Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

Postautor: niebo77 » 2008-08-23, 17:35

Moje dzieciaki (kl.3 sp) ma dwa - angielski jako ten główny i niemiecki z godzin dyrektorskich. Co prawda zmiana w podziale godzin obcięła dyrektorskie i pierwsza klasa ma tylko angielski...
W sąsiedniej szkole problem językowy rozwiązano "ciągami", czyli 1a - angielski, 1b- niemiecki... i tak do 6 klasy...

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Co z germanistami?

Postautor: Cytryn » 2008-08-27, 11:43

Wielu moich znajomych( w tym bliskich mi osób) traci pracę z powodu jęz. angielskiego, który ma być od przyszłego roku językiem obowiązkowym w ich szkołach.
Co mają ci nauczyciele robić...? Angażowali sie, pokończyli kursy, są dyplomowanymi nauczycielami z dużym stażem( koło czterdziestki lub później, po przepracowaniu w szkole kilkunastu lub więcej lat). A teraz tak po prostu mówi się im, że już nie są potrzebni. Mało kto z nich będzie pracował w szkole , w której zostanie im jakieś 6 godzin w gimnazjum.
Widzę, jak szukają pracy, ale...wszędzie słyszą, że mają za małe kwalifikacje, że nic nie potrafią ...I co- teraz mają następne studia robić? Za co, kiedy..?

Ratunkiem jeszcze może być kolejna podyplomówka, która pozwoli im uczyć innego przedmiotu( choć pewnie i tak wszystkim się to nie uda).
I teraz- z jakiego przedmiotu według was jest sens taką podyplomówkę skończyć? Jest jeszcze jakieś zapotrzebowanie w szkole na nauczycieli( oprócz anglistów i matematykó w koncu językowcy to humaniści, rzadko który porwalby się na matematykę, a studia z angielskiego długo trwają i są drogie)? Czy może dać sobie spokój ze szkołą i ...no, nie wiem...do sklepu...sprzątać ulice...

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

Postautor: Roxi » 2008-08-27, 12:34

Chyba troche przesadzasz...u mnie w miescie jest wiele szkol,dwujezycznych i nietylko,gdzie wiodacym jezykiem jest niemiecki.Poza tym tak na dobra sprawe anglistow brakuje i bedzie brakowac...bo nie kazdy chce pracowac w szkole,wiec nie przesadzalabym az tak z ta teoria,ze angielski opanuje wszystkie szkoly i przegoni nauczycieli innych przedmiotow.

W gimnazjum dzieci ucza sie 2óch języków obcych,tak? Jeden obowiazkowy a drugi dodatkowy,czy jak to jest? ?

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

Postautor: Cytryn » 2008-08-27, 13:44

Roxi pisze:Chyba troche przesadzasz...u mnie w miescie jest wiele szkol,dwujezycznych i nietylko,gdzie wiodacym jezykiem jest niemiecki.

Mówię o tym , co jest. Mieszkamy w małym mieście, gdzie są dwa gimnazja i dwie podst.( pełna obsada nauczycielska, wiodący angielski).
Wszyscy moi znajomi pracują w zespołach szkół na wsi( po jednej klasie do gimnazjum włącznie). Wszędzie ma być(decyzja dyr. i rady rodziców) wiodący angielski. Zostanie tylko 6 godzin w gimnazjum( po dwie godziny w każdej klasie- drugi język).

Poza tym tak na dobra sprawe anglistow brakuje i bedzie brakowac...bo nie kazdy chce pracowac w szkole,wiec nie przesadzalabym az tak z ta teoria,ze angielski opanuje wszystkie szkoly i przegoni nauczycieli innych przedmiotow.

W szkołach ,o których mowa, już są angliści( uczyli angielskiego jako drugiego przedmiotu).

W gimnazjum dzieci ucza sie 2óch języków obcych,tak? Jeden obowiazkowy a drugi dodatkowy,czy jak to jest?

