Wskazówki dla nauczyciela bez doświadczenia ;)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kasieniec
Posty: 7
Rejestracja: 2015-04-22, 22:50
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Wskazówki dla nauczyciela bez doświadczenia ;)

Postautor: Kasieniec » 2015-08-10, 18:44

Witam wszystkich serdecznie!

Piszę do Państwa z ogromną prośbą. Jestem świeżo upieczoną absolwentką pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Od września rozpoczynam pracę w samorządowym przedszkolu. Pewnie wiecie Państwo, że studia niestety nie przygotowują należycie do wykonywania zawodu. I trochę się obawiam, jak to będzie jak przyjdę do pracy. A wiadomo, że na pracy bardzo mi zależy i chcę dobrze wypaść.

I tu moja prośba. Mają Państwo jakieś wskazówki dotyczące pracy w przedszkolu (co jest ważne, o czym pamiętać, na co uważać, itd.). Chodzi mi o wszelakiej maści wskazówki praktyczne. Proszę nawet o wskazania, które wydadzą się Państwu oczywistością, bo mam wrażenie, że nie wiem nic. Jestem żądna wiedzy :) A wiem, że mogę tutaj uzyskać wiele cennych informacji od doświadczonych pedagogów.

PS A może ktoś wie: Co należy do obowiązków nauczyciela w przedszkolu? Czy robiąc staż wymagane będzie ode mnie przedstawianie codziennych konspektów? W przedszkolu pisze się plany miesięczne, tak? Tygodniowe też? Pisze się je samemu, czy zgodnie z programem przyjętym w przedszkolu? Kto wybiera ten program - ja czy dyrektor? Tak w skrócie: Przychodzę pierwszego września do przedszkola i co? Od czego zacząć?

Wiem, że to wstyd nie wiedzieć takich podstaw, ale niestety na studiach i praktykach było o tym wszystkim jedynie wspomniane...

Bardzo proszę o pomoc i życzę wszystkim dobrego wieczoru! :)

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Wskazówki dla nauczyciela bez doświadczenia ;)

Postautor: hales » 2015-08-10, 19:38

Pisze się plany miesięczne - ja pisałam na podstawie programu i scenariuszy z wydawnictwa. Pakiet ćwiczeń wybieralysmy w czerwcu.

Scenariusze zajęć pisałam tylko na hospitację dyrektora i mojego opiekuna stażu.

Przed 1 września zorientuj się jakie dzieci będziesz mieć w grupie- nasi rodzice podpisując dokumenty w sekretariacie otrzymali ankiete - pisali tam o zwyczajach dziecka, alergiach itp

Jeśli mialam nową grupę to robiłam naklejkę z imieniem, jesli to starszaki to mogą zrobić sami. Pierwszego dnia skupialam się na zabawach kołowych, integracyjnych, zabawach dowolnych i rozmowach indywidualnych. Zupełnie inaczej pracuje się z 3latkami a inaczej z 5latkami więc zależy też jaka to grupa wiekowa. W maluszkach musisz być gotowa na płacz i trudne rozstanie z rodzicami.

Kasieniec
Posty: 7
Rejestracja: 2015-04-22, 22:50
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wskazówki dla nauczyciela bez doświadczenia ;)

Postautor: Kasieniec » 2015-08-10, 20:41

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Już wiem coś nowego :)
Będę wychowawcą w grupie pięciolatków. Dodatkowo kilka innych grup będę uczyła języka angielskiego.

Dziękuję jeszcze raz i proszę o kolejne porady.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
kamakrol
Posty: 16
Rejestracja: 2015-08-19, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wskazówki dla nauczyciela bez doświadczenia ;)

Postautor: kamakrol » 2015-08-26, 22:13

Też chętnie poczytam dobre rady, zwłaszcza dot. papierologii. Przechodzę ze szkoły do przedszkola i dla mnie to taki "nowy start". O jakie dokumenty powinnam zadbać?

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wskazówki dla nauczyciela bez doświadczenia ;)

Postautor: Elwira19866 » 2015-09-07, 21:23

Ja musiałam robić 3 razy w roku obserwacje ( na specjalnym arkuszu)- we wrześniu, w styczniu i w maju, zrobić diagnozę wstępną (w październiku), i końcową (w kwietniu), i do końca kwietnia wypisać informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole. Co miesiąc oddawać rozkład materiału z planem wynikowym.

florianka
Posty: 1
Rejestracja: 2016-05-30, 22:05
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wskazówki dla nauczyciela bez doświadczenia ;)

Postautor: florianka » 2016-11-23, 06:54

Polecam miesięcznik Blizej Przedszkola. Jest tam wiele pomysłów na zajęcia i świetne pomoce dydaktyczne w formie zdjęć. Szczególnie przydatne dla mlodych nauczycieli którzy dopiero tworzą swój warsztat pracy. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
MarDeb
Posty: 128
Rejestracja: 2009-04-12, 21:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wskazówki dla nauczyciela bez doświadczenia ;)

Postautor: MarDeb » 2017-12-01, 22:26

Aby zająć dzieciom czas swobodny można zaproponować planszówki. Można je pobrać ode mnie:
http://www.debinski.edu.pl
a zobaczyć tutaj:
https://pl.pinterest.com/marcindebinski/basiowe-gry-planszowe/


Wróć do „Wychowanie przedszkolne”