Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

zielak20051
Posty: 6
Rejestracja: 2011-01-19, 21:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: zielak20051 » 2012-01-12, 19:26

Witam, chciałabym rozpocząć naukę z książkami "Kolorowa klasa" wydawnictwa Operon, nie znam tych książek i może ktoś z Was pracuje na tych książkach? Bardzo proszę o jakieś porady.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: linczerka » 2012-01-12, 20:21

W moim środowisku Operon i WSiP nie cieszą się uznaniem. Na Operonie nie pracowałam, choć solidnie przekartkowałam. Osobiście waham się między Nową Erą a Juką "Skarby". Każdy przy wyborze ma swoje priorytety. Jednym z nich dla mnie jest liczba potencjalnych sześciolatków.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

zielak20051
Posty: 6
Rejestracja: 2011-01-19, 21:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: zielak20051 » 2012-01-12, 21:54

Dzięki, w chwili obecnej mam książki JUKI "Gra w kolory", jednak JUKA połączyła się z MAC i nie ma nic ciekawego do zaoferowania, np. Multibook.
Czekam na więcej opinii o Operonie :)

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: Basiek70 » 2012-01-13, 19:09

mnie nie zachwyciły
pracuję trzeci rok na Razem w szkole WSiPu i jak Wesołej szkoły nie lubiłam nigdy, tak to Razem w szkole trzeci rok mnie zachwyca
a dodam, iż jestem pierwszym, "eksperymentalnym" rocznikiem i są pewne niedociągnięcia, eliminowane jednak w kolejnych wydaniach
bardzo, bardzo polecam te książki, mnie się swietnie pracuje, dzieciaki zachwycone nimi, rodzice bardzo zadowoleni
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: linczerka » 2012-01-13, 19:48

Mam odmienne zdanie dotyczące Razem w szkole. Od dwóch lat przestałam robić zadania z wklejankami, gdzie kolory podpowiadały dzieciom, jak zadania rozwiązać. To była strata czasu. Ewentualnie robiłam te ćwiczenia po swojemu. Matematyka jest na niskim poziomie w mojej subiektywnej ocenie. Dzieci szukają w zadaniach zależności między liczbami (od mniejszej nie odejmą większej liczby) i nie czytając zadań rozwiązują mechanicznie. Tych niedociągnięć jest znacznie więcej, wśród nich proponowane lektury. Piosenki na płytkach nie są trafnie dobrane. Początkowo myślałam, że tylko ja tak odbieram, ale znalazło się więcej osób nieprzychylnych temu programowi. Nie wspomnę o żenujących kontaktach z przedstawicielami WSiP-u i moich interwencjach u przełożonych. W ostatnich dwóch latach przedstawiciel pojawił się tylko raz... z przeprosinami. WSiP wybierałam w oparciu o lekturę programu i I część książek dla klasy pierwszej. Wybierając teraz, życzę sobie od wydawnictw pakietu dla klasy pierwszej i wybiórczych książek dla klasy drugiej i trzeciej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: Basiek70 » 2012-01-13, 20:33