No to wyobraź sobie średnią szkołę w małym mieście. Było , powiedzmy trzech germanistów( niemiecki wiodący). Teraz z tych trzech germanistów pracę straci dwóch. Na ich miejsce przyjdą anglisci( w mieście oddalonym 0 30 km jest szkoła licencjacka, która ich "wypuszcza").
W takiej szkole, o któej pisałam wyżej germanista w ogóle już nie będzie mógł pracować
( chyba że zdecyduje się na 6 godzin tygodniowo, bo tyle mu zostanie).

Nie przesadzam. W końcu czterech moich znajomych już wie, że pracuje ostatni rok, góra dwa. W szkołach okolicznych pracy dla germanistów nie ma na najbliższe 10 lat( chyba , że ktoś umrze- czego nikomu nie życzę, albo wyjedzie).

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

Postautor: renati23 » 2008-08-27, 13:57

Cytryn, zachodniopomorskie potrzebuje germanistów :lol: :lol: :lol:
ja uczę jeszcze w mniejszej miejscowości ( 1 podstawówka jedno gimnazjum i 1 szkoła średnia) a germanistów brakuje i w podstawówce i gimnazjum. Z mojej szkoły germanistki mają drugi etat w pozostałych - bo nie ma kto uczyć. W sąsiednich wioskach i miasteczkach mają podobny problem :? :? :?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

Postautor: ann » 2008-08-27, 19:20

Roxi pisze:W gimnazjum dzieci ucza sie 2óch języków obcych,tak? Jeden obowiazkowy a drugi dodatkowy,czy jak to jest? ?

Różnie. Mój brat ma w gimnazjum tylko angielski (4 h / tydzień).
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

Postautor: haLayla » 2008-08-27, 19:36

A ja się cieszę.
Mam nadzieję, że w to miejsce wejdzie hiszpański, albo przynajmniej francuski.
<3

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

Postautor: Cytryn » 2008-08-27, 19:47

renati23 pisze:Cytryn, zachodniopomorskie potrzebuje germanistów :lol: :lol: :lol:
ja uczę jeszcze w mniejszej miejscowości ( 1 podstawówka jedno gimnazjum i 1 szkoła średnia) a germanistów brakuje i w podstawówce i gimnazjum. Z mojej szkoły germanistki mają drugi etat w pozostałych - bo nie ma kto uczyć. W sąsiednich wioskach i miasteczkach mają podobny problem :? :? :?


No, niestety, trochę daleko z Mazur...
Tu, gdzie mieszkam germanistów w ogóle nie potrzeba...nadmiar raczej jest...

dzikibak
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-24, 21:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Co decyduje o wyborze nauczanych j. obcych w szkołach?

Postautor: dzikibak » 2008-08-28, 10:26

ja właśnie jestem z mazur i u mnie wygląda to tak. Dostałam 3 pierwsze klasy a germanistka 1..
A jeśli chodzi o zapotrzebowanie to moi nieliczni znajomi po studiach znaleźli prace. Niby brakuje anglistów ale chyba za wysokie wymagania maja...

pisma111
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-21, 16:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

niemiecki czy łacina?

Postautor: pisma111 » 2010-03-21, 16:48

W mojej szkole będzie w przyszłym roku pięć klas pierwszych (LO) :
1) biol-chem z angiel. i łaciną,
2) humanist z angiel. i łaciną
3) humanist z angiel. i hiszpańskim
4) mat - inf. z angiel. i niemieckim lub rosyjskim do wyboru
5) mat - inf. z angiel. i niemieckim lub rosyjskim do wyboru
może ktoś się orientuje czy to jest prawnie w porządku żeby nie było drugiego języka obcego nowożytnego? I jak wynika z planu - niemiecki może w ogóle nie istnieć, jeśli dzieciaki pomyślą że prościej jest uczyć się włoskiego od początku - podstawy?
Może ktoś mi pomoże rozwiązać ten rebus?Błagam pomóżcie, bo wkrótce jak tak pójdzie stracę pracę.


Wróć do „Języki obce”