Kółko fotograficzne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
annuszka
Posty: 54
Rejestracja: 2010-08-20, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Kółko fotograficzne

Postautor: annuszka » 2010-08-23, 22:20

Alo, aloo

jako iż rok szkolny tuż, tuż zaczęłam myśleć nad programem na kółko fotograficzne w gimnazjum. Przekopałam trochę internet, ale nic ciekawego mi tam nie wpadło.

Może ktoś z Was ma jakiś ciekawy pomysł na takie zajęcia - np. projekt, który można by realizować z dzieciakami w ciągu roku. Prawdopodobnie nie wszyscy będą mieli aparat, nie każdy będzie też miał dostęp do komputera czy internetu. Kompy zapewni nam szkoła, aparaty z pewnością nie.

Nie czuję się na siłach, żeby działać na analogu. Swoją drogą mam do oddania/sprzedania zenita ;)

Będę wdzięczna za sugestie. Pomóżcie!
Z góry dziękuję! Ania
Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kółko fotograficzne

Postautor: mateoo » 2010-08-23, 23:16

Mac Edukacja wydał podręcznik lub ćwiczenia z fotografii, nie wiem, co to jest, w ramach zajęć artystycznych w gim.
Sztuka jest pokarmem duszy.

frugo
Posty: 5
Rejestracja: 2010-08-27, 23:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kółko fotograficzne

Postautor: frugo » 2010-08-28, 00:02

Wydawnictwo Operon ma w swojej ofercie ćwiczenia dla uczniów pt. zajęcia fotograficzne, zgodne z reformą 2009, niestety nie znalazłem na stronie programu, chyba nie ma, bo ogólnie te ćwiczenia to element (do wyboru-chyba?) dot. prowadzenia zajęć technicznych, więc rozkład trzeba pewnie samemu stworzyć ...?

tutaj można zobaczyć program zajęć http://operon.pl/var/plain_site/storage ... 5ff1c3.pdf ale do książki a nie ćwiczeń :)

http://operon.pl/gimnazjum/zajecia_tech ... edukacyjny

efkus
Posty: 2
Rejestracja: 2012-01-30, 14:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kółko fotograficzne

Postautor: efkus » 2012-05-25, 14:16

Podbijam temat. Prowadzicie zajęcia z fotografii w ramach zajęć artystycznych w gimnazjum? Jakie macie kwalifikacje do tego?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kółko fotograficzne

Postautor: mateoo » 2012-05-25, 23:43

Zajęcia artystyczne są przedmiotem uzupełniającym i kwalifikacje do jego nauczania ma każdy, kogo dyrektor uzna za posiadającego kompetencje :roll: Najczęściej będzie to nauczyciel plastyki jak mniemam. Jeśli chodzi o praktykę to ja w ramach studiów ze sztuki miałem przedmiot "Fotografia artystyczna".
Sztuka jest pokarmem duszy.

JoannaEwa74
Posty: 3
Rejestracja: 2009-09-08, 21:35
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kółko fotograficzne

Postautor: JoannaEwa74 » 2012-06-01, 18:23

MAC- nie polecam! Porażka! Żadnych ćwiczeń do rozwiązywania (pod kątem teorii) w tym podręczniku, jedynie krótkie przygotowanie do warsztatów. Do szkół wiejskich, przy klasie powyżej 20. osób, bez dostępu do komputerów "kiedy się chce"- makabra.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kółko fotograficzne

Postautor: linczerka » 2012-06-01, 19:36

W niektórych miastach są kursy fotografii dla nauczycieli organizowane przez zawodowych fotografów, najczęściej przy Domach Kultury. Dostaje się certyfikat, a tematykę tam poruszaną z powodzeniem można zaadoptować na potrzeby zajęć. (Niektóre tematy: Tajniki kompozycji, Czystość fotografii, Głębia ostrości, Makrofotografia, Portret/autoportret, Portrety rodzinne, Jak uchwycić w kadrze). Polecam taki kurs. Dobry dla osób, które robią zdjęcia z imprez szkolnych.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

marcin k
Posty: 19
Rejestracja: 2009-05-03, 10:24
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kółko fotograficzne

Postautor: marcin k » 2012-08-15, 13:00

Ja co prawda tylko z dziećmi z klas 1-3 prowadziłem takie kółko (z niezłymi wynikami) ale nie jestem nauczycielem sensu stricto tylko takim wariatem od warsztatów i kółek filmowych i fotograficznych.

Przejrzałem ten spis treści z operon.pl i zazgrzytałem zębami. To jakiś poradnik dla mechaników samochodowych a nie podręcznik do przedmiotu artystycznego.

Najlepiej spalić te podręczniki i zrobić coś autorskiego ewentualnie korzystając z anglojęzycznych źródeł. Odrobina teorii typu kompozycja, podzielić rok czy semestr na etapy: portret, pejzaż, fotografia reportażowa.

Najpierw trzeba w dzieciakach obudzić zainteresowanie tematem a techniczne rozkminki same przyjdą kiedy po pierwszych krokach zwieńczonych sukcesem przyjdą pytania "a jak zrobić takie coś....".

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kółko fotograficzne

Postautor: vuem » 2012-08-15, 13:28

marcin k pisze:Najpierw trzeba w dzieciakach obudzić zainteresowanie tematem a techniczne rozkminki same przyjdą kiedy po pierwszych krokach zwieńczonych sukcesem przyjdą pytania "a jak zrobić takie coś....".


No to rozbudzenie jest zadaniem nauczyciela - w każdej dziedzinie - nie podręcznika ;)

marcin k pisze:Najlepiej spalić te podręczniki i zrobić coś autorskiego ewentualnie korzystając z anglojęzycznych źródeł.


Źródeł polskojęzycznych jest też multum.


Wróć do „Przedmioty artystyczne”