Pedagog specjalny - zapytanie, zmiany do 2026 roku.

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kala95
Posty: 1
Rejestracja: 2022-08-29, 21:26
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Pedagog specjalny - zapytanie, zmiany do 2026 roku.

Postautor: Kala95 » 2022-08-29, 21:32

Przepraszam, jeżeli dodałam post w złym miejscu jestem tu nowa. Hej mam na imię Karolina i obecnie pracuje jako nauczyciel w przedszkolu specjalnym. Mam pytanie, może ktoś z Wam mi odpowie…. Bo mam chwilowo mętlik. Burza jest odnośnie kwalifikacji pedagoga specjalnego …. I teraz tak: licencjata i magistra robiłam z kierunku innego niż pedagogika (bo z bezpieczeństwa narodowego). Potem mi się odwidziało i załapałam się jeszcze przed reformą jednolitych pięcioletnich studiów z pedagogiki. Zrobiłam wtedy 3 semestralne studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego i 3 semestralne studia podyplomowe z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Potem zrobiłam podyplomowke z oligofrenopedagogiki i kolejną podyplomówke z edukacji i terapii dzieci ze spektrum autyzmu. I jeżeli dobrze rozumiem …. To mam te uprawnienia pedagoga specjalnego do 2026 bo nie ukończyłam licencjata czy tez magistra z pedagogiki…. No jeżeli tak to mega „klops”

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pedagog specjalny - zapytanie, zmiany do 2026 roku.

Postautor: Michalll_95 » 2022-08-31, 19:43

Dokładnie tak. Problem jest taki, że pedagogika specjalna to aktualnie studia jednolite magisterskie. Chyba jedyny wyjątek to pedagogika resocjalizacyjna, która jest dziedziną pedagogiki specjalnej, ale można ją studiować w ramach II stopnia pedagogiki. To chyba najszybsza droga, bo w pozostałych przypadkach do wyboru jest albo licencjat i magister z pedagogiki (5 lat) + podyplomowe ze specjalnej albo 5 lat pedagogika specjalna.

Oczywiście chodzi tutaj o stanowisko pedagoga specjalnego w szkołach niespecjalnych. Pani może w dalszym ciągu bez przeszkód pracować w przedszkolu specjalnym.


Wróć do „Kształcenie specjalne i klasy integracyjne”