80 dzieci i jeden opiekun

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

madzia221
Posty: 6
Rejestracja: 2013-03-28, 08:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: pomorskie

80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: madzia221 » 2013-08-19, 13:36

Witam, chociaż wakacje jeszcze trwają mam nadzieję, że ktoś tu zajrzy i podzieli się ze mną dobrą radą.
Pracuję w świetlicy, szkoła podstawowa, na wsi. Jestem jedynym opiekunem. Zdarza się, że liczba dzieci, które mam pod opieką dochodzi do 80. Dzielę je wtedy na dwie sale i biegam między nimi. Czasem dzieci jest 5 na krzyż. Oficjalnie zapisanych jest ok. 50 osób, część przychodzi rano, część po południu.
Problem polega na tym, że czasem lekcje kończą się wcześniej, a na autobus dzieci czekają godzinę. Wtedy wszystkie dzieci trafiają do mnie, między 40 a 80 osób. Nie jestem w stanie zapewnić im należytej opieki, nie mówiąc o jakichś zajęciach.
Poza tym, wg dyrekcji, uczniowie, którzy nie są zapisani do świetlicy, a czekają na autobus do domu, nie mają prawa kręcić się po szkole tylko przyjść do mnie. Efekt jest taki, że latam po szkole i zbieram dzieciaki, które się buntują i nie chcą przyjść. Często mam też problemy z rodzicami, którzy mają do mnie pretensje, że "ganiam" ich dzieci, a one nie są do mnie zapisane. Stanowisko dyrekcji jest takie, że do momentu opuszczenia szkoły przez uczniów ja za nie odpowiadam, nawet jeśli nie są zapisane. Wg mnie jeśli dziecko nie jest zapisane do swietlicy a czeka na autobus ja za nie nie odpowiadam.
Trzecia sprawa, co mam wpisywać do dziennika w temacie zajęć, skoro żadnych zajęć nie prowadzę tylko patrzę, żeby mi się nie pozabijali (przekrój wiekowy od 5 do 12 lat)
Pomóżcie

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: iluka » 2013-08-19, 16:28

Masakra!!!
Wysłać całe to zapytanie do KO, PIP I OP zostawiając sobie kopie potwierdzone.
Może się tym jakoś zasłonisz w prokuraturze w razie wypadku dziecka...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: linczerka » 2013-08-19, 20:58

Gdzieś w rozporządzeniach czytałam o liczbie dzieci na świetlicy, o ile pamiętam to około 30 na jednego opiekuna może być.
Poszukaj, to podstawa prawna
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
monique_87
Posty: 56
Rejestracja: 2012-08-24, 14:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: monique_87 » 2013-08-19, 21:57

Na jednego nauczyciela - wychowawcę w świetlicy szkolnej może przypadać maksymalnie 25 uczniów, z zastrzeżeniem, że w szkole specjalnej liczba ta powinna odpowiadać liczbie uczniów określonej w § 5 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. (Dz. U. Nr 61, poz. 624 ze zm.).
Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: linczerka » 2013-08-19, 22:34

To masz się czym bronić!
Taka sytuacja jest pożałowania godna. Walcz o siebie!
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

madzia221
Posty: 6
Rejestracja: 2013-03-28, 08:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: pomorskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: madzia221 » 2013-08-20, 07:38

Dzięki za odpowiedzi. Problem polega na tym, że teoretycznie tych dzieci tyle nie ma, w papierach się jako tako zgadza, bo 50 zapisanych dzieci jest niby w różnych godzinach wg planu. W praktyce często się zdarza, że mam pół szkoły a koleżanki lekcje skończyły i jadą do domu, nikt nie kwapi się żeby mi pomóc.
Napiszcie jak rozwiązujecie problem dzieci nie zapisanych do świetlicy a błąkających się po szkole, bo czekają na autobus. Kto w tym czasie za nie odpowiada, szkoła? Czy jeśli czekają na autobus to muszą być zapisane do świetlicy?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: linczerka » 2013-08-20, 08:06

Napiszcie jak rozwiązujecie problem dzieci nie zapisanych do świetlicy a błąkających się po szkole

Do czytelni, do różnych prac pomocniczych (za punkty) - odpowiada nauczyciel, który zlecił prace
madzia221 pisze:Kto w tym czasie za nie odpowiada

Dyrektor szkoły
madzia221 pisze:Czy jeśli czekają na autobus to muszą być zapisane do świetlicy?

