Jak skutecznie nauczyć ortografii?

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lidka1111
Posty: 16
Rejestracja: 2009-11-25, 13:48
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: lidka1111 » 2010-12-27, 14:17

Proszę o radę polonistów. W jaki sposób utrwalać wiedzę z ortografii w gimnazjum? Powinnam zrobić cykl lekcji poświęcony zasadom ortograficznym i w ciągu roku szkolnego serwować co jakiś czas dyktanda? W jaki sposób rozwiązujecie tę kwestię? W planie wynikowym nie ma żadnej wzmiance o ortografii ani jedna godzina nie jest temu poświęcona, a widzę, że w klasach które uczę ortografia jest na nędznym poziomie. Proszę o jakieś wskazówki, dziękuję:)

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: abe » 2011-03-05, 21:41

Mam nieduże doświadczenie, ale trzeba poświęcić trochę czasu na zasady i ćwiczenia utrwalające te zasady. Na kursie dramy proponowali także metodę konkursąwą: dzielisz klasę na 2 zespoły, każdy z nich ma lidera, który pokazuje hasła swojej drużynie (każdy lidr ma te same hasła dla swojego zespłu). Uczniowie z każdej grupy podbiegają do swojego lidera, ten pokazuje im hasło, a zadaniem ucznia jest za pomocą rysunków narysować, tak aby pozostali odgadli o jaki wyraz chodzi. Któraś z drużyn skończy wcześniej, bo będzie w tym lepsza. Hasła muszą zawierać wyrazy tylko z H lub tylko z Ó- tak, żeby dzieci sobie utrwaliły pisownię określonych wyrazów. Potem powtarzamy z uczniami- jakie wyrazy zapamiętali.
Wydaje mi się, że tradycyjna metoda- podawania i utrwalania reguły jest nudna. Można też podpytywać dzieci na lekcji- w czasie dyktowania notatki itp- dlaczego ten wyraz tak piszemy, żeby wyrobić w nich nawyk stosowania, utrwalania reguł. Robić konkursy Mistrza Ortografii.

ju.ka
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-22, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: ju.ka » 2014-09-22, 16:46

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc podepnę się tutaj: Czy możecie polecić mi dobrą książkę z ćwiczeniami ortograficznymi dla ucznia gimnazjum/szkoły średniej? Chodzi o przygotowanie do konkursu ortograficznego, więc odpadają ćwiczenia dla dyslektyków itp., a także same dyktanda (tych mam aż nadmiar). Bardziej interesowałyby mnie rozmaite testy, krzyżówki, uzupełnianki itp., ale nie na poziomie szkoły podstawowej (bo tych jest wiele).

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: brebi » 2015-06-08, 09:24

Ja próbowałam tak urozmaicić naukę ortografii :)
http://zakreconybelfer.blogspot.com/201 ... sanki.html
Może spodoba Wam się taki pomysł :)
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: linczerka » 2015-06-08, 16:56

Proponuję na tym poprzestać reklamować bloga.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: brebi » 2015-06-08, 20:38

Nie było moim celem reklamowanie bloga. Widziałam zapytanie o metody utrwalania ortografii, zatem pomyślałam, że może ktoś skorzysta z mojego pomysłu(szybciej było wkleić link, niż opowiadać). Czy nie do tego służy forum? Aby sobie pomagać?
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: linczerka » 2015-06-08, 21:39

Jak najbardziej po to jest forum. :)

A co myślisz o metodzie algorytmów w nauczaniu ortografii?
Próbowałaś mnemotechnik? Jeśli tak, to z jakim skutkiem?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: brebi » 2015-06-08, 21:46

Algorytmy to pamiętam mgliście z liceum, jako pojęcie matematyczne i pojęcia nie mam jak wykorzystać je przy ortografii (Ty chyba jesteś od matematyki, to może dasz się namówić na udzielenie korepetycji skromnemu poloniście).
A mnemotechniki do mnie nie chcą przemówić przemówić. Wolę nauczanie przez działanie (wyklejanie z plasteliny, "odczytywanie" wyrazów palcami, wyklejanki).
Czy to forma sprawdzenia moich intencji?
Pozdrawiam.
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: brebi » 2015-06-08, 21:48

I jeszcze do mojej wypowiedzi wkradł się błąd językowy, ech :(
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: linczerka » 2015-06-08, 21:56

Nic nie sprawdzam :)
Mnemotechniki też do mnie nie przemawiają i dlatego pytałam.
Natomiast metoda algorytmów w ortografii jest metodą zapomnianą.
Polega na odwróceniu kolejności nauki ortografii.
Uczniowie wykonują określone zadania, po czym ze zdziwieniem sami "odkrywają" reguły ortograficzne.
W Internecie powinno być coś na temat metody algorytmu w nauce ortografii.

Dobrym i sprawdzonym przeze mnie sposobem na utrwalenie zasad jest pisanie dyktanda wspólnego. Ja powoli dyktuję, a uczniowie głośno naradzają się, jak napisać. I wszyscy mają jednakowo. Celem takich ćwiczeń jest utrwalenie zasad. Zamiast zwykłej odpytywanki.

