nauczanie indywidualne a świetlica

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

szarycat
Posty: 1
Rejestracja: 2007-09-21, 20:09

nauczanie indywidualne a świetlica

Postautor: szarycat » 2007-09-21, 20:41

Witam.
Jestem wychowawcą świetlicy. Mam problem dotyczący dziecka (kl. I), któremu przyznano nauczanie indywidualne w szkole. Uczeń jest fizycznie zdrowy, ale ma skomplikowaną sytuację domową ("jest po przejściach") - wychowują go dziadkowie.
W związku z tym przejawia zachowania uniemożliwające naukę w klasie z innymi dziećmi (ucieka z klasy i ze szkoły, biega po klasie, nie reaguje na żadne polecenia).
W czasie gdy przygotowywane były zaświadczenia potrzebne do nauczania indywidualnego babcia przyprowadzała go do świetlicy (dwa tygodnie w godzinach od 8.00 - 13.00, 14.00).
Na szczęście udawało się nam okiełznać jego naturę na tyle aby w tym (jakby nie patrzeć) długim czasie przebywania w szkole bez normalnych zajęć nic mu się nie stało - a także innym dzieciom (szczególne problemy podczas zastępstw w świetlicy z innymi klasami).
Teraz jednak oznajmiono nam, że gdy uczeń bedzie miał nauczanie indywidualne w szkole, mamy znowu przyjmować go do świetlicy (podejrzewam, że na tak samo długi czas).
Wydaje mi się, że kłóci się to z ideą nauczania indywidualnego dla ucznia z takimi problemami (nie jesteśmy świetlicą terapeutyczną). Poza tym byłby on łącznie w szkole dłużej nawet niż jego koledzy z klasy. Nie mówiąc już o zrzuceniu przez babcię właściwie całej odpowiedzialności za tego chłopca na świetlicę (babcia nie pracuje).
Dlatego mam w związku z tym prośbę o opinie i rady osób, które spotkały sie z podobnym
problemem. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

słonek
Posty: 83
Rejestracja: 2008-06-05, 13:49
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: nauczanie indywidualne a świetlica

Postautor: słonek » 2008-06-05, 14:23

Dlaczego jakiś pedagog nie zajoł się tym dzieckiem?...

otaka
Posty: 149
Rejestracja: 2008-01-23, 12:32

Re: nauczanie indywidualne a świetlica

Postautor: otaka » 2008-06-05, 23:09

szarycat pisze:kłóci się to z ideą nauczania indywidualnego dla ucznia z takimi problemami

To stary post, ale odpowiem. Nauczanie indywidualne powinno odbywać się w domu ucznia. W wyjątkowych przypadkach, z uwagi na trudną sytuację ucznia, dyrektor szkoły może zorganizować nauczanie na terenie szkoły. W zaleceniach orzeczenia może być mowa o włączeniu chłopca w wybrane zajęcia szkolne, ale raczej nie świetlicowe. Podkreślam, nauczanie indywidualne przyznawane jest wyłącznie ze względów medycznych uczniom, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. A zatem opisywane rozwiązanie jest nie tylko sprzeczne z ideą, ale również niezgodne z prawem.

słonek pisze:Dlaczego jakiś pedagog nie zajoł się tym dzieckiem?...

słonek łatwo tak zapytać, jeśli się nie zna realiów szkoły
otaka

słonek
Posty: 83
Rejestracja: 2008-06-05, 13:49
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: nauczanie indywidualne a świetlica

Postautor: słonek » 2008-06-06, 10:07

otaka pisze:
słonek pisze:Dlaczego jakiś pedagog nie zajoł się tym dzieckiem?...

słonek łatwo tak zapytać, jeśli się nie zna realiów szkoły

Nie chciałem tutaj nic sugerować, ani poniżać szkoły, czy ewentualnego nauczyciela, pedagoga. Właśnie te pytanie było skierowane z myślą wyjaśnienia sytuacji, realiów szkoły między innymi. Jestem poprostu zainteresowany temat, szkoda że autor napisał ten post dość dawno i być może nie przeczytam odpowiedzi.


Wróć do „Świetlica”

cron