Instruktor sportu

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Instruktor sportu

Postautor: Paweł Ł. » 2009-04-06, 15:46

Mam takie pytanie. Może ktoś będzie bardziej zeznajomiony z tematem. Zależy mi głównie na opinii metodyków, gdyz w pewnej kwestii usłyszałem, że metodycy mogą mieć zastrzeżenia.

Otóż swego czasu ukończyłem kurs instruktora piłki nożnej. Kurs robiłem przez uprawnione do tego biuro, które współpracuje z AWF w Gdańsku. Zostałem zwolniony z częsci ogólnej...Tu pojawia się sedno sprawy. Ukończyłem studia na kierunku pedagogika opiekuńczo - wychowawcza i wychowanie fizyczne. Organizator złożył moje dokumenty, które przez AWF zostały zatwierdzone w ten sposób, że nie musiałem robić części ogólnej. Czyli wszystko było okey. Te kwestie są dla mnie oczywiste. Co się jednak okazuje. Kolega chce sobie zrobić instrukotra piłki siatkowej. Kurs ten organizuje Miejski Ośrodek Doskonalenia Metodycznego. Tam tez pojawiły się jakieś zastrzeżenia. Związku z tym mam kilka pytań, które napiszę w podpunktach. Jeżeli ktoś jest zorientowany w tych kwestiach bardzo prosiłbym o wyjasnienie.

1. Czy Akademia Wychowania Fizycznego może wystawić komyś legitymację instruktora np. w moim wypadku piłki nożnej, jeżeli nie spełniałbym wymagań?
2. Rozporządzenie mówi jasno:

§ 6. Instruktorem dyscypliny sportu: gimnastyki artystycznej, gimnastyki sportowej, lekkiej atletyki, koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki siatkowej i pływania może być osoba, która:

1) ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne i uzyskała ocenę bardzo dobrą z końcowego zaliczenia lub egzaminu z zajęć prowadzonych w danej dyscyplinie sportu, w wymiarze co najmniej 60 godzin, albo

2) ukończyła studia wyższe na kierunku turystyka i rekreacja ze specjalnością instruktorską, w wymiarze co najmniej 60 godzin w danej dyscyplinie sportu, albo

3) posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończyła specjalistyczny kurs instruktorów w danej dyscyplinie sportu i zdała egzamin końcowy.


Jasno wynika, że chodzi tu o kierunek wychowanie fizyczne, nie o AWF. CZyli kolejne kryterium, które spełniam. Dodam, że moje były jednolitymi studiami 5 letnimi

3.Czy AWF złamałaby prawo jeżeli wystawiło mi legitymacje intruktora piłki nożnej(np.) gdybym nie miał uprawnień?
Podsumowując z tego rozporządzenia mało wynika. Nie ma mowy np. o częsci ogólnej. Czy jest jakieś inne rozporządzenie, które o tym informuje?Chodzi mi o rozporządzenie, jakiś akt prawny, który informuje o tym kto jest zwolniony z części ogólnej. Na wielu kursach zwolniona może być osoba, która ma instruktora z innej dyscypliny. Jak to jest więc?
Z góry dziękuje za ewentualne odp.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Instruktor sportu

Postautor: Jedliński » 2009-04-12, 09:15

Na wielu kursach zwolniona może być osoba, która ma instruktora z innej dyscypliny. Jak to jest więc?


Jest część ogólna i część specjalistyczna.
No i jak jesteś instruktorem np. boksu to znaczy,że zdałeś już część ogólną (na innym kursie) i nie ma sensu tego powtarzać.

A co do sprawy to ja myślę, ze niektórzy mogą nie znać szczegółowo przepisów (że niektórzy są zwolnieni z części ogólnej-przepisy,które przytoczyłeś),bo ja się spotkałem to pytają tylko o część ogólną (patrz różne oferty kursów na instruktora).
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Instruktor sportu

Postautor: Paweł Ł. » 2009-04-14, 19:20

Jedliński pisze:
Na wielu kursach zwolniona może być osoba, która ma instruktora z innej dyscypliny. Jak to jest więc?


Jest część ogólna i część specjalistyczna.
No i jak jesteś instruktorem np. boksu to znaczy,że zdałeś już część ogólną (na innym kursie) i nie ma sensu tego powtarzać.

A co do sprawy to ja myślę, ze niektórzy mogą nie znać szczegółowo przepisów (że niektórzy są zwolnieni z części ogólnej-przepisy,które przytoczyłeś),bo ja się spotkałem to pytają tylko o część ogólną (patrz różne oferty kursów na instruktora).

No tak, tylko wpienia człowieka taka ignorancja lub chęć zarobku...
AWF w Gdańsku na pewno sprawdził moje papiery, a na pewno nie wydałby legitymacji specjalistycznej, gdybym nie miał odpowiedniej liczby godzin wymaganych, żeby nie zaliczać części ogólnej.

