Nauczanie przyrody po jakich studiach

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: annek » 2012-09-07, 08:24

patix13 pisze:Chciałam tylko dodać że podyplomowa przyroda kosztuje na UWr 4tys zł, więc nie jest darmowa jak ktoś to powiedział parę linijek wyżej.


To wszystko zależy w jakim trybie zdobywa się uprawnienia. Na UW - można było zrobić studia podyplomowe, ja kilka lat temu płaciłam za nie 900 zł/sem, poźniej UM Warszawy dofinansował mi połowę. Można też zrobić blok z przyrody w ramach bezpłatnych dziennych studiów na Geografii (WGiSR UW).

sylwia_sylwia
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-08, 15:21
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: opolskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: sylwia_sylwia » 2012-09-08, 15:28

Czy po skończeniu podyplomowo przyrody, mogę uczyć jedynie przyrody, czy także chemii, biologi, itd.? Przyroda jest już w szkołach? W mojej miejscowości, we wszystkich szkołach nie ma przedmiotu o nazwie przyroda :/

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: iluka » 2012-09-08, 15:58

sylwia_sylwia pisze:W mojej miejscowości, we wszystkich szkołach nie ma przedmiotu o nazwie przyroda
To nie jest możliwe :!: W każdej klasie 4,5,6 SP MUSI BYĆ PRZYRODA :!:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: annek » 2012-09-08, 19:01

sylwia_sylwia pisze:Czy po skończeniu podyplomowo przyrody, mogę uczyć jedynie przyrody, czy także chemii, biologi, itd.? Przyroda jest już w szkołach? W mojej miejscowości, we wszystkich szkołach nie ma przedmiotu o nazwie przyroda :/


Po podyplomowej przyrodzie nie masz uprawnień do uczenia biologii, chemii, geografii i fizyki w gimnazjum, czy liceum. Musiałabyś skończyć studia podyplomowe z konkretnego przedmiotu. Nie wiem jak teraz funkcjonuje zbliżenie kwalifikacji przez dyrektora (jest jeszcze w praktyce, czy nie?)

Przedmiot przyroda MUSI być w szkołach podstawowych, wg nowej podstawy programowej w wymiarze chyba 8 h (wcześniej było 9), o ile coś się nie zmieniło przez ostatnie 3 lata, kiedy w SP już nie pracuję.

Chyba, że mówimy o nowej przyrodzie w liceach, w moim pojawi się dopiero za rok w II klasach, gdy wejdzie nowa podstawa programowa (teraz jest tylko na poziomie klas I) - ale tutaj kwalifikacje maja nauczyciele biologii, geografii, chemii, fizyki, a nie osoby po podyplomówce z przyrody, która tyczy SP.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: iluka » 2012-09-08, 20:21

annek pisze:Przedmiot przyroda MUSI być w szkołach podstawowych, wg nowej podstawy programowej w wymiarze chyba 8 h (wcześniej było 9)
Nadal jest 9 godzin, uczę , to wiem :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: annek » 2012-09-08, 22:17

iluka pisze:
annek pisze:Przedmiot przyroda MUSI być w szkołach podstawowych, wg nowej podstawy programowej w wymiarze chyba 8 h (wcześniej było 9)
Nadal jest 9 godzin, uczę , to wiem :)


Czyli wycofali się z tych planów obcięcia 1 godziny (teraz nowa podstawa weszła dopiero do 4 klasy) ? Super :) 3 lata temu przeszłam do zespołu gim+LO i trochę brakuje mi entuzjazmu i ciekawości małych dzieci :)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: iluka » 2012-09-08, 22:39

Tak, zostało 3-3-3.
annek pisze:trochę brakuje mi entuzjazmu i ciekawości małych dzieci
Śwwietnie to ujęłaś, właśnie to od nich dostaję i tak jakoś mogę przeżyć kolejny dzień :(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: annek » 2012-09-09, 08:19

iluka pisze:Tak, zostało 3-3-3.
annek pisze:trochę brakuje mi entuzjazmu i ciekawości małych dzieci
Śwwietnie to ujęłaś, właśnie to od nich dostaję i tak jakoś mogę przeżyć kolejny dzień :(