Zawsze masz prawo robić ćwiczenia "po swojemu", zmieniać polecenia, omijać lub dodawać cwiczenia
i w tych podręcznikach jest ogromne pole do popisu w tych kwestiach
matematyka jest na bardzo dobrym poziomie, uczy matematycznego myślenia, logiki, wnioskowania, operacji matematycznych; przypominam, ze "zaszkodziła" matematyce nowa podstawa, jeśli chodzi o zawartość treściową, ale nie ma zakazu rozszerzania ich - a ten program pozwala spokojnie wygospodarować czas na różne dodatkowe zajęcia
o których lekturach mówisz? Ten program nie narzuca żadnych lektur, daje pełną dowolność; teksty na końcu podreczników służą do cwiczeń lekturowych a nie są kanonem lektur do programu
ja sama dobrałam lektury dla klasy i mam czas je z dziećmi opracować
poza tym na bardzo wysokim poziomie stoi ortografia i gramatyka oraz treści społeczne
do tego jest to przepięknie wydana seria, graficznie doskonała
bardzo pozytywnie odbieram to, ze ksiązka daje możliwość odniesienia sukcesu dzieciom słabszym; ona jest od zrealizowania podstawy programowej i czyni to wg mnie bardzo rzetelnie. Znacznie łatwiej jest dać dodatkowe zadania dzieciom zdolnym niż wykluczać z książek zadania za trudne dla dzieci słabszych (a taki problem miałam ze "starą" Juką, była szalenie ambitna, ale dzieci słabsze nie były w stanie sobie poradzić i skutecznie się zniechęcały; te książki wszyscy nasi trzecioklasiści (a jest ich prawie setka) bardzo lubią, lubią je oglądać, lubią w nich pracować, w wolnych chwilach kartkują, wracają do tego co byo albo zaglądają do dalszych czytanek
po 2,5 roku pracy z tymi książkami jestem zachwycona, dzieci mają doskonałe wyniki, swietnie sobie radzą z zadaniami matematycznymi, piszą piękne wypracowania, mają bardzo dużo wiedzy operacyjnej
przypominam tylko, że ksiązka jest bazą, ma zapewnic realizację podstawy i możliwość odnoszenia sukcesów KAZDEMU uczniowi; moi uczniowie bardzo dużo korzystają z zeszytów i dodatkowych kart pracy - albo utrwalających (ci słabsi), albo poszerzających (ci zdolniejsi)
wyniki edukacyjne w klasach trzecich skłaniają nas do pozostania przy tych ksiązkach... pozostałe klasy w szkole korzystają z innych podręczników i bardzo na nie narzekają
jak wybierałam ksiązki, był to czas wprowadzania nowej podstawy i żadne wydawnictwo nie miało książek do klasy 2 i 3... ba, Razem w szkole jako jedyne zaprezentowało pakiet cały do kl 1, pozostałe pokazały 1- 2 książki
natomiast zgadzam się z kwestią przedstawiciela, przynajmniej tego z mojego regionu; porażka totalna :( podjęłam kroki w celu wynegocjowania zmiany osoby do kotaktu z nami
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: linczerka » 2012-01-13, 21:12

Zgadzam się z jednym zdaniem: rzeczywiście gramatyka i ortografia są na dobrym poziomie. W pozostałych kwestiach zostanę przy swoim zdaniu. O lekturach pewnie masz rację, nie wiem, bo robię inne. Płytki do tekstów do słuchania mam tylko z pierwszej klasy. Inne nie dotarły pomimo licznych interwencji. W klasie drugiej zamówiłam dyktanda, czytanie ze zrozumieniem i dodatkową do matematyki. Pozbierałam pieniądze. Czekałam... dobrze, że oddałam kasę rodzicom. Jak dla mnie WSiP przereklamowany.
A Juki nie znam. Ciekawi mnie nowy pakiet "Skarby".
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: Basiek70 » 2012-01-13, 21:16

a zdradzisz mi skąd jesteś? (może być na priv) - chodzi mi o to czy to nie przypadkiem ta sama przedstawicielka...
z płytek z tekstami nie korzystam, wolę sama czytać
w piosenkach różnie - bywają perełki, bywają gnioty, jak wszędzie
mam ogromną płytotekę muzyki dziecięcej i z niej korzystam
co do zdania to oczywiście że każdy może - i powinien - mieć własne; ja tylko podałam argumenty, dlaczego jestem na tak
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: linczerka » 2012-01-13, 21:22

