zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

luhosa
Posty: 7
Rejestracja: 2009-08-27, 17:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: luhosa » 2010-04-28, 23:06

Widze ze sami muzycy ostatnio aktywni! Od roku ucze zajęć artystycznych w gimnazjum. Prawde powiedziawszy zrobilam z tego plastyke ukierunkowana na projektowanie odziezy. W niektórych klasach fajnie wyszlo. Dostane także zajecia w przyszlym roku. Myślałam żeby je zrobic w formie papieroplastyki. Powiedzcie drodzy koledzy co o tym sadzicie? Jakies origami, kartki swiateczne, moze kwiaty z bibuły? Wprawdzie juz wydawnictwa ruszyly z oferta ale chcialabymcos takiego innego zrobic...

iwonia
Posty: 1
Rejestracja: 2010-06-17, 00:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: iwonia » 2010-06-17, 00:53

Ludzie, nie szalejcie! To pierwszy rok ! Nikt nic nie wie! W założeniu miało być , że nauczyciel wychodzi ze swoja ofertą, np. rzeźbienie w korze :) i jeśli zgłoszą się chętni, może prowadzić zajęcia! Znajdzie jakiś podręcznik do tego? No co wy:lol:

domini6
Posty: 12
Rejestracja: 2008-05-22, 11:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: domini6 » 2010-06-17, 08:21

Szaleństwa to tu nie widać!
A jak poradzić sobie z całą klasą? Sztuczny wytwór i tyle! :idea:

luhosa
Posty: 7
Rejestracja: 2009-08-27, 17:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: luhosa » 2010-06-17, 20:06

Iwonia! Może w marzeniach pani minister, albo ambitnych nauczycieli marzy sie wam, ze dostaniecie grupy kilkunasto osobowe z którymi bedziecie mogli robic jakies dziela. Ale szkolna rzeczywistość jest taka ze dostaje przydział normalnej godziny lekcyjnej w 30 osobowej klasie. I musze cos takiego wymyslec zeby zainteresowac wszystkich a nie moge nawet pisnac "co chcecie" bo to sa dzieci które nie wiedza co o wiekszosc i jesli nie wyjdzie na ich to beda mi przeszkadzac na lekcji a nie pracowac. Juz to wszystko przeszlam. Jesli macie wspanialego dyrektora ktory wam klase podzieli na grupy to sobie rzeźbcie nawet w glinie! A ja bede w papierze! Pozdrawiam wszystkich artystow!

biegasa
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-17, 23:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: biegasa » 2010-06-17, 23:29

W moim gimnazjum zapytaliśmy na początku roku uczniów, kto chce na chór, kto - na zajęcia z historii sztuki (podstawa programowa: recepcja sztuki), a kto - na zajęcia rysunku i malarstwa. Po przesłuchaniu chórzystów i teście "narysuj konia" wyłoniły się trzy sensowne grupy na w/w oraz pozostało dwudziestu siedmiu chłopa nie śpiewających i rysujących dinozaury zamiast koni :lol: Wzięłam ich na historię sztuki, ale umordowaliśmy się... W przyszłym roku chcę uprosić kolegę technika, żeby wymyślił jakieś techniczno-artystyczne dla owych biedaków...

luhosa
Posty: 7
Rejestracja: 2009-08-27, 17:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: luhosa » 2010-06-18, 18:32

No coz my mamy troche gorzej , bo jest tych uczniów 200 w jednym roczniku podzielonych na 7 klas. Latwo obliczyc ze to prawie 30 w klasie no i trudno w tym samym czasie obic kilka zajec naraz a dowozy nie pozwalaja robic zajec popoludniowych bo klasy sa mieszane z roznych miejscowosci. Zamieszanie z podzialem godzin itp. Wiec moje zajecia artystyczne rzypominaja bardziej plastyke niz zajecia. Takie mamy warunki tak realizujemy. I meczymy sie jak zainteresowac wszystkich czyms czym sie interesuje w takiej grupie zwykle 10 %, 50 % robi bo robi a reszta probuje rozwalic lekcje :(.

biegasa
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-17, 23:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: biegasa » 2010-06-19, 17:01

Witaj, luhosa. My też mamy 7 klas w roczniku, ale są nieco mnie liczne: średnio 25 osób. Zajęcia są prowadzone jako pierwsze lub ostatnie, stąd możliwość udziału równocześnie uczniów z kilku klas równocześnie (np. w poniedziałek jest chór i historia sztuki dla abc, we wtorek chór i historia sztuki dla defg, w środę rano rysunek i malarstwo dla abc, a po południu dla efg itd. Najwięcej czasu zajęło mi przygotowanie zajęć z historii sztuki, bo właściwie wszystko musiałam zrobić sama. Z materiałem wizualnym poradziłam sobie tak, że wrzucałam na płytę kilkanaście potrzebnych mi fotografii dzieł sztuki i w trakcie zajęć pokazywałam je na monitorze telewizora (mam w klasie dużego płaszczaka) plus tekst na formacie A5. Mam też trochę filmów o sztuce. Ale to wszystko bardzo czasochłonne. Strasznie złości mnie ogólnopolskie przekonanie o czasie wolnym nauczycieli. Pozdrawiam.

luhosa
Posty: 7
Rejestracja: 2009-08-27, 17:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: luhosa » 2010-06-19, 20:29

No to gratuluję dobrej organizacji pracy i dyrektora ktory na to wpadl. Mam troche prezentacji multi z historii szuki ktore zrobilam sama lub uczniowie. Chętnie sie podzielę. Moze w zamian dostane pare slajdow?

