Oddawanie sprawdzianów

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Oddawanie sprawdzianów

Postautor: katty » 2009-11-17, 19:49

Powiedzcie mi, czy macie w zwyczaju oddawać uczniom sprawdziany do domu, żeby rodzice podpisali, czy też raczej dajecie je do wglądu dzieciom i od razu zbieracie, a rodzicom pokazujecie na życzenie?

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: antie » 2009-11-17, 20:29

katty pisze:Powiedzcie mi, czy macie w zwyczaju oddawać uczniom sprawdziany do domu, żeby rodzice podpisali, czy też raczej dajecie je do wglądu dzieciom i od razu zbieracie, a rodzicom pokazujecie na życzenie?



Daję do wglądu uczniom, odpowiadam na pytania, wyjaśniam wątpliwości i zabieram. Przechowuję cały rok - rodzicom pokazuję je na życzenie, ale bardzo rzadko interesują się sprawdzianami swoich dzieci.
Dzieciaki z gimnazjum zapisują każdy stopień w specjalnej tabelce - na końcu zeszytu. Jest tam również miejsce na podpis rodzica. Po każdej klasówce sprawdzam podpisy.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: Jolly Roger » 2009-11-19, 12:02

druga opcja. Sprawdziany u mnie. Jeśłi rodzice chcą to wiedzą gdzie mnie szukać. Na razie jeden tylko chciał. Znamienne.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: dushka » 2009-11-19, 17:46

Każde dziecko ma swoją teczkę, sprawdziany wydzieram przedmiotowcom (są przeszczęśliwi, bo przynajmniej nieco mniej makulatury muszą chować :D ), i wkładam do teczki konkretnego dziecka. Rodzice czasem chcą, częściej nie chcą - zawsze na zebraniu są dostępne, wczoraj - ani jedna osoba o nie nie spytała :] Dałam tylko do przejrzenia w domu testy diagnostyczne, ale wiem, że u mnie takie rzeczy zwracają. A w teście 27 zadań, trzeba jednak konkretnie się wczytać.

beata1974
Posty: 18
Rejestracja: 2009-08-22, 01:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: beata1974 » 2009-11-24, 23:05

ja nie daję, przechowuję w szafce jako dowody rzeczow :lol:

Awatar użytkownika
sylwiam81
Posty: 42
Rejestracja: 2009-11-23, 20:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: sylwiam81 » 2009-11-25, 06:08

też nie oddaję sprawdzianów,są tylko do wglądu

zawsze to jest dowód rzeczowy dla rodzica jak dziecko się uczy

przechowuje tylko rok

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: dushka » 2009-11-25, 09:52

A po orku co? Wyrzucacie czy oddajecie rodzicom?

Awatar użytkownika
sylwiam81
Posty: 42
Rejestracja: 2009-11-23, 20:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: sylwiam81 » 2009-11-25, 10:54

wyrzucać nie wyrzucam ale palę,żeby w niczyje rączki się nie dostało a po roku trzymać nie ma obowiązku,ostatania rada w sierpniu i nie trzymam ich

beata1974
Posty: 18
Rejestracja: 2009-08-22, 01:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: beata1974 » 2009-11-25, 23:28

może spotkamy się wirtualnie w czerwcu i razem na hurra poślemy niemiecką chmurkę do nieba :lol:

triplex4
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-28, 10:41
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: triplex4 » 2009-11-28, 10:53

gdyby dzieci mogły przynosić swoje sprawdziany do domu,to my rodzice mielibyśmy lepsze rozeznanie w ich nauce.a teraz wg nauczycieli mamy chodzić do szkoły tylko do której godziny?przecież nie jesteśmy emerytami, ja codziennie pracuje do 15 !!!

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: Jolly Roger » 2009-11-28, 20:13

gdyby rodzice nie wymagali aby nauczyciel wykazywał się, ze nie jest wielbłądem stawiając taką, a nie inną ocenę to bym tej makulatury nie zbierał.

