Nauczyciel WOS-u, historii

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mackovy
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-20, 10:41
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: mackovy » 2012-06-25, 11:57

dziękuję za odp.
Jako absolwentka wydziału prawa widze to tak : zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) oraz rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155, poz. 1288), oceny kwalifikacji nauczyciela w każdym przypadku dokonuje zatrudniający go dyrektor szkoły lub placówki. Dotyczy to również oceny kwalifikacji do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć uzyskanych w trakcie studiów na kierunku, który nie jest ścisłym odpowiednikiem nauczanego przedmiotu, ale może być uznany za zbliżony. Nadzór nad czynnościami dyrektora w tym zakresie sprawuje właściwy kurator oświaty. Wiele więc zalezy od dyrektora.
jak napisałam wyżej, inną kwestią, moim zdaniem mogącą być tematem do obszernej dyskusji jest to,że merytorycznie żadne dwu czy nawet cztero - semestralne studia podyplomowe z wosu nie dostarcza takiej wiedzy nt. funkcjonowania państwa, jego instytucji, społeczeństwa obywatelskiego, UE, elementów socjologii itd. niż 5 lat studiów na politologii czy administracji (ew. prawa), ale to tylko po raz kolejny potwierdza przerost formy nad treścią i zbiurokratyzowanie najoczywistszych oczywistości.

pozdrawiam:)

basikolot
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-16, 22:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Historia
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: basikolot » 2012-06-25, 18:31

Absolwentko prawa:)
Powołujesz się na Rozporządzenie, które już nie obowiązuje, a tym samym wprowadzasz zamęt i przekazujesz nieaktualne informacje. Rozporządzenie o kwalifikacjach to ROZPORZÑDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r.w sprawie szczegłowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli itd. To rozporządzenie zniosło to o czym napisałaś, a więc odebrało dyrektorom możliwośc dokonywania tzw. "zgodności" studiów do nauczanego przedmiotu. Nastepnym razem sprawdź dokładnie, bo komuś robisz niepotrzebną nadzieję i mącisz w głowie.

marcin88
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-18, 17:30
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

nauczanie historii

Postautor: marcin88 » 2013-05-18, 17:43

Witam.
Mam następujące pytanie:
zawsze bardzo lubiłem historię, miałem z niej bardzo dobre oceny, nie zdawałem jej jednak na maturze, zdawałem inny przedmiot i myślałem, że z nim zwiążę swoje zawodowe życie. Nie było mi jednak dane studiować tego wybranego przedmiotu. Poszedłem więc studiować administrację :) obecnie jestem na studiach magisterskich. Zacząłem jednak znów myśleć o historii (kupuję sobie czasopisma o tematyce historycznej). Wiem, że gdybym po całym tym magistrze z administracji poszedł na studia podyplomowe z historii to teoretycznie miałbym szanse na nauczanie historii w szkole. Powiedzcie czy warto zastanawiać się nad podyplomówką z historii, czy dyrektorzy szkół chętniej woleliby kogoś po 5-letniej historii? Bym miał przynajmniej drugi zawód, a co najważniejsze robiłbym to co lubię i jeszcze by mi za to płacili :)
Dzięki za odpowiedź

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: qjaf » 2013-05-19, 17:37

Wszystko zalezy od podejscia dyrekcji:) Natomiast sama dyplomowka nie gwarantuje Ci mozliwosci nauczania w szkole. Z tego co wiem potrzebujesz jeszcze ukonczyc tzw. kurs pedagogiczny. Byc moze w programie "podyplomowki" jest ww. kurs, ale to juz musisz sprawdzic sam na wlasna reke.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: ann » 2013-05-19, 20:05

qjaf pisze: Byc moze w programie "podyplomowki" jest ww. kurs, ale to juz musisz sprawdzic sam na wlasna reke.

Podyplomówki w znakomitej większości przypadków nie dają uprawnień pedagogicznych.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

ama90
Posty: 23
Rejestracja: 2014-10-03, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: ama90 » 2015-08-20, 17:40

Czy ktoś z Państwa uczy historii, historii i społeczeństwa w Technikum lub/i w szkole zawodowej?

marylka_2008
Posty: 4
Rejestracja: 2009-02-21, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: marylka_2008 » 2015-09-06, 22:59

Witam. Jestem nauczycielem z 10 letnim stazem. Pracuj3 jako polonista w SP. Od 1 wrzesnia 2015 roku jestem zatrudniona jako nauczyciel historii, wosu i woku w szkole ponadgimnazjalnej. I mam problem - doradzcie prosze. Otoz klasa 1 miala historię, w drugiej owego przedmiotu nie bylo, wrocil w trzeciej. Czy zatem uczniowie w klasie 3 moga korzystac z tych samych podrecznikow co w klasie 1? Podstawa programowa zrealizowana jest w zasadzie w klasie 1... Nie wiem co mam robic....
Przepraszam za brak polskich znakow - trudnosci techniczne.

