nauczanie WOKu

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

frezja880
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-22, 13:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

nauczanie WOKu

Postautor: frezja880 » 2010-07-22, 13:54

Witam! Chciałabym sie dowiedzieć jakie studia należy ukończyć, aby móc nauczać WOKu? :)

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: nauczanie WOKu

Postautor: mateoo » 2010-07-25, 16:47

Teoretycznie albo studia z kulturoznawstwa albo kierunek humanistyczny lub artystyczny ze specjalnością "z wiedzą o kulturze" (np. filologia polska z wiedzą o kulturze, edukacja muzyczna/plastyczna z wiedzą o kulturze). Jeżeli masz wykształcenie wyższe możesz ukończyć podyplomowe studia z WOKu. Mówię teoretycznie, bo w moim liceum zarówno ja, jak i koleżanka, która też uczy WOKu , jesteśmy absolwentami studiów artystycznych (ja z zakresu muzyki, ona z plastyki).
Sztuka jest pokarmem duszy.

frezja880
Posty: 3
Rejestracja: 2010-07-22, 13:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

Re: nauczanie WOKu

Postautor: frezja880 » 2010-07-25, 21:22

Dziękuję za odpowiedź. Gdybyś mógł mi jeszcze napisać jak wyglądają Twoje zajęcia z uczniami? Na co głównie stawiasz (część materiału)?
Chciałabym to porównać z zajęciami prowadzonymi przez moją nauczycielkę, które bardzo mi się podobały. :)

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: nauczanie WOKu

Postautor: mateoo » 2010-07-26, 09:40

Od zeszłego roku uczę na podręczniku STENTOR "Człowiek - twórca kultury" i mi najbardziej odpowiada. Realizuję zagadnienia z teorii kultury (pojęcie kultury , znaki kult., kult. pop.), z zakresu sztuk plastycznych (sztuka, dzieło, piękno, style w sztuce, artysta, analiza dzieła, ochrona kultury) oraz muzyki (programowość, elementy dzieła, muzyka poszczególnych epok, analiza dzieła), a także teatru (tutaj na podstawie wyd. SOP Oświatowiec). Wprowadzam też lekcje twórcze, np. przygotowanie kolażu, fotografii z martwą naturą, śpiewanie kolęd czy pieśni patriotycznych.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: nauczanie WOKu

Postautor: Multifachlehrer » 2018-08-10, 04:55

Przedmiot wiedza o kulturze (WOK) będzie nauczany jeszcze tylko przez dwa lata (2018/2019 i 2019/2020) w 3-letnim LO i 4-letnim technikum.

W ramowym planie nauczania (który będzie realizowany od 1 września 2019 r.), zarówno dla LO, jak i technikum, nie przewidziano miejsca dla WOK-u. :cry: :cry: :cry:

Widzę pewną możliwość przetrwania WOK-u w nowym ustroju szkolnym (przynajmniej w niektórych liceach i technikach, gdzie uda się przekonać dyrektora) - należałoby wtedy wprowadzić WOK jako:
- innowację pedagogiczną lub
- przedmiot dodatkowy lub
- przedmiot uzupełniający (na końcu ramowego planu nauczania dla 4-letniego LO jest informacja, że dyrektor może przydzielić godziny na przedmioty uzupełniające, dla których nie została ustalona podstawa programowa).

Trzeba próbować walczyć z przeciwnościami podpisanych i wprowadzanych (od 09.2019 r.) zmian w ramowych planach nauczania LO i T, na przykład w taki sposób, jak podałem powyżej.
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN

Monix94
Posty: 6
Rejestracja: 2019-01-30, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: nauczanie WOKu

Postautor: Monix94 » 2019-07-16, 10:48

Multifachlehrer pisze:Przedmiot wiedza o kulturze (WOK) będzie nauczany jeszcze tylko przez dwa lata (2018/2019 i 2019/2020) w 3-letnim LO i 4-letnim technikum.

W ramowym planie nauczania (który będzie realizowany od 1 września 2019 r.), zarówno dla LO, jak i technikum, nie przewidziano miejsca dla WOK-u. :cry: :cry: :cry:

Widzę pewną możliwość przetrwania WOK-u w nowym ustroju szkolnym (przynajmniej w niektórych liceach i technikach, gdzie uda się przekonać dyrektora) - należałoby wtedy wprowadzić WOK jako:
- innowację pedagogiczną lub
- przedmiot dodatkowy lub
- przedmiot uzupełniający (na końcu ramowego planu nauczania dla 4-letniego LO jest informacja, że dyrektor może przydzielić godziny na przedmioty uzupełniające, dla których nie została ustalona podstawa programowa).

Trzeba próbować walczyć z przeciwnościami podpisanych i wprowadzanych (od 09.2019 r.) zmian w ramowych planach nauczania LO i T, na przykład w taki sposób, jak podałem powyżej.


POWAŻNIE!? Nigdzie nie widziałam takiej informacji, a też zastanawiałam się nad dodatkowymi studiami, by móc uczyć WOKU :( Szkoda... Co zatem z wiedzą na temat kultury? Czy zostanie zmieniona podstawa do języka polskiego/historii, by zawrzeć w niej więcej informacji?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: nauczanie WOKu

Postautor: Michalll_95 » 2019-07-16, 19:23

Monix94 pisze:Szkoda... Co zatem z wiedzą na temat kultury? Czy zostanie zmieniona podstawa do języka polskiego/historii, by zawrzeć w niej więcej informacji?


Wątpię ;/ Zamiast Wiedzy o Kulturze dyrektor wybiera teraz jeden przedmiot (filozofia, plastyka, muzyka lub łacina), który nauczany jest w I klasie liceum i technikum. Najciekawsze jest to, że w VIII klasie szkoły podstawowej plastyka i muzyka znika i może pojawić się nagle w szkole średniej.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”

cron