Basiek, jestem z południa Polski. Kilkaset kilometrów od Ciebie. Wszyscy narzekają na przedstawicieli WSiP. Moje koleżanki ze świętokrzyskiego i lubelskiego także.
A odnośnie mojej oceny troszkę tu zaważyła moja klasa. Mam 100% siedmiolatków i taką a nie inną klasę. Być może w innym zespole klasowym moja ocena byłaby deczko inna. Lata pracy też mam, toteż szereg pomocy wykorzystuję z własnych zbiorów.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: Basiek70 » 2012-01-13, 21:26

możliwe
z tym że z obecnych książek żadne wg mnie nie będą dość ambitne dla zdolnej klasy
one mają być"do podstawy", a podstawa jest jaka jest
ja mam klasę, gdzie jest połowa bardzo dobrych (w tym trójka swietnych) uczniów, oraz siódemka bardzo słabych; tzw. środka praktycznie nie ma
sama wiesz, że ciężko się w takim układzie pracuje
ale te książki dają mi ogromne pole manewru i dajemy wszyscy radę, a nikt się nie nudzi
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: Peonia » 2012-01-14, 10:54

Też pracuję na tych książkach. Rzeczywiście dzieciom i rodzicom się podobają. Mnie też szata graficzna odpowiada.

Jednak podobnie jak Linczerka uważam, że podpowiedzi kolorystyczne nie uczą myslenia. Dzieci dobierają ilustracje i zdania machinalnie, nie czytając tekstu, bo patrzą na kolory. Irytują również obrazeczki, które należy wklejać typu "brawo". Dobrze dobrana gramatyka i ortografia jest dopiero w klasie III, ale w jednej lekcji jest misz-masz, co słabym uczniom nie pomaga w utrwaleniu zasad. Wprowadzanie liter trwa całą klasę pierwszą. Może to się sprawdzić, gdy w klasie będą sami 6-latkowie. Dla siedmiolatków proces niestety za długi. Tematy,ćwiczenia w tych tematach są bardzo rozbudowane. Jest wiele rzeczy niepotrzebnych, poza podstawą programową, co sprawia, że jest własnie mało czasu na samodzielne tworzenie tekstów. Ostatnio pomijam juz rózne ćwiczenia właśnie na korzyść pisania opowiadań, listów, życzeń, opisów. Niepotrzebne sa też wpisy związane z plastyką. Wystarczyłyby w przewodniku dla nauczyciela, bo przecież nauczyciel ma swoje pomysły. Wg ich propozycji plastyka byłaby bardzo nudna i uboga w techniki. Piosenki trochę za trudne dla ucznia, choć ciekawe. No i bzdurna wyprawka. Nie lubię z niej korzystać, dzieci specjalnie też.

Myślę więc nad czymś nowym, ale takim od zerówki, bo u mnie nauczyciel uczy klasę 4 lata, od zerówki do III. Ciekawych propozycji jednak nie zauważyłam.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: Basiek70 » 2012-01-14, 15:02

Peonia, a oglądałaś inne książki?
Ja chwalę Razem w szkole, porównując z innymi pozycjami
no ale - dla mnie podręcznik jest tylko oparciem, nie jest najważniejszy
i jako to oparcie sprawdza się swietnie
radzą sobie z nim wszyscy, nawet najsłabsi
i jest uwazany za jeden z trudniejszych, pisany był "pod" siedmiolatki (np. Wesoła szkoła i przyjaciele jest łatwiejsza)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: Peonia » 2012-01-14, 22:07

Ogladałam i w tym sęk, że nic mi się nie podoba. :(

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: Basiek70 » 2012-01-14, 22:12

no właśnie, właśnie
z tego co jest Razem w szkole podoba mi się najbardziej, dlatego na nim pracuję
a zalet ma dużo
dostrzegam wady ale staram się je niwelować
na kolejne trzy lata raczej pozostanę przy nim, bo nie widzę niczego na co warto by było zamienić
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Ksiązki Operon "Kolorowa klasa" - opinie

Postautor: linczerka » 2012-01-14, 22:35

Ogladałam i w tym sęk, że nic mi się nie podoba.

I z tym właśnie mam dalej dylemat. Wszędzie znajdę "coś nie tak".
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”

cron