Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wideleccccc
Posty: 1
Rejestracja: 2015-03-06, 07:26
Lokalizacja: śląskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: wideleccccc » 2015-03-06, 08:23

A ja mam pytanie o kurs z oligofrenopedagogiki. Jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, czy taki kurs da mi kwalifikacje do pracy z dzieckiem autystycznym w klasie integracyjnej? Czy będę mogła być nauczycielem wspomagającym?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2015-03-06, 15:14

Kursy nie dają kwalifikacji
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

froggy 31
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-06, 17:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: froggy 31 » 2015-03-06, 17:23

Witam, jestem nauczycielką języka angielskiego i zastanawiam się nad kursem z oligo. Mam pytanie dlaczego piszecie, że nie daje on uprawnień? Coś takiego znalazłam w internecie?


Nauczycielka mianowana języka francuskiego z wykształceniem wyższym magisterskim i przygotowaniem pedagogicznym chce ukończyć kurs kwalifikacyjny oligofrenopedagogiki organizowany przez niepubliczny ośrodek kształcenia Nauczycieli. Czy ukończenie takiego kursu da jej kwalifikacje do zatrudnienia jako Nauczyciela współorganizującego kształcenie w klasie integracyjnej?
Odpowiedź naszego eksperta

Tak. Pedagog, który posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska Nnauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, a ponadto ukończył studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki, jest uprawniony do prowadzenia zajęć kształcenia integracyjnego.

/www.librus.pl/

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2015-03-06, 18:27

froggy 31 pisze:kurs kwalifikacyjny

Na to trzeba zwrócić uwagę.
Trzeba to koniecznie sprawdzić.
I zobaczyć, co to za kurs, czy jest zgłoszony do KO.
Mam kurs specjalistyczny 90 -godzinny, który nie daje mi żadnych uprawnień.
Z własnego podwórka wiem, że kilka osób poparzyło się na podobnych kursach.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

froggy 31
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-06, 17:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: froggy 31 » 2015-03-06, 19:53

Czyli co? Zadzwonić do KO i zapytać o konkretny kurs. Co prawda na stronie piszą, że mają zgodę KO bo to już ostatnie kursy tego typu. Ale w sumie może tylko piszą? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2015-03-06, 20:29

froggy 31 pisze:Co prawda na stronie piszą, że mają zgodę KO

Sprawdź. Pisać można wszystko.
I zapytaj o uprawnienia.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: ejwa » 2015-03-07, 12:51

Kurs daje kwalifikacje, ale musi mieć określoną ilość godzin, nie pamiętam dokładnie ile chyba koło 300. Tylko, że zmieniają się przepisy osoby po kursach będą musiały uzupełnić je, do studiów podyplomowych. Niektóre ODNy już proponują takie 1 semestralne kursy uzupełniające. Na uzupełnienie będzie 6 lat. Informacje mam od koleżanki, która aktualnie robi studia z zarządzania w oświacie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2015-03-07, 13:03

ejwa pisze:nie pamiętam dokładnie ile chyba koło 300

270
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

froggy 31
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-06, 17:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: froggy 31 » 2015-03-07, 17:00

Dzięki za informacje. Czyli w sumie można zrobić kurs i myśleć w przyszłości o uzupełnieniu kwalifikacji. Patrzałam już na koszt. Są właśnie kursy uzupełniające i w sumie razem tych dwóch koszt wynosi tyle samo co studium podyplomowe a można to zrobić w późniejszym czasie. Czy to też dotyczy "wychowania do życia w rodzinie" ? Bo tez takie uzupełnieni widziałam. Pozdrawiam

ama90
Posty: 23
Rejestracja: 2014-10-03, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: ama90 » 2015-04-09, 17:39

Chciałabym zapytać czy studia podyplomowe EDUKACJA I REHABILITACJA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ – OLIGOFRENOPEDAGOGIKA 2 semestry (350 godzin dydaktycznych- w tym 120 godzin praktyk) dadzą mi odpowiednie kwalifikacje do pracy we wszystkich typach szkół? Wg organizatora studiów tak.

