Podstawa program. z muzyki

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Podstawa program. z muzyki

Postautor: Cytryn » 2013-01-23, 10:48

Jak czytam podstawę programową z muzyki dla sp i gimnazjum, to śmiać mi się chce. Uczeń tworzy, gra, improwizuje, analizuje, zna historię muzyki, a wszystko to w ramach JEDNEJ godziny tygodniowo. JAKIM CUDEM?

Pracowałam tak: targałam keyboard, magnetofon , czasem dzwonki, instrumenty perkusyjne na lekcję do klasy, bo każdą lekcję miałam w innej klasie. Potem to rozpakowywałam, podłączałam. Po jakichś dziesięciu minutach zaczynałam lekcję. Sprawdzenie pracy domowej, wysłuchanie jakichś piosenek( po rozśpiewaniu) zajmowało kolejne parę minut. Na lekcję zostawało jakieś...25 minut, bo pod koniec znów trzeba było się pakować. LEDWO nadążałam ze wszystkim, miałam wrażenie, że pracuję w pośpiechu, byle jak, żeby tylko zdążyć.
Uczniowie , jako że zajęcia raz w tygodniu notorycznie zapominali fletów, podręczników, zeszytów. W sp- bo małe dzieci, w gimnazjum- bo lekceważyli przedmiot.

Czy komuś z Was( ale SZCZERZE) udało się zrealizować podstawę programową?!( to pytanie retoryczne, nie oczekuję odpowiedzi, rozumiem, że w papierach musi wszystko grać).

Co za ...**** wymyśla takie podstawy programowe?!

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Podstawa program. z muzyki

Postautor: koma » 2013-01-23, 11:31

Ja nie uczę muzyki, ale powiem cos na podstawie obserwacji:
dziś dzieci nie spiewają!
Nie znają piosenek, nie potrafią śpiewać zespołowo...
W mojej szkole nie słychac śpiewających uczniów, na wycieczkach moze czasem jakies "mydełko fa" i na tym koniec.

A nasza dziewczyna "od muzyki" naprawdę się stara!

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Podstawa program. z muzyki

Postautor: Cytryn » 2013-01-23, 15:36

Kiedy przychodzą z klas I-III to w ogóle nie są rozśpiewane, ba...coraz częściej obserwuję dzieciaki z totalnym brakiem poczucia rytmu!
A w podstawówce do tej pory muzyka była raz w tygodniu w dwóch tylko klasach. To kiedy niby mają śpiewać...Nie ma już śpiewania do gitary, wspólnego muzykowania, zabawy. Teraz mamy Internet, telewizję i hip-hop napakowany wulgaryzmami. Albo durny pop. A te wszystkie konkursy wokalne, pożal się Boże..? Dzieciaki chcą być gwiazdami, kręcą na scenie pupami, pełne makijaże, miniówy -i oczywiście modne"nosowanie", naśladowanie gwiazdek pop. Ohyda. Nie ma już mody na chóry, zespoły :( Zresztą, reforma skutecznie pozbyła się muzyków. Rzadko kiedy można spotkać teraz nauczyciela muzyki, który umiałby coś zagrać na jakimś instrumencie czy zadyrygować chórem. Całą tę muzykę( w takiej postaci, jak jest teraz) spokojnie można by wyrzucić ze szkół. To bez sensu.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Podstawa program. z muzyki

Postautor: koma » 2013-01-23, 16:02

Cytryn pisze:coraz częściej obserwuję dzieciaki z totalnym brakiem poczucia rytmu!

To prawda!
Niestety, tragiczna...

Wykazano, że rola poczucia rytmu, dostrzegania rytmu wokół siebie... w przyrodzie ma nieprzecenione znaczenie w rozwoju dziecka, zwłaszcza jego zdolności matematycznych.
Kształci pamięć, skupienie uwagi, tempo pracy..dziecko lepiej porusza się, biega, ćwiczy.

Awatar użytkownika
Impuls
Posty: 22
Rejestracja: 2011-01-25, 12:36
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podstawa program. z muzyki

Postautor: Impuls » 2013-01-28, 15:29

Smutne są Wasze obserwacje. Niejednokrotnie prowadzono przeróżne badania, dochodząc do wniosku, że dziecko umuzykalnione efektywniej radzi sobie z zadaniami na innych płaszczyznach. Marginalizowanie roli muzyki w szkołach to trochę krótkowzroczne rozwiązanie. Ważna jest tu rola rodziców, którzy powinni rozwijać wrażliwość muzyczną dzieci we własnym zakresie.