Poza tym dla chcącego nic trudnego. ja czasem pracuję dłużej niż do 15-ej. a na prośbę rodziców mogę sprawdzian skserować.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Łodzianka84
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-28, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: Łodzianka84 » 2009-11-28, 20:21

triplex4 pisze:gdyby dzieci mogły przynosić swoje sprawdziany do domu,to my rodzice mielibyśmy lepsze rozeznanie w ich nauce.a teraz wg nauczycieli mamy chodzić do szkoły tylko do której godziny?przecież nie jesteśmy emerytami, ja codziennie pracuje do 15 !!!


Nauczyciele zatrzymują sprawdziany u siebie, gdyż te często odchodzą w niebyt. Dziecko weźmie pracę, ale nie pokaże rodzicom i nie odda później nauczycielowi. No bo po co chwalić się słabą oceną.

Chyba w większości szkół są raz w miesiącu organizowane konsultacje w godzinach popołudniowych i wtedy można poprosić nauczyciela o wgląd w prace dziecka. Wystarczy tylko chcieć pofatygować się do szkoły.

miki2305
Posty: 62
Rejestracja: 2009-03-08, 21:17
Kto: student
Przedmiot: Matematyka, Chemia, Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: miki2305 » 2009-11-29, 00:40

Uważam, że rodzic powinien zapoznać się ze sprawdzianami ucznia. Duże grono rodziców (szczególnie uczniów z SP) pomaga im w nauce i sprawdza ich osiągnięcia. Jeżeli uczeń otrzyma złą ocenę, to sami próbują pomóc dziecku przeanalizować błędy ze sprawdzianu i przygotować się do poprawy. Czasem szukają korepetycji. Wiedzą, że jedna godzina zajęć wyrównawczych, jeżeli już nawet jest, to za mało dla ich dzieci. Co często jest zgodne z prawdą.

Łodzianka84 pisze:Nauczyciele zatrzymują sprawdziany u siebie, gdyż te często odchodzą w niebyt. Dziecko weźmie pracę, ale nie pokaże rodzicom i nie odda później nauczycielowi. No bo po co chwalić się słabą oceną.


U nas sprawdziany daje się uczniom, a oni przynoszą je do tygodnia z podpisem rodzica.
Poza tym oceny są na bieżąco wpisywane do dzienniczka lub na okładkę zeszytu. Wszyscy uczniowie przynoszą sprawdziany z powrotem - jest to traktowane jako zadanie domowe.

Łodzianka84 pisze:Chyba w większości szkół są raz w miesiącu organizowane konsultacje w godzinach popołudniowych i wtedy można poprosić nauczyciela o wgląd w prace dziecka. Wystarczy tylko chcieć pofatygować się do szkoły.


Takie konsultacje nie powinny polegać na przeglądaniu sprawdzianów ucznia. Jeżeli rodzice chcieliby sprawdzić osiągnięcia dziecka ze wszystkich przedmiotów, to musieliby być 10 razy w miesiącu w szkole. :)

A poza tym uczeń ma 2 tygodnie na poprawienie sprawdzianu. Jeżeli rodzic przyjdzie po miesiącu to trochę za późno. Chyba, że każecie przepisać dzieciakom na poprawie wszystkie zadania wraz z błędami, jakie popełnili, ponieważ przepisanie dobrych odpowiedzi z tablicy lub od kolegi rzadko skutkuje zrozumieniem przez ucznia zadań.

I jeszcze jedna uwaga - nie chcę tu nikogo urazić, ale zauważyłem (przynajmniej tak jest u nas), że sprawdzianów nie chcą oddawać nauczyciele, którzy korzystają co roku z testów dołączonych do książek i poradników dla nauczycieli.

Łodzianka84
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-28, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: Łodzianka84 » 2009-11-29, 00:55

miki2305 pisze:U nas sprawdziany daje się uczniom, a oni przynoszą je do tygodnia z podpisem rodzica.
Poza tym oceny są na bieżąco wpisywane do dzienniczka lub na okładkę zeszytu. Wszyscy uczniowie przynoszą sprawdziany z powrotem - jest to traktowane jako zadanie domowe.