Dla uczniów, szczególnie młodszych klas przemawia metoda kolorowych kolorowych wyrazów na podbudowie literatury Guśpiel.
A czytania uczę zazwyczaj treningowymi metodami terapeutycznymi
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: brebi » 2015-06-08, 22:18

Aaa, metoda algorytmu ,choć bez takiej uczonej nazwy, nie jest mi obca :)
Wspólne dyktando, ciekawy pomysł, przypomniało mi o spoconym dyktandzie :)
Czasem na zajęciach terapeutycznych sięgam po polisensoryczne memo (z oferty jednego z wydawnictw).
Najlepiej jednak czuję się w "tańcach na piłce" (wymyślonych przeze mnie działaniach), dlatego przywołałam "ortograficzne pisanki" :)
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: linczerka » 2015-06-08, 22:27

To polecam jeszcze "żywą grę planszową" Na kartkach A-4. Dzieci pokonują ortograficzną układankę i jak to w tych grach- cofają się lub idą do przodu o ileś tam pól. Naprawdę warto. Zrobisz i masz na lata. Nie wspomnę o wartościach cichego czytania ze zrozumieniem. A ile radości!

Stosuję też różnego rodzaju węże ortograficzne. W tych najtrudniejszych pozwalam korzystać ze słowniczków.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: Łosoś » 2015-06-09, 07:54

Hm...stosowałam niezliczoną ilość metod, gier, krzyżówek etc.. Po czym prosiłam dzieci, aby napisały coś od siebie (krótkie opowiadanie, opis, list, cokolwiek). Ilość błędów, jakie popełniały po tych wszystkich ćwiczeniach była zatrważająca.
Obserwowałam pewien paradoks- podczas ćwiczeń pisały poprawnie, wstawiały odpowiednie brakujące literki, stosowały zasady itp.. Podczas tworzenia wypowiedzi własnej...jakby o wszystkim zapominały!
Kiedyś dziewczynka z IV klasy miała do mnie pretensje, bo na konkursie ortograficznym miała za zadanie określić przypadek podkreślonego rzeczownika (chodziło przy okazji o uzasadnienie jego pisowni). Dziecko stwierdziło, że ja jej tego...nie nauczyłam. Pokazałam jej w jej własnym zeszycie, że odmienialiśmy rzeczowniki przez przypadki. Ona mi na to, że no dobrze, ale akurat t a k i e g o ćwiczenia (z tym określaniem podkreślonego rzeczownika- chodziło jej o formę zadania) nie było! Zatem ona miała prawo tego...nie wykonać i jest to moja wina!
Czasem mam wrażenie, że dzieci, które uczą mają problem z 4+5. Wiedzę, że 4+5 = 9, ale kiedy ich zapytasz, ile to jest 5+4, już nie wiedzą...


Jak temu zaradzić? Dalibóg, nie wiem. Próbowałam chyba wszystkiego. Miał ktoś taki problem i dał radę to wyeliminować?

Awatar użytkownika
brebi
Posty: 57
Rejestracja: 2015-06-03, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: brebi » 2015-06-09, 08:32

Pamiętam, że kiedy jeszcze chodziłam do szkoły (dawno to było, ale jednak) i robiliśmy błędy, nasza polonistka poprosiła, aby nad każdym wyrazem z trudnością ortograficzna zapisywać stronę ze słownika,na której dany wyraz się znajdował. Pod pracą pisaliśmy , co to za słownik (rok wydania, wydawnictwo). Pomogło :)
Znajdź własną drogę, zdobywaj szczyty!

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak skutecznie nauczyć ortografii?

Postautor: Łosoś » 2015-06-09, 09:51

Pod k a ż d y m? Ojej...To chyba nie zadziała w przypadku, kiedy uczeń na parę zdań popełnia kilkanaście błędów...Pomijając już fakt, że większość moich uczniów (pracuję na wsi) nie korzysta w domu ze słowników. A ci, którzy mają największe problemy (czyt. jakieś 60-70% klasy) przejawiają ogromną niechęć do odrabiania wszelkich prac domowych, trudno ich nawet przymusić do czytania podczas lekcji (najlepiej działa głośne czytanie, wtedy są cicho, tzw. ciche czytanie jest bez sensu, bo ponad połowa klasy nie potrafi się skoncentrować i nawet z a c z ą ć czytać...).

Nie mogę też w klasie przeprowadzić lekcji ze słownikami, bo w szkolnej bibliotece jest ich może z 6. A w klasie np. 24 uczniów...

Osobiście dochodzę do wniosku, że te dzieci są zaniedbane i naprawdę potrzebują lekcji indywidualnych, żeby ktoś nad nimi stał i prowadził za rękę - niestety, w klasie, podczas lekcji jest to niewykonalne...

Ale może ktoś zna jakąś cudowną metodę, do której jeszcze nie dotarłam... :roll:


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”