luhosa
Posty: 7
Rejestracja: 2009-08-27, 17:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: luhosa » 2010-06-19, 20:33

Zapomnialam dodac ze na lekcje, na ktorych korzystala z prezentacji musialam z drugiego budynku nosic laptop i projektor. Ekran zastepowala mi sciana pomalowana na bialo (o zgrozo) olejna farba ktora wszystko odbijala. W klasie nie doprosilam sie nawet zaluzji. Na szczescie mam okna od polnocen strony i wysokie drzewa pod oknami. Warunki "fantastyczne" ale przeciez nauczyciele ze wszystkim sobie poradza nawet z nowa podtawa programowa!

domini6
Posty: 12
Rejestracja: 2008-05-22, 11:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: domini6 » 2010-06-20, 11:38

Przyglądam się od dłuższego czasu tej naszaj dyskusji na temat zaj art. Pracuję z młodzieżą już jakiś czas w gimnazjum. Przeszłam już sztuczny twór pod nazwą SZTUKA- połączenie muzyki i plastyki na jednej godzinie. Teraz ministerstwo serwuje nam kolejną "nowość" zaj art. Czyba nigdy nie doczekamy normalności. Ciągle musimy udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądami i dawać radę. Tyle w tonie narzekającym... BRR!!

od września zaczynam uczyć zaj art. Pracuję w dwóch szkołach i w każdej dyr ma inne podejśćie do sprawy :rotfl:
W jednej pozwalają mi na moją kreatywność, ale pracuję w całej klasie (bo są tylko dwie). Planuję bawić się w różnego rodzaju projekty. mam w głowie kilka pomysłów, ale jeszcze musze to ubrać w słowa. Projekty krążące wokół muzyki i plastyki. Bo jak inaczej w całej klasie, w której zainteresowania są różne? Przerobiłam już w tych klasach muzykę i plastykę w klasie I, a w drugiej mam zaj art dwie godziny. Teorii jak najmniej- więcej działań- kończących się jakimś efektem. taki projekt można robić przez miesiąc. W sumie na rok przewiduję kilka projektów. Dlaczego projekty, bo Ci uczniowie mają po skończeniu gimnazjum umieć pracować w grupie, i pokazać komisji jakiś projekt. Niekoniecznie z plastyki i muzyki.

W tej drugiej szkole zrobiłam w pierwszej klasie tylko muzykę- a w drugiej klasie mam 1- plastykę i 1- zaj art. Przedstawiłam dyr swoje pomysły (na projekty). Wyobrażenie wicedyr było, że to w ramach tych zaj art powstanie zespół muzyczny (najlepiej orkiestra symfoniczna :shock: ), albo pracownia rzeźby itp. pirli pirli :) Kazali zrobić ankiety wśród uczniów- zrobiłam i wyszło, że dzieci chcą głównie śpiewać, rysować, malować. Mają w tej szkole b.dużo zajęć (3 języki), trudno ich zebrać po lekcjch na koło plast czy zesp wokal, a jeszcze zaj art???? Cienko to widzę. Dlatego chcę mieć te 2 godziny obok siebie (plast i zaraz zaj art). Najlepiej żeby te godziny były w planie lekcji a nie jako pozalekcyjne.

Polski nauczyciel wiele potrafii- i z tym damy radę. W każdej szkole będzie inaczej.
Proponuję, żeby w tym miejscu dzielić się pomysłami. Ale dzielić się- a nie tylko oczekiwać, że ktoś mi coś da:)

Pozdrawiam
domini6

biegasa
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-17, 23:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: biegasa » 2010-06-20, 11:45

Ja też kilka razy korzystałam z laptopa, ale jakość obrazu na ekranie była niewystarczająca, poza tym trzeba było się umawiać na tego laptopa, ciągle go ktoś potrzebował. Teraz odtwarzam zdjęcia z DVD na ekranie telewizora, dużo wygodniej, polecam - poza tym telewizor z DVD mamy w każdej klasie, zatem nie ma problemu nawet gdy jestem poza pracownią. Tak więc nie mam slajdów, ale zestawy fotek na płycie, a a do nich dopiero pisałam teksty, np. Muzea świata, Słynne budowle, Sztuka sakralna, Wielcy artyści. Mogę Ci coś przesłać.

biegasa
Posty: 4
Rejestracja: 2010-06-17, 23:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: biegasa » 2010-06-20, 11:49

domini6, te zajęcia MUSZĄ być w planie lekcji, nie jako pozalekcyjne. One są obowiązkowe. Pozazdrościć talentów, rzadko dziś się zdarza umiejętność muzykowania i malowania w równym stopniu w jednej osobie :wink:

Pani Muzyka
Posty: 50
Rejestracja: 2009-07-12, 00:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Pani Muzyka » 2010-06-21, 11:30

Macie jakieś doświadczenia w prowadzeniu zajęć artystycznych - gry na flecie w gimnazjum? jak szło? Chętnie grają? Powtarzacie to w przyszłych latach?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2010-06-21, 23:32

Tacy są chętni, że 50% instrumentów nie nadaje się po lekcji do ponownego użycia.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Pani Muzyka
Posty: 50
Rejestracja: 2009-07-12, 00:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Pani Muzyka » 2010-06-22, 16:57

..No weź nie strasz.... to będzie mój eksperyment :P


Wróć do „Przedmioty artystyczne”