Nie wiem, czy przyroda to nie najlepszy przedmiot do uczenia w Sp. Dzieci stosunkowo mało wiedzą o otaczającym świecie (oczywiście są i takie, które wiedzą już praktycznie wszystko ;P ) Wprowadzając proste eksperymenty człowiek widzi ich zdziwienia i zaciekawienie. One CHCĄ WIEDZIEĆ i to jest wspaniałe. Niesamowite uczucie kiedy słuchają z otwartą buzią ;)

Gimnazjaliści już niestety nie... A swoja "przygodę" z licealistami dopiero zaczynam... i jestem zdziwiona tą samoistną ciszą na lekcjach ;)

Przyrody w SP brakuje mi baaaardzo. Chociaż uważam, że skala w 4 klasie to ogromna porażka.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: linczerka » 2012-09-09, 09:25

annek pisze:uważam, że skala w 4 klasie to ogromna porażka.

W klasie III nie ma porównywania ilorazowego i dla dzieci to abstrakcja. Z koleżankami ze starszych klas doszłyśmy do wniosku, ze nie ma spójności ani w podstawach programowych ani w programach. Niektóre treści są zawieszone w próżni - czegoś nie było i nagle dzieciak ma wiedzieć.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: iluka » 2012-09-09, 10:24

annek pisze:skala w 4 klasie to ogromna porażka
W nowej PP nie ma pojęcia skali.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

mała30
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-14, 23:09
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: mała30 » 2013-06-14, 23:25

Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie - jeśli w szkole jest nauczyciel po biologii, którą kończył jakieś 30 lat temu, w wieku emerytalnym już i nauczyciel po studiach podyplomowych z przyrody, to który ma większe prawo by nauczać przyrody w szkole podstawowej? Czy te kwalifikacje uznawane ważne są przez całe życie - po co wówczas kończyć podyplomowe. Nauczyciel z przyrodą ma łatany etat byle czym a n-l z uznanymi kwalifikacjami całą przyrodę.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: iluka » 2013-06-15, 10:36

mała30 pisze:który ma większe prawo by nauczać przyrody w szkole podstawowej
Zarówno nauczyciel po studiach magisterskich z biologii jak i nauczyciel po studiach podyplomowych z przyrody mają kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu w SP. Przydział godzin to kompetencja dyrektora.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

WojtPaw
Posty: 11
Rejestracja: 2019-12-27, 14:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: WojtPaw » 2021-07-15, 14:43

Peonia pisze:Ja też uczyłam przyrody (teraz pracuję w I-III), miałam skończoną biologię, a i tak dyrekcja chciała, aby zrobić podyplomówkę z przyrody, więc tak zrobiłam.



Byłam w takiej samej sytuacji. Dyrekcja wymagała ode mnie ukończenia studiów podyplomowych z nauczania przyrody więc ukończyłam ten kierunek na reklama. Swoją drugą świetna uczelnia a połowa nauczycieli z mojej szkoły właśnie na tej uczelni kończyła studia podyplomowe aby poszerzyć swoje kwalifikacje.

pannamigotka
Posty: 2
Rejestracja: 2021-07-16, 15:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: pannamigotka » 2021-07-16, 15:13

Od ponad roku nauczam przyrody w szkole podstawowej i jestem bardzo zadowolona. Aby uzyskać pełnoprawne kwalifikacje skończyłam studia podyplomowe z nauczania przyrody w reklama. Był to studia online więc mega wygodna forma. Teraz moje dzieciaki które uczę uwielbiają przyrodę, a nauczanie ich to sama przyjemność :)

RybkaP
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-02, 12:29
Kto: student
Przedmiot: Chemia, Biologia, Geografia, ...
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: RybkaP » 2021-07-20, 14:12

Jestem świeżo upieczoną nauczycielką m.in przyrody własnie.

Wymgu KO i dyrekcji?:
- przygotowanie pedagogiczne
- kieruenek z zakresu nauczania przedmiotu

Nie ważne, że mam studia okołotematowe, musiałam uzupełnić kwalifikacje :crazy:

patix13 pisze:Chciałam tylko dodać że podyplomowa przyroda kosztuje na UWr 4tys zł, więc nie jest darmowa jak ktoś to powiedział parę linijek wyżej.

Wow. Ja zapłaciłam około 3 tys., 4,5 tys. za dwa kierunki na reklama, więc niezły rozstrzał :lol:


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”