A co jeśli nie przyniesie? Dostanie ocenę niedostateczną z pracy domowej?

miki2305 pisze:I jeszcze jedna uwaga - nie chcę tu nikogo urazić, ale zauważyłem (przynajmniej tak jest u nas), że sprawdzianów nie chcą oddawać nauczyciele, którzy korzystają co roku z testów dołączonych do książek i poradników dla nauczycieli.


To uogólnie (jak każde) może być dla kogoś krzywdzące. Chociaż pewnie znajdą się tacy nauczyciele, którzy nie oddają sprawdzianów tylko dlatego, że chcą je wykorzystać w przyszłości.

O tym, czy dawać sprawdziany do domu czy nie, powinien decydować samodzielnie nauczyciel. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W jednym przypadku rodzice pomogą dziecku przeanalizować sprawdzian, w innym na siłę będą szukać błędów, ale nie dziecka, tylko nauczyciela, a w jeszcze innym dziecko nie pokaże pracy rodzicom, tylko ją "zgubi".

Najlepiej byłoby dać do domu kopię klasówki, a w pracowni trzymać oryginał, ale to raczej mało realne rozwiązanie :rotfl:

miki2305
Posty: 62
Rejestracja: 2009-03-08, 21:17
Kto: student
Przedmiot: Matematyka, Chemia, Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Oddawanie sprawdzianów

Postautor: miki2305 » 2009-11-29, 02:16

Łodzianka84 pisze:A co jeśli nie przyniesie? Dostanie ocenę niedostateczną z pracy domowej?


No cóż za moich czasów, to tak było. :D
Jednakże zadziwiające jest, że uczniowie oddają sprawdziany i nie ma z tym problemów.
Fajna jest według mnie sprawa założenia zeszytów do sprawdzianów lub wklejania testów do zeszytu zaraz po otrzymaniu - nie zgubią się. :D

Łodzianka84 pisze:To uogólnie (jak każde) może być dla kogoś krzywdzące. Chociaż pewnie znajdą się tacy nauczyciele, którzy nie oddają sprawdzianów tylko dlatego, że chcą je wykorzystać w przyszłości.


Być może się źle wyraziłem, ponieważ nie chodziło mi o to, że wszyscy nauczyciele, którzy nie oddają sprawdzianów chcą je wykorzystać w przyszłości. Natomiast niestety czasami się to zdarza. Rozumiem, że np. mając fajny test do każdego Unitu z "reading-iem" i "listening-iem" chce się to później wykorzystać, ale czy to ma być powód do nie oddawania uczniom testów? Jesteśmy nauczycielami i potrafimy sami ułożyć listening (np. wykorzystać transkrypcję do testu i ułożyć własne zadania). To samo odnosi się do nauczycieli innych przedmiotów. Zresztą z gotowcami mam złe doświadczenie, bo mój szkolny kolega dysponował testami z pewnego przedmiotu i co prawda nie miał ocen lepszych niż moje :) , ale było to nie w porządku w stosunku do słabszych uczniów.

Łodzianka84 pisze:O tym, czy dawać sprawdziany do domu czy nie, powinien decydować samodzielnie nauczyciel. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.


Należy tylko pamiętać, żeby nasze decyzje dawały szansę uczniom na ewentualne nadrobienie zaległości.

Łodzianka84 pisze:W jednym przypadku rodzice pomogą dziecku przeanalizować sprawdzian, w innym na siłę będą szukać błędów, ale nie dziecka, tylko nauczyciela,

Jeżeli nauczyciel sprawdził pracę, to zrobił to dobrze i nie ma się czego bać.
Zgoda, czasem się mylimy, ale wtedy uczeń ma prawo walczyć o swoje.

Generalnie to problem jest trudny do zrealizowania. Zresztą tak jest chyba z większością rzeczy.

Łodzianka84 pisze:Najlepiej byłoby dać do domu kopię klasówki, a w pracowni trzymać oryginał, ale to raczej mało realne rozwiązanie

Ciekawe, co by zrobił Jolly Roger, gdyby nagle wszyscy rodzice zechcieli skserowanych prac uczniów. :wink:


Wróć do „Języki obce”