Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Ulinka01
Posty: 14
Rejestracja: 2010-11-13, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: Ulinka01 » 2010-11-14, 22:25

Witaj Od razu po otrzymaniu zatrudnienia podjęłam się skończyć kurs. Pracuję od październik. Wpisałam się na dokształt w mojej szkle i mam mieć jakąś część zwróconą ale szczerze to jeszcze nie wiem jaką

miasto
Posty: 3
Rejestracja: 2010-11-22, 23:08
Kto: student
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: miasto » 2010-11-22, 23:10

Obecnie jestem na studiach magisterskich, kierunek Finanse i Rachunkowość (mam licencjata również z Finansów i Rachunkowości). Ponadto studiuję na podyplomowych przygotowanie do zawodu nauczyciela (3 semestry, 400h), Kierunek studiów wybrałem z myślą o zawodzie nauczyciela rachunkowości, dążę do tego by nim zostać, jednak mam pewne, duże obawy.

Studia licencjackie nastawione były głównie na Finanse, Rachunkowość miałem tylko przez pierwszy rok (około 70h). Na magisterskich jest mniej więcej trochę więcej. Moje obawy związane są z tym, czy nie jest za mało tych godzin, czy jest jakiś wymóg ile minimum godzin rachunkowości powinien mieć nauczyciel w okresie studiów etc.?

Druga obawa (większa) dotyczy mojego przygotowania merytorycznego, że będzie ono nie wystarczające, i idąc do pracy, np do 3 klasy technikum będę wiedzieć mniej, niż moi uczniowie. Wpadł mi ostatnio przypadkiem jakiś podręcznik do rachunkowości dla technikum, i były tam elementy, z którymi nie zetknąłem się na studiach.

Czy można znaleźć w internecie jakiś program MEN dotyczący zakresu rachunkowości w szkołach średnich etc.?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2010-11-23, 16:16

Mogę ci przesłać kopie z programu nauczania do rachunkowości. W internecie raczej nie znajdziesz, znaleźć możesz jedynie podstawę programową, ale ona wiele ci nie powie. Program nauczania możesz też zakupić.

Moim zdaniem już sama nazwa kierunku studiów daje wystarczające kwalifikacje, zatem nie powinnaś mieć formalnego problemu z zatrudnieniem.

Natomiast obawa, by uczniowie więcej od ciebie nie wiedzieli, jest - mam nadzieję - nieuzasadniona. Aczkolwiek ja z okresu studiów wiele nie pamiętałam.

wojtek_sojda
Posty: 1
Rejestracja: 2010-11-23, 17:53
Kto: student
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Pomocy

Postautor: wojtek_sojda » 2010-11-23, 18:03

Witam
Jestem studentem Zarządzania i Inżynierii Produkcji(III rok) oraz Ekonomii( I rok magisterki). Chciałbym się dowiedzieć czy po obronieniu pracy mgr mogę uczyć przedmiotów ekonomicznych w szkołach średnich? Z tego co tu wyczytałem konieczne są "papiery pedagogiczne"... Wystarczy szkolenie pedagogiczne w trybie zaocznym za które trzeba zapłacić ok 1600 zł czy trzeba raczej skończyć podyplomówkę ? Bardzo proszę o odp.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2010-11-23, 18:24

Aby uczyć w szkole, musisz mieć przygotowanie pedagogicze. Można je zdobyć albo na kursie kwalifikacyjnym, albo na podyplomówce.

forever
Posty: 3
Rejestracja: 2010-12-03, 18:02
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych w studium

Postautor: forever » 2010-12-03, 18:24

Witam,
poczytałem troszkę na forach i mam mały mętlik w głowie, ale może od początku, skończyłem studium medyczne na wydziale technik masażysta, obecnie jestem studentem pokrewnego kierunku bo rehabilitacji - fizjoterapii i moje pytanie jest następujący, czy aby uczyć w studium medycznym takim jak to które skończyłem przedmiotów zawodowych typu masaż, wystarczy mi tytuł magistra czy konieczne jest jeszcze przygotowanie pedagogiczne? podejrzewam że tak, więc orientowałem się również co do owych kursów i to wprowadziło w mojej głowie kolejny zamęt, ponieważ każdy kurs jest inny, znalazłem takie które kosztują po 600-700zł np:

Kurs Instruktor praktycznej nauki zawodu
http://www.kursownia.com.pl/?p=37

Kurs e-learningowy
http://www.zdz.katowice.pl/nasza-oferta ... 2,2,36,4,5

ale znalazłem również coś takiego:
http://kandydat.us.edu.pl/node/21

I teraz za bardzo nie wiem co jest mi bardziej potrzebne do pracy w szkole policealnej/studium, czy kursy czy podyplomowe studia pedagogiczne?

Proszę o jakieś rady
Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2010-12-04, 22:10

forever pisze:czy aby uczyć w studium medycznym takim jak to które skończyłem przedmiotów zawodowych typu masaż, wystarczy mi tytuł magistra czy konieczne jest jeszcze przygotowanie pedagogiczne?
Trzeba mieć magistra i przygotowanie pedagogiczne. Być może wystarczyłby licencjat, nie jestem zorientowana, jeśli chodzi o nauczycieli studium, w szkole ponadgimnazjalnej do uczenia przedmiotów zawodowych wystarczy licencjat.

