czy mogę pracować w przedszkolu?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

gaja1212
Posty: 1
Rejestracja: 2019-08-08, 10:24
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

czy mogę pracować w przedszkolu?

Postautor: gaja1212 » 2019-08-08, 10:33

Dzień dobry,
Jestem w trakcie studiów podyplomowych na kierunku edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna ( rozpoczęte 22.06.2019)
wraz z przygotowaniem pedagogicznym. W związku ze zmianami w przepisach zastanawiam się czy jest sens je dalej kontynuować? Czy po zakończeniu będę mogła pracować w placówkach szkolnictwa?

"Studia maja charakter kwalifikacyjny. Ich celem jest zdobycie przez przyszłym nauczycieli wychowania przedszkolnego wiedzy z dziedziny pedagogiki, psychologii, metodyki i dydaktyki. Absolwenci nabędą również kwalifikacje do nauczania zintegrowanego na I etapie edukacyjnym.

Studia obejmują 280 godzin zajęć audytoryjnych i 150 godzin praktyki pedagogicznej w przedszkolu i klasach I-III."
"Absolwent Studiów Podyplomowych uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, potwierdzające uzyskanie określonych w programie efektów kształcenia i wymaganej liczby punktów ECTS."

Osoby, które "siedzą" w tej branży proszę o kompetentne odpowiedzi, ponieważ nie wiem co dalej robić.
Z góry dziękuję za pomoc

Elena 123
Posty: 1
Rejestracja: 2019-10-06, 18:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: czy mogę pracować w przedszkolu?

Postautor: Elena 123 » 2019-10-06, 18:30

Czy dalej pani studiuje i udalo sie uzyskać wiecej informacji? Mam bardzo podobna sytuacje...

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: czy mogę pracować w przedszkolu?

Postautor: Multifachlehrer » 2020-07-22, 01:28

gaja1212 pisze:Dzień dobry,
Jestem w trakcie studiów podyplomowych na kierunku edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna ( rozpoczęte 22.06.2019)
wraz z przygotowaniem pedagogicznym. W związku ze zmianami w przepisach zastanawiam się czy jest sens je dalej kontynuować? Czy po zakończeniu będę mogła pracować w placówkach szkolnictwa?

"Studia maja charakter kwalifikacyjny. Ich celem jest zdobycie przez przyszłym nauczycieli wychowania przedszkolnego wiedzy z dziedziny pedagogiki, psychologii, metodyki i dydaktyki. Absolwenci nabędą również kwalifikacje do nauczania zintegrowanego na I etapie edukacyjnym.

Studia obejmują 280 godzin zajęć audytoryjnych i 150 godzin praktyki pedagogicznej w przedszkolu i klasach I-III."
"Absolwent Studiów Podyplomowych uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, potwierdzające uzyskanie określonych w programie efektów kształcenia i wymaganej liczby punktów ECTS."

Osoby, które "siedzą" w tej branży proszę o kompetentne odpowiedzi, ponieważ nie wiem co dalej robić.
Z góry dziękuję za pomoc


Szanowna Pani,
zmiany kształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej wprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ustawie o szkolnictwie wyższym z dnia 20 lipca 2018 r. (tzw. „Konstytucja dla Nauki”) zakładają, że od 1 października 2019 r. nie będą już organizowane studia podyplomowe z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Osoby zainteresowane nauczaniem w przedszkolu i w kl. I-III SP będą mogły podjąć tylko jednolite studia magisterskie (5-letnie) na kierunku „Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”.

Zmiany w systemie kształcenia nauczycieli wprowadzone są w stosunku do osób, które rozpoczęły studia od 1 października 2019 r. Natomiast osoby, które rozpoczęły studia (studia pierwszego, drugiego stopnia; studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej) przed 1 października 2019 r., kontynuują kształcenie na dotychczasowych zasadach.
(podstawą prawną jest art. 265 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1669, z późn. zm.)).

Ostatni raz studia I stopnia i studia podyplomowe z zakresu wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej można było podjąć w roku akademickim 2018/2019 (czyli do dnia 30.09.2019 r.).

W związku z powyższym studia podyplomowe rozpoczęte przez Panią 22.06.2019 r. dadzą pełne kwalifikacje.

Nauczyciele, którzy ukończyli studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego w żaden sposób nie tracą swoich kwalifikacji (były to standardy kształcenia nauczycieli z 2012 r. i lat wcześniejszych). Zmienia się sposób kształcenia przyszłych nauczycieli, ale nie dotyczy to osób, które podjęły studia przed zmianą standardów kształcenia.

Pozdrawiam serdecznie
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”