Nie ma na liście = nie ma na świetlicy (bo to nie science fiction)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: iluka » 2013-08-28, 10:28

madzia221 pisze:ktoś tu zajrzy i podzieli się ze mną dobrą radą.
Ty też zaglądaj i pisz :)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: iluka » 2013-08-29, 18:57

ARKUSZ KONTROLI
w zakresie zgodności z przepisami prawa organizacji pracy świetlicy szkolnej zorganizowanej w publicznej szkole podstawowej

Wizytator losuje pięć godzin z rozkładu zajęć w świetlicy (jedna godzina danego dnia) i sprawdza liczbę uczniów oraz liczbę opiekunów na poszczególnych godzinach zajęć.

Liczba uczniów podczas zajęć prowadzonych przez jednego wychowawcę w świetlicy nie przekracza 25 (Z2: § 7 ust. 2):
Tak Nie

Godzina zajęć
Liczba uczniów
Liczba wychowawców
O ile za dużo uczniów przypada na jednego wychowawcę świetlicy?



Zaleca się zorganizować pracę w świetlicy w ten sposób, aby liczba uczniów podczas zajęć prowadzonych przez jednego wychowawcę w świetlicy nie przekraczała 25 uczniów, zgodnie z § 7 ust. 2 załącznika nr 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Proszę_pani
Posty: 5
Rejestracja: 2013-12-10, 20:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: Proszę_pani » 2013-12-10, 23:18

Też mam podobnie. Przydzielono mi jedną godzinę w świetlicy, bo tej jednej brakowało mi do etatu. Dyrekcja wciska mi grupę ok. 10 dzieci, które nie są zapisane, skończyły lekcje, ale muszą zaczekać godzinę na prywatne zajęcia organizowane w szkole (języki, kurs tańca itp.).

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: koma » 2013-12-12, 21:53

Proszę_pani pisze:Dyrekcja wciska mi grupę ok. 10 dzieci, które nie są zapisane

Dyrekcja chce dla Ciebie dobrze - dzięki temu masz etat, powinnaś się cieszyć.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: iluka » 2013-12-12, 22:07

Proszę_pani pisze:Przydzielono mi jedną godzinę w świetlicy, bo tej jednej brakowało mi do etatu
Nie kąsa się dłoni, która karmi. :ble:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Proszę_pani
Posty: 5
Rejestracja: 2013-12-10, 20:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: Proszę_pani » 2013-12-18, 18:00

iluka pisze:
Proszę_pani pisze:Przydzielono mi jedną godzinę w świetlicy, bo tej jednej brakowało mi do etatu
Nie kąsa się dłoni, która karmi. :ble:


Czy domaganie się zapisania dzieci, które systematycznie przez cały rok chodzą na tę godzinę jest "kąsaniem"? Nie chodzi mi o przydział świetlicy,bo istotnie dzięki temu mam etat, choć tak naprawdę w mojej szkole istnieje 100 innych sposobów na mój etat, ale dobrej woli raczej brak. Chodzi o problem z zapisaniem uczniów, którzy faktycznie na tej świetlicy zostają pod moją opieką, systematycznie, tydzień w tydzień. Zostac mogą, ale zapisani być nie mogą -tego nie pojmuję.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: malgala » 2013-12-18, 19:25

Proszę_pani pisze:Zostac mogą, ale zapisani być nie mogą

To rób na tej godzinie dodatkową listę i dołącz ją do dokumentacji pracy świetlicy.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 80 dzieci i jeden opiekun

Postautor: iluka » 2013-12-18, 20:13

Proszę_pani pisze:Chodzi o problem z zapisaniem uczniów
Jaki problem? Zasady przyjmowania na świetlicę niejasne są?
Na jakiej podstawie i kto odmawia rodzicom zapisania ich dzieci do świetlicy?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Świetlica”