Z linków, które podałeś, te są dobre:
http://kandydat.us.edu.pl/node/21
http://www.zdz.katowice.pl/nasza-oferta ... 2,2,36,4,5 (Kurs pedagogiczny dla czynnych zawodowo nauczycieli)

forever pisze:kursy czy podyplomowe studia pedagogiczne?
Wystarczy kurs, nie muszą to być studia podyplomowe. Ale teraz wiele uczelni organizuje podyplomówki zamiast kursów, więc pewnie nie będziesz miał wyboru. Poszukaj dofinansowywanych z EFS-u.

forever
Posty: 3
Rejestracja: 2010-12-03, 18:02
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: forever » 2010-12-05, 09:41

Dziękuję za odpowiedź :)
Rozumie że liczba godzin z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, musi być nie mniejsza niż 270 godzin. Tak więc półtoraroczna szkoła, trzy semestry. A wszystkie te kursy posiadające w swojej ofercie szkolenie w zakresie 100h de facto nic nie dają? no chyba że możliwość pracy w prywatnych ośrodkach jako instruktor danego kursu?

Zorientuję się również jak wygląda sprawa finansowania z EFS aczkolwiek wydaje mi się że obowiązkiem w tym zakresie jest bycie osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy czyli bezrobotną.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ann » 2010-12-05, 09:59

forever pisze:Zorientuję się również jak wygląda sprawa finansowania z EFS aczkolwiek wydaje mi się że obowiązkiem w tym zakresie jest bycie osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy czyli bezrobotną.

Niekoniecznie bezrobotną. Można trafić na kursy / szkolenia / studia finansowane z EFS, które skierowane są do osób pracujących.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

forever
Posty: 3
Rejestracja: 2010-12-03, 18:02
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: forever » 2010-12-05, 12:18

ann pisze:Niekoniecznie bezrobotną. Można trafić na kursy / szkolenia / studia finansowane z EFS, które skierowane są do osób pracujących.

Wybiorę się w poniedziałek do urzędu pracy z kilkoma pytaniami odnośnie tego.
A przy okazji zapytam, może ktoś będzie się orientował, czy EFS narzuca z góry dany kurs itp. wedle ich możliwości, czy można wyjść z własną propozycją odnośnie rozpoczęcia szkolenia, podając rodzaj na przykład niech będzie to szkolenie pedagogiczne i EFS może taki rozpocząć na prośbę petenta?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2010-12-07, 18:59

forever, to nie są takie kursy jak organizują Urzędy Pracy dla bezrobotnych.
W ramach różnych projektów uczelnie organizują studia dla osób pracujących aby zdobyły nowe kwalifikacje lub poszerzyły swoją wiedzę.

Furgon87
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-08, 14:37
Kto: student
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: Furgon87 » 2011-02-08, 14:46

Witam

Jestem studentem logistyki(rok III) o specjalności: transport międzynarodowy oraz historii (rok V). Posiadam uprawnienia do nauczania przedmiotu zawodowego technik logistyk. A czy mogę uczyć w technikach przedmiotu technik spedytor. Mam ten przedmiot w swoim planie studiów. Jeżeli nie to jaki ewentualnie powinienem przejść kurs. Posiadam kwalifikacje pedagogiczne
Z góry dziękuję za odp.

ania2303
Posty: 2
Rejestracja: 2009-01-12, 17:34
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ania2303 » 2012-02-18, 17:24

Witam,
Skończyłam studia I stopnia z zakresu turystyki i hotelarstwa. Chciałabym pracować jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Od czego powinnam zacząć? U mnie w mieście jest tylko jedna szkoła hotelarska. Nie wiem czy najpierw powinnam skończyć podyplomówkę z przygotowania pedagogicznego czy może iść do dyrektora szkoły i zorientować się czy w ogóle potrzebuje nauczyciela od turystyki? Co byście mi poradzili?
Z góry dziękuję za odpowiedź :)

ubuntux
Posty: 6
Rejestracja: 2012-02-17, 11:01
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ubuntux » 2012-02-19, 11:22

ania2303 pisze:Witam,
Skończyłam studia I stopnia z zakresu turystyki i hotelarstwa. Chciałabym pracować jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Od czego powinnam zacząć? U mnie w mieście jest tylko jedna szkoła hotelarska. Nie wiem czy najpierw powinnam skończyć podyplomówkę z przygotowania pedagogicznego czy może iść do dyrektora szkoły i zorientować się czy w ogóle potrzebuje nauczyciela od turystyki? Co byście mi poradzili?
Z góry dziękuję za odpowiedź :)


Rozmowa z dyrektorem Ci nie zaszkodzi. Z pewnością ma większą wiedzę, niż my na temat tego, czy wystarczy licencjat, by uczyć przedmiotów zawodowych. Jeśli powie, że wystarczy, pozostanie Ci zrobić pp. ;)

Monkawwa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-25, 13:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: Monkawwa » 2012-03-04, 19:23

Witam,
Nie masz się co zastanawiać na podyplomówką bądź kursem, teraz przygotowanie pedagogiczne jest wymagane w bardzo wielu zakładach, nie tylko w szkole. ;)


Wróć do „Przedmioty zawodowe”

cron