Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

justynka
Posty: 75
Rejestracja: 2008-07-04, 17:32
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podlaskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: justynka » 2008-07-17, 19:23

W szkole odzieżowej - kierunek bielizna damska(ale nie do końca wiem jak będzie to brzmiało naprawdę). Teraz do naszego zakładu przychodzi nauczycielka z "odzieżówki", i będzie się dokształcała, ponieważ nigdy dotąd nie uczono tego zawodu. Wnioskuję, że będzie potrzebny ktos znający się na tej branży, mało tego, znający się na ty, jak to sie robi!!!!!!!!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2008-07-17, 21:20

justynka, aby uczyć przedmiotów zawodowych, nie wystarczy się na tym znać, trzeba mieć jeszcze kwalifikacje, czyli papierek :wink:

Na łaskawość dyrekcji może i mogłabyś liczyć, ale za kilka lat może być za późno, bo dyrektor prawdopodobnie już teraz potrzebuje nauczyciela z kwalifikacjami.

Awatar użytkownika
agat007
Posty: 233
Rejestracja: 2007-06-16, 20:32

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: agat007 » 2008-07-30, 13:31

justynka, w szkołach różnie bywa :roll: porozmawiaj z dyrektorką - ona powinna ci doradzić
Nawet jeżeli w szkole nie będziesz uczyła przedmiotów zawodowych teoretycznych to może będzie potrzebny ktoś do prowadzenia zajęć praktycznych

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2008-07-30, 22:49

Jednak uprawnienie pedagogiczne i tak są potrzebne :D :wink:

Zdzisław
Posty: 26
Rejestracja: 2008-08-29, 15:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

kwalifikacje na nauczania zasad żywienia, technologii gastr.

Postautor: Zdzisław » 2008-09-01, 21:54

Witam, moja żona chciałaby się przekwalifikować, gdyż są w szkole godziny przedmiotów zawodowych.Co sądzicie o podyplomówce Żywienie człowieka w profilaktyce zdrowotnej”-340 godz.na Uniwersytecie Przyrodniczym w kontekście nauczania technologii gastronomicznej, zasad żywienia itp.? Nie chcemy wywalić pieniędzy w błoto...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2008-09-09, 23:46

Proponuję:
- zapytać na tym uniwersytecie, czy ta podyplomówka daje kwalifikacje,
- udać się do dyrektora szkoły z rozpiską przedmiotów tych studiów podyplomowych (z tym, że dyrektor może te przyszłe kwalifikacje uznać teraz tylko "na gębę")
- zapytać jeszcze w kuratorium.

ania2303
Posty: 2
Rejestracja: 2009-01-12, 17:34
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ania2303 » 2009-01-12, 22:55

Czy po licencjacie moge uczyć już w szkole przedmiotów zawodowych i gdzie można zrobić ten kurs pedagogiczny?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2009-01-13, 08:56

ania2303 pisze:gdzie można zrobić ten kurs pedagogiczny?

poszukaj na uczelniach lub w Centrum Edukacji Nauczycieli - najbliżej Twojego miejsca zamieszkania :wink:
ania2303 pisze:Czy po licencjacie moge uczyć już w szkole przedmiotów zawodowych

Tego nie jestem pewna może się ktoś inny wypowie :roll:
ale wedlug mnie mając przygotowanie pedagogiczne mogłabyś, ale Twoje wynagrodzenie będzie niższe bo nie będziesz miała magistra :(

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2009-01-13, 09:11

Można,
2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne.

kasiar2009
Posty: 1
Rejestracja: 2009-01-15, 14:24
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

jak zostac nauczycilem

Postautor: kasiar2009 » 2009-01-16, 13:02

Witam, jestem nowa na tym forum, ale specjalnie zapisałam sie do niego, aby uzyskać odpowiedz na pytanie: jak zostać naucielem przedmiotów zawodowych.Przedstawie Państwu moją sytuacje. Skończyłam Technikum Odzieżowe nastepnie studia magisterskie na kierunku pedagogika pracy socjalnej z resocjalizacją. W czasie studiów pracowałam w zakłądzie szyjącym garniury męskie bardzo znanej marki, następnie prowadziłam sklep z firankami jednocześnie świadcząc usługę szycia.Bardzo dobrze znam zagadnienia zwiazane zarówno z handlem jak i krawiectwem, bardzo chciałabym przekazać swoją wiedze innym, bedąć nauczycielem w szkole odzieżowej. Czy jest to możliwe i w jaki sposób powinnam sie dokształcić aby pracować w zawodzie nauczyciela. Z gróy dziekuje za odpowiedz, pozdrwam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2009-01-17, 09:38

kasiar2009, choć dysponujesz prawdopodobnie dużą wiedzą merytoryczną, to nie posiadasz kwalifikacji do uczenia prz. zawodowych. Aby zostać nauczycielem prz. zawodowych musisz mieć:
- przygotowanie pedagogiczne (skoro masz studia pedagogiczne, to chyba przygotowanie pedagogiczne też, tak myślę, ale musiałabyś się upewnić)

oraz do wyboru:
- studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem
- studia studia wyższe zawodowe na kierunku (specjalności) zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem
- studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu

Porównaj: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1288.htm (§ 2.)
Z tym, że w projekcie nowego rozporządzenia nie ma już pojęcia "zbliżony".

FilipF
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-28, 21:48
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

student ekonomii - jakie przedmioty?

Postautor: FilipF » 2009-01-28, 21:59

Witam,

Jestem studentem 4 roku zarządzania marketingu na Akademii Ekonomiczej (tryb zaoczny).
Bardzo chciałbym nauczać. Wiem, że niezbędne jest zrobienie kursu pedagogicznego. Chciałbym jednak się dowiedzieć czy na tym etapie mogę zostać nauczycielem, jeśli tak to jakich przedmiotów. Podstawy Przedsiębioczości, Ekonomia w Praktyce, coś jeszcze? W jakich szkołach?



Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2009-01-28, 22:42

FilipF pisze:czy na tym etapie mogę zostać nauczycielem
Jaki etap masz na myśli? Możesz zostać nauczycielem dopiero, gdy zdobędziesz kwalifikacje, czyli ukończysz studia. W wyjątkowej sytuacji teraz, ale na to musi się zgodzić kuratorium. Po zarządzaniu i marketingu możesz uczyć właściwie większości przedmiotów ekonomicznych. Szukaj więc szkół, gdzie są technika, np. technikum ekonomiczne, handlowe. Do podstaw przedsiębiorczości właściwie też masz uprawnienia, ale według niektórych dyrektorów - nie masz i każą robić podyplomówkę.

FilipF
Posty: 4
Rejestracja: 2009-01-28, 21:48
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: FilipF » 2009-01-28, 23:00

Fakt mało jasno się wyraziłem. Ten etap to połowa 4 roku studiów, ewentualnie 5 ostatni rok.

Asia_G
Posty: 6
Rejestracja: 2009-03-11, 13:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: wielkopolskie

zarządzanie i marketing

Postautor: Asia_G » 2009-03-11, 14:05

Witam,
dopiero dziś zalogowałam się na to forum pierwszy raz, choć znam je już dłużej.
Moim marzeniem było nauczanie, dlatego chciałabym pójść w tym kierunku, gdyż już męczy mnie praca księgowej.
Mam skończone magisterskie studia z zarządzania i marketingu oraz kurs pedagogiczny.
Jakich przedmiotów mogę uczyć po takich studiach?


Wróć do „Przedmioty zawodowe”