Standardy kształcenia nauczycieli matematyki w Europie

prośby o namiary na plany wynikowe, konspekty i inne materiały

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
antynomia
Posty: 30
Rejestracja: 2007-10-19, 20:05

Standardy kształcenia nauczycieli matematyki w Europie

Postautor: antynomia » 2007-11-20, 18:48

Witam!
Chciałam zapytać czy ktoś z Forumowiczów wie może coś na temat kształcenia nauczycieli matematyki w krajach europejskich. Interesują mnie w szczególności dokumenty, które można by uznać za odpowiedniki polskich standardów kształcenia nauczycieli czyli coś co określa jakie przedmioty muszą pojawić się programie nauczania, minimalną liczbę godzin, itp.
Każda informacja może mi sie przydać.
Pozdrawiam.

anuska
Posty: 23
Rejestracja: 2007-11-05, 22:17

Re: Standardy kształcenia nauczycieli matematyki w Europie

Postautor: anuska » 2007-12-06, 11:09

Szczerze mowiac nie wiem czy sa europejskie standardy szkolenia nauczycieli, chociazby dlatego, ze w samej Wielkiej Brytanii inne wymagania stawia sie polskim nauczycielom, zeby mogli uczyc w Anglii a inne w Szkocji. Z tego co interesowalam sie w Anglii oprocz polskiego dyplomu trzeba miec ukonczony jeszcze angielski kurs, w Szkocji jest tak malo nauczycieli, ze nie musisz miec czasami nawet pedagogicznego przygotowania. Wystarczy tylko skonczyc "jakies" studia i znac biegle jezyk. O to fragment dosyc starego ale chyba wciaz aktualnego artykulu z Gazety Wyborczej (2005r):

"Jak dostać się do Szkocji

Każdy ubiegający się o pracę nauczyciela musi wypełnić formularz rejestracyjny w Głównej Radzie Nauczania Szkocji (GTCS - General Teaching Council for Scotland) - wyjaśnia "Gazecie" Martin Osler, rzecznik GTCS. - Podstawowym wymogiem jest znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie. Nie bierzemy pod uwagę certyfikatów językowych, testy należy przejść w tutejszym urzędzie IELTS - International English Language Testing Service. Druga rzecz to odpowiednie kwalifikacje do pracy w szkole. Obok dyplomu uniwersyteckiego należy mieć uprawnienia nauczycielskie oraz doświadczenie. "

Mam nadzieje, ze informacja sie przyda.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
antynomia
Posty: 30
Rejestracja: 2007-10-19, 20:05

Re: Standardy kształcenia nauczycieli matematyki w Europie

Postautor: antynomia » 2007-12-13, 21:49

Dziękuję za informację. Nie wybieram się jednak za granicę, dobrze mi tu w Polsce :)
Piszę pracę na temat programów kształcenie nauczycieli matematyki w Europie i dokumentów, które tę kwestie regulują. No i co tu dużo mówić, trochę mam kłopot ze znalezieniem konkretnych i pewnych informacji na ten temat.


Wróć do „Poszukuję ...”