Szukam przepisów, które informuja o wymaganiach jakos odgórnie, bo robi sie kłopot...
Awf uznaje mi mój kierunek, Miejski Osrodek Doskonalenia Metodycznego, Nie. Dalej. Mam legitymacje instruktora piłki nożnej, to wniosek, że spełniłem wczesniej kryteria. Teraz pytanie czemu nie mogę przedstawić tej legitymacji instruktora piłki nożnej...

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Instruktor sportu

Postautor: Jedliński » 2009-04-14, 19:50

A próbowałeś skontaktować się z Ministerstwem Sportu i Turystyki (meila czy telefonicznie) ?

http://msport.gov.pl/departamenty_i_biura

Pewno ten
DEPARTAMENT KSZTAŁCENIA I DOSKONALENIA ZAWODOWEGO

http://msport.gov.pl/ksztalcenie-i-dosk ... -zawodowe/


http://msport.gov.pl/ksztalcenie-i-dosk ... e-zawodowe
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Instruktor sportu

Postautor: Paweł Ł. » 2009-04-14, 20:08

Dzięki za te linki. Z tego co czytam w wykazie podmiotów mogących organizować kursy instruktorów, nie figuruje Miejski Ośrodek Doskonalenia Metodycznego, za to tam gdzie ja kończyłem wszystko jest okej.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Instruktor sportu

Postautor: Paweł Ł. » 2009-04-20, 17:43

Było dzwonione do MENiS. Dzowniła osoba, która organizuje takie kursy. Dostała wytyczne jakie kierunki mogą być zwolnione z części ogólnej, a jakie nie. Teraz HICIOR. Okazuje się, że zalezy to od osoby jaka w danym dniu ma dyżur przy telefonie, czy też u siebie przy biureczku. Jedna może danemu kierunkowi zezwolić, druga nie. Farsa na całego. Zero wytycznych. Jak widać sam MENiS jest zagubiony w tym przepisie...

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Instruktor sportu

Postautor: Jedliński » 2009-04-24, 22:29

Mnie to nie dziwi -niekompetencja i nieznajomość przepisów (abstrahując od jakości naszego prawa) są niestety na porządku dziennym ;)

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Instruktor sportu

Postautor: Paweł Ł. » 2009-05-22, 19:01

Dla zainteresowanych. Zwolnieni z częsci ogólnej są absolwenci awf,osoby, które mają papier części ogólnej oraz osoby, które posiadają instruktora innej dyscypliny. W końcu u mnie w mieści MODM poszedł po rozum do głowy

Awatar użytkownika
inhetos
Posty: 16
Rejestracja: 2011-01-01, 18:27
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Instruktor sportu

Postautor: inhetos » 2011-02-18, 22:10

w Polsce to jest przerost formy nad treścią ......kurs Trenera II klasy np. Karate robiony przez AWF Poznań .....lub 2 semsrtalne studia trenerskie specjalność Karate.....za podobne pieniądze mam kurs w Stanach Zjednoczonych z Międzynarodowym Dyplomem Karate Kyokushin Trainer .....jakość wiedzy i kadra dydaktyczna poza zasięgiem każdej uczelni AWF w Polsce .....

Bernadeta_eu
Posty: 59
Rejestracja: 2011-03-23, 13:35
Lokalizacja: śląskie

Re: Instruktor sportu

Postautor: Bernadeta_eu » 2011-10-26, 10:38

Pewnie tak,ale przecież nie każdego będzie stać na to aby kończyć taki kurs w USA,wiec kierują sie na AWF. Ale z tego co wiem,to tyczy się nie tylko Karate,ale i innych dziedzin sportu.

jacodo
Posty: 8
Rejestracja: 2021-07-01, 16:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski, Język rosyjski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Instruktor sportu

Postautor: jacodo » 2022-12-28, 09:09

Trzeba mocno weryfikować firmy, które organizują tego typu szkolenia. Ja robiłem kurs instruktora piłki nożnej w Polskiej Akademii Kultury i Sportu i wszystko przebiegło naprawdę sprawnie. Po tym jak dostałem dokumenty od razu postanowiłem ubiegać się o licencję związku sportowego. Wczoraj dostałem decyzję, że wszystko jest okej i legitymację otrzymam w najbliższym czasie. Klarowność procesu moim zdaniem wynika z tego, że PAKIS jest instytucją oświatową, a podmioty, które wskazujecie w tym wątku to po prostu zwykłe firmy szkoleniowe.

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Instruktor sportu

Postautor: tomeh » 2023-11-12, 14:39

Także robiłem kiedyś w tym co poprzednik ale akurat z trenera tenisa stołowego a potem z instruktora. Choć to było to samo to dwa osobne tytuły mam trenera i instruktora. Wszystko poszło gładko ale wymagająco. Dobrze sprawdzać to gdzie się robi dane dokumenty.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.


Wróć do „Wychowanie fizyczne”