Pewnie lepiej wybrać Studia Podyplomowe Kwalifikacyjne z Oligofrenopedagogiki - Program studiów obejmuje 425 godzin (ćwiczeń i wykładów) oraz 150 godzin praktyk w placówkach specjalnych.

mnic
Posty: 1
Rejestracja: 2016-05-06, 11:24
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: mnic » 2016-05-06, 11:36

Hej, u nas (w Łodzi) też terapia pedagogiczna i oligo na topie. Sama zapisałam się na jedne i drugie, skuszona formułą on-line, bo inaczej nie straszczyłoby mi weekendów :) Przyznam, że dla mnie to jedyne sensowne rozwiązanie. Planuję zmienić pracę, w związku z tym wiem, że te dwa kierunki dają mi największą szansę na pracę z dzieciakami, w placówce, w której wiem, że dyrekcji zależy na nich (a więc i na kwalifikacjach kadry) najmocniej. Ja mogę polecić Centrum Rozwoju i Edukacji w Łodzi (to na Narutowicza), bo sama sobie chwalę, no i zdecydowanie opcja on-line mi odpowiada. Stacjonarnie też prowadzą, ale dla mnie jednak to nie wchodzi w grę, cenowo też zdecydowanie lepiej niż na UŁ, to dla mnie też miało znaczenie - w końcu koszt przemnożony x 2 :) A no i wiem, że mieli jakiś czas temu kilka kierunków dofinansowanych z UE, ale niestety nie terapię czy oligo :(
Ja mam z kolei pytanie o studia z terapii we Wrocławiu (stacjonarnie), polecicie jakąś uczelnię? Koleżanka z tamtych rejonów dopytuje, a ja już wszelkie źródła informacji wyczerpałam, a u niej z kolei opcja on-line nie wchodzi w grę, ze względu na konieczność zmierzenia się oko w oko z komputerem (stąd też moje "grzebanie" na forach, komputer jej trochę straszny w środowisku platformy edukacyjnej, której się zwyczajnie boi:)), będę wdzięczna za jakieś namiary,

pozdrowienia
Marta

AniaAnahi
Posty: 1
Rejestracja: 2016-05-22, 21:59
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: AniaAnahi » 2016-05-22, 22:06

[quote="AniaAnahi"]Nawet nie wiedziałam ,że Urząd pracy proponuje studia podyplomowe i to dofinansowuje? bardzo fajna sprawa sami Ci zaproponowali takie coś? jestem właśnie z Katowic mówimy o tym Urzędzie pracy? Pytanie do ( bartka5 )

monka812
Posty: 12
Rejestracja: 2015-06-04, 13:41
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubuskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: monka812 » 2016-09-15, 17:32

Basiek70 pisze:
bartka5 pisze:Ale jakoś mi ta oligofrenopedagogika nie może wyjść z głowy. Może dlatego, że pracowałam już z takimi dziećmi, no i w domu też mam takie dziecko - mój bratanek.
Muszę to jeszcze przemyśleć - do końca tygodnia mam czas.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc? :*


Ja bym przy takich argumentach poszła na oligo.
A co do praktycznych argumentów - zapotrzebowanie stale wzrasta; dzieci z lekkim UU trafiają do szkół rejonowych, przepisy zapewniają im wsparcie oligofrenopedagoga i szkoły będą musiały ich zatrudniać; terapia pedagogiczna, logopedia, to nadal najczęściej dobra wola OP


Dziecko z lekkim UU powinno mieć rewalidację z osobą po oligo, czy po terapii pedagogicznej tez może? I czy to ma jakies znaczenie,który to etap edukacyjny? Chodzi mi o szkołę ogólnodostępną, etap I i II?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: linczerka » 2016-09-15, 19:50

monka812 pisze:Dziecko z lekkim UU powinno mieć rewalidację z osobą po oligo, czy po terapii pedagogicznej tez może? I czy to ma jakies znaczenie,który to etap edukacyjny? Chodzi mi o szkołę ogólnodostępną, etap I i II?

Z oligowcem.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

WojtPaw
Posty: 11
Rejestracja: 2019-12-27, 14:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Studia podyplomowe - oligofrenopedagogika

Postautor: WojtPaw » 2020-07-27, 10:24

ejwa pisze:Kurs daje kwalifikacje, ale musi mieć określoną ilość godzin, nie pamiętam dokładnie ile chyba koło 300. Tylko, że zmieniają się przepisy osoby po kursach będą musiały uzupełnić je, do studiów podyplomowych. Niektóre ODNy już proponują takie 1 semestralne kursy uzupełniające. Na uzupełnienie będzie 6 lat. Informacje mam od koleżanki, która aktualnie robi studia z zarządzania w oświacie.



Myślę, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem są właśnie studia podyplomowe ;). Moim zdaniem lepiej zrobić studia i potem nie martwić się ich uzupełnianiem w przyszłości. Aktualnie też poważnie zastanawiam się nad oligofrenopedagogiką, bo u mnie w szkole koleżanki po fachu kończyły takie studia, które trwają 3 semestry na reklama i były bardzo zadowolone.

Pozdrawiam,
Wojciech


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”