Zainteresowanym tematyką mogę polecić "Pedagogika muzyki" autorstwa p. Wiesławy Sacher. Jest to bodaj pierwsze, tak kompletne opracowanie problematyki kształcenia muzycznego.

goo.gl/7aEHx <--- pod linkiem znajduje się darmowy fragment.
Oficyna Wydawnicza Impuls
ul. Fatimska 53 b, 31-831 Kraków
tel./fax. (12) 422-59-47, 422-41-80
www.impulsoficyna.com.pl

piwek21
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-04, 22:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: podkarpackie

podstawa program. z muzyki

Postautor: piwek21 » 2013-01-30, 23:22

Podstawa programowa jest możliwa do zrealizowania na poziomie klas 4-6 pod warunkiem, że uczniowie w klasie 1-3 mieli muzykę realizowaną według podstawy. Niestety w praktyce wygląda to tak, że nauczyciel jest zmuszony wszystko nadrabiać na co oczywiście nie ma czasu i pewne predyspozycje muzyczne na poziomie kl 1-3 zostają niestety zaprzepaszczone. Inną kwestią jest definicja tzw. "ucznia przeciętnego" jeżeli chodzi o muzykę, ponieważ w klasie 4 okazuje się, że albo mamy do czynienia z uczniami poniżej przeciętnych zdolności gdyż nie są oni w stanie zrozumieć treści i nabyć umiejętności na ocenę dostateczną nie mówiąc już o wyższej ocenie. Z podstawą w klasie I gimn jest jeszcze gorzej, ale to temat na dłuższy wywód. Moje zdanie jest takie, że aby muzyka miała jakikolwiek sens w szkole musi niestety być ciągłość w kształceniu od samego początku i niestety musimy zacząć uczyć "muzyki" a nie "o muzyce".

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Podstawa program. z muzyki

Postautor: iluka » 2013-01-30, 23:28

piwek21 pisze:musimy zacząć uczyć "muzyki" a nie "o muzyce"
Jestem ZA!!
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

RERE1
Posty: 3
Rejestracja: 2009-06-15, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Podstawa program. z muzyki

Postautor: RERE1 » 2013-02-01, 14:23

cześć ! jestem nauczycielką muzyki w gimnazjum Cytryn!!!! jak przeczytałam twój post to jakbym czytała o sobie - usmiałam się że hej - tez mam lekcję kazda w innej sali, a że chciałam być nauczycielem nowoczesnym multimedialnym!!!![ha ha] to do keyboardu, podręcznika, odtwarzacza cd przynoszę swój osobisty laptop[ bo mam ciekawe prezentacje,filmy , pokazy instrumentów,wszystko związane z muzką, taszczę rzutnik, no i zestaw głośników i zanim się rozstawię ,podłączę to trochę????!!!!! czasu minie [jakby ktoś mi zarzucił coś??!! to robię to na przerwie też tylko są jakies takie ''krótkie''.
najfajniejsze w programie jest to- i to trzeba uznać za cuuuuud!!! wymyslony przez men że muzyka w gimnazjum jest tylko 1 rok , a uczeń ma śpiewać, grać, tanczyc [chyba na linie!!]byc osłuchanym z literatura muzyczną znać epoki i podstawowe dzieła itd itp a potem się dziwią że młody człowiek ma niewielkie pojęcie o muzyce[ oprócz tego czego aktualnie słucha i co lubi] i nie chodzi przecież o to że ma słuchać tylko klasyki i ją znać wg.mnie warto by było aby miał tzw, jakieś pojęcie że był ktoś i kiedyś i cos fajnego napisał, czasami jak puszczam przykłady to ucznioie mówią- ale fajne ,słyszałem to ale nic więcej nie wiedzą - kończąc te moje pisaninko uważam że muza powinna być całą podstawówkę i gimnazum i to jest mój postulat nawet!!!!
Drodzy Muzycy!!! pozdrawiam was serdecznie :D i życzę powodzenia a jak wam idzie w pracy??? gł, ciekawa jestem w gimnazjum

piwek21
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-04, 22:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podstawa program. z muzyki

Postautor: piwek21 » 2013-02-01, 18:52

Jestem nauczycielem muzyki z 7 letnim stażem. Uważam, że zrealizowanie treści podstawy w gimnazjum przy obecnej ilości godzin nie jest możliwe. Uczniowie nie traktują poważnie przedmiotu co wg mnie jest odzwierciedleniem postawy dorosłych do muzyki. Nawet w gronie nauczycieli nie traktuje się poważnie sztuki.


Wróć do „Przedmioty artystyczne”

cron