobną metodę stosowała u nas polonistka, robiąc dzieciakom kartkówki ortograficzne. Sprawdzało się :)


Wróć do „Języki obce”

cron