RadekM
Posty: 1
Rejestracja: 2016-05-05, 19:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: RadekM » 2016-05-06, 10:13

Z tego co mi wiadomo, do klasy 3 powinny być nowe podręczniki - sprawdź na stronie wydawnictwa. Powinny być tam pokazane dalsze części - pozdrawiam serdecznie

WojtPaw
Posty: 11
Rejestracja: 2019-12-27, 14:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: WojtPaw » 2020-09-03, 16:31

Świetną alternatywą, jeżeli ktoś miał wcześniej ukończone studia niewiązane z pedagogicznymi są podyplomowe. Ja sam kończyłem takie studia w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. No i przede wszystkim przygotowanie pedagogiczne, bo to must have nauczyciela :D

peredhel
Posty: 9
Rejestracja: 2019-07-11, 23:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka, Ekonomia, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: peredhel » 2020-09-13, 14:05

Tylko trza uwazac, za ktora podypl. sie zaplaci - bo niektore polegna przy I kontroli uprawnien. Ja np. mam uprawnien z 6 i w tym roku zrobic zamierzam minimum 2 kolejne, bo teraz takowe czasy, ze kto ma wiecej podypl. - tym lepszy...

Skromny
Posty: 1
Rejestracja: 2020-11-19, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: Skromny » 2020-11-19, 13:57

Witam. Jestem po AWF - Od dwóch lat jestem nauczycielem WF w liceum i przy okazji trenerem w klubie sportowym.
Mature z WoS-u napisałem nawet bardzo dobrze, mam pojęcie, chęć, czas oraz ambicje do nauki WoS-u w Szkole. I teraz moje pytanie. Na AWF miałem przygotowanie pedagogiczne, czy teraz wystarczy mi teraz tylko Politologia? Czy może jakiś inny kierunek?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: ann » 2020-11-19, 19:20

Podyplomówka z WOSu
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Maciejka_76
Posty: 9
Rejestracja: 2021-07-02, 11:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Technika, Plastyka, Muzyka, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: Maciejka_76 » 2021-07-20, 15:48

W dużej mierze zależy od dyrekcji, znajdzie się pewnie taki, co po politologii, czy nawet administracji uzna, że masz kwalifikacje, ale może być różnie. Oczywiście podyplomowo też można takie studia z nauczania danego przedmiotu zrobić, sama korzystałam z tej opcji w reklama, bo akurat mój dyrektor musiał mieć konkretny dyplom na wszystko, żeby nie siłować się z kuratorium :roll: :roll: :roll:

Tapterix
Posty: 2
Rejestracja: 2024-02-11, 13:42
Kto: pedagog
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: Tapterix » 2024-02-11, 14:06

Witam Wszystkich Szanownych Forumowiczów. Jestem totalny " świeżak" w tematach oświatowych. Jednak zamierzam zostać nauczycielem ( dydaktycznym). Jestem emerytem mundurowym, pedagogika( resocjalizacja) studia dzienne magister ukończone 25 lat temu. Lubię dzieci i młodzież oraz ogólną prace z ludźmi i tu mnie nie było jeszcze. " Zakosiłem' kaganek oświaty i myślę coby go ponieść. Podyplomówka więc wchodzi w grę:
1. Historia + WOS ( bardziej wos niż historia mnie kręci choć historia również)
2. EDB + WOS ( to bardziej na tak)

Pytania co lepiej wybrać? Historia nabije mi godzin, ale EDB mnie kręci bardziej....
Co zrobić, co radzicie co podpowiecie staremu?

Tapterix
Posty: 2
Rejestracja: 2024-02-11, 13:42
Kto: pedagog
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel WOS-u, historii

Postautor: Tapterix » 2024-02-11, 14:11

Witam Wszystkich Szanownych Forumowiczów. Jestem totalny " świeżak" w tematach oświatowych. Jednak zamierzam zostać nauczycielem ( dydaktycznym). Jestem emerytem mundurowym, pedagogika( resocjalizacja) studia dzienne magister ukończone 25 lat temu. Lubię dzieci i młodzież oraz ogólną prace z ludźmi i tu mnie nie było jeszcze. " Zakosiłem' kaganek oświaty i myślę coby go ponieść. Podyplomówka więc wchodzi w grę:
1. Historia + WOS ( bardziej wos niż historia mnie kręci choć historia również)
2. EDB + WOS ( to bardziej na tak)

Pytania co lepiej wybrać? Historia nabije mi godzin, ale EDB mnie kręci bardziej....
Co zrobić, co radzicie co podpowiecie staremu?
Na górę


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”