zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

epifon
Posty: 1
Rejestracja: 2011-08-12, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: epifon » 2011-08-25, 18:04

Witajcie!Zgadzam się z poprzednikami, jednak mam pytanie czy na zajęcia artystyczne trzeba według podstawy wybrać jedno zajęcie czy można je łączyć np. muzykę i plastykę i jakie wtedy podać programy skorą są tylko albo od muzyki albo do plastyki. Pozdrowienia
:wink:

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2011-08-27, 10:47

Jak najbardziej można łączyć działania z zakresu różnych sztuk.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Muzealna
Posty: 6
Rejestracja: 2011-08-19, 17:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: opolskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Muzealna » 2011-08-29, 18:07

Nareszcie znalazłam porządny skrypt zawierający wszystkie treści, jakie powinien poznać gimnazjalista w ciągu 30 lekcji plastyki. To koszmar! Cała historia sztuki, zajęcia praktyczne, wizyty w muzeum itd. - to się nie da zrobić w jeden rok. A przede wszystkim - nie miałam zamiaru kazać młodzieży wkuwać nazwiska i daty. Pytałam syna (który skończył I klasę gimnazjum) i jego kolegów z innych szkół - przerabiali tylko niektóre epoki, wyrywkowo... Czy ktoś zdołał przerobić z uczniami cały program? Czy to ma sens? Czy młodzież może mieć problemy, jeśli dokonam wyboru tylko niektórych epok i artystów? Wolałbym więcej czasu poświęcić na realizację zajęć, na których nie będą słuchać wykładów (nawet najciekawszych), ale takich, na których to oni będą mieli okazję być aktywnymi. Bez teorii się nie obędzie, ale czy konieczne jest aż tyle? (zaznaczam, że sama jestem historykiem sztuki :-) )

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2011-08-29, 19:07

Wszystko zależy od Ciebie. Fakt faktem, że nie omówimy szczegółowo historii muzyki czy sztuki w takim wymiarze godzin, ale warto zachować pewien porządek, chronologię. W zamierzeniu ma to być, jeszcze w zależności od programu i podręcznika- czy mniej czy więcej, historia sztuki (muzyki) po łepkach. A jak do tego podejdziesz to już Twoja sprawa, ale pewną wiedzę młodzież nabyć musi.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Muzealna
Posty: 6
Rejestracja: 2011-08-19, 17:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: opolskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Muzealna » 2011-08-29, 20:47

Dziękuję za podpowiedź. Zaczynam łapać. Teraz mam problem - w szkolnym programie mam napisać to, co powinno być, czy to, co będzie rzeczywiście zrealizowane? Nie zdawałam sobie sprawy, że aż tyle zależy od nauczyciela. Myślałam, że jest określone minimum, które uczeń musi poznać, a do nauczyciela należy kwestia ciekawego zrealizowania tych tematów. Ja mogę wybrać samodzielnie, nie ma problemu, i na pewno lekcje będą interesujące. Ale nikt nie skontroluje tego, co pominęłam? (przecież nie z lenistwa) - np. nadgorliwi rodzice nie będą się czepiać, że ich dziecko nie usłyszy na lekcji o jakimś ważnym artyście? Myślałam, że podręcznik nie będzie niezbędny, ale teraz widzę, że jednak dobrze, żeby go wszyscy mieli - w razie czego mogą sobie doczytać.

Marianka12
Posty: 10
Rejestracja: 2017-12-19, 15:58
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Marianka12 » 2018-08-28, 00:27

podręcznik to podstawa


Wróć do „Przedmioty artystyczne”