Starsi uczniowie w świetlicy z młodszymi

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Karee
Posty: 3
Rejestracja: 2018-08-15, 16:10
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Starsi uczniowie w świetlicy z młodszymi

Postautor: Karee » 2018-08-23, 15:21

Witam, od września mam mieć pół etatu w świetlicy szkolnej (SP i Gim). Do wakacji będąc tam na 1h w tygodniu obserwowałam pewien "trend" wśród starszych uczniów polegający na tym, że po lekcjach czekając na odjazd autobusu szkolnego ukrywali się w szatni, chodzili po szkole zamiast przebywać w sali z pozostałymi uczniami świetlicy. Poruszyłam delikatnie ten temat, jednak kierownik świetlicy nie widział problemu. Ja z kolei obawiam się o bezpieczeństwo tych uczniów. Czy macie podobny problem w swojej szkole? Jakie macie sposoby, by przyciagnąć starszych uczniów do świetlicy?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Starsi uczniowie w świetlicy z młodszymi

Postautor: Michalll_95 » 2018-08-25, 16:11

Każde dziecko, które przebywa w szkole musi być objęte opieką. Jeżeli uczeń skończył lekcję i u wychowawcy jego rodzice złożyli zgodę, że sam może wracać do domu to w takiej sytuacji powinien szkołę opuścić. Jeżeli zdarzyłby się wypadek (nawet po lekcjach) na terenie szkoły to wtedy odpowiada za to dyrektor. Inaczej wyglądałaby sytuacja jeżeli rodzice jednak złożyli wniosek, żeby dziecko przebywało na świetlicy, a fizycznie było by gdzieś indziej.

U mnie w szkole z gimnazjalistami nie ma problemu. Natomiast inne starsze dzieci czasami po szkole spacerują (też się chowają w szatni). Nauczyciele świetlicy nie wiedzą często, czy uczeń chodzi na jakieś koło przedmiotowe, czy nie. Młodsze dzieci są zawsze pod czyjąś opieką i nie ma możliwości, żeby na świetlicę nie dotarły. U starszych wymaga się, żeby sami przyszli na świetlicę, więc różnie z tym bywa.

Generalnie odpowiadasz za tych, których masz obecnych na liście. Tak jak nauczyciel przedmiotowy. Jeżeli sprawdzam listę i kogoś mi brakuje to nie ma go na lekcji i nie mogę odpowiadać za jego bezpieczeństwo.

Karee pisze:Poruszyłam delikatnie ten temat, jednak kierownik świetlicy nie widział problemu.


Ja bym to zgłosił bezpośrednio do dyrektora. U nas były takie sytuacje i w niektórych godzinach i miejscach w szkole zostały wprowadzone dodatkowe dyżury, co właściwie rozwiązało problem :wink:


Wróć do „Świetlica”