Rozprawka liceum

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mala3ADEF
Posty: 1
Rejestracja: 2020-11-03, 15:31
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Rozprawka liceum

Postautor: mala3ADEF » 2020-11-03, 15:37

Cześć jak byście ocenili tą rozprawkę ? dostałam za nią 2 ponieważ niezgodność z tematem, opętanie Konrada nie na temat, nie napisane że bohater jest poetą. Sama przeczytałam ją kilka razy i nie zgadzam się z oceną co sądzicie?

Jaki obraz poety i poezji wyłania się z tekstów kultury? Omów na przykładzie II sceny Dziadów A. Mickiewicza, całego utworu
i innego tekstu kultury.
Zacznę od znaczenia słowa „poeta” za jakim kryje się człowiek –twórca słowa, sztuki poetyckiej. Platonizm Mickiewicza określany jako pewien sposób odczuwania i przeżywania świata, a więc rodzaj poetyckiej wrażliwości oraz intelektualnej i duchowej postawy pisarza ukazany w „Dziadach” cz. III. Kultura Antyczna umieszcza pisarzy
w kategorii „ludzi bogom podobnych” gdyż wykraczali poza normy ludzkie.
Bohater sceny II Dziadów Adama Mickiewicza zwany Konradem, przejawia się jako postać pełna samotności, wynikającej z braku zrozumienia.
Sam reprezentuje powab poezji o czym świadczy wers 4,5
„Nieszczęsny, kto dla ludzi głos i język trudzi:
Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie;”
W dziele pojawia się tematyka religijna, zwracanie się do stwórcy, oraz próba opętania Konrada który kieruje się pychą przez siły nieczyste- diabła. Trudno zaprzeczyć że poeta swoim dziełem nawiązuje do istotnych spraw dotyczących naszej esencji życia, patriotyzmu, metafizyki, niepodległego bytu.
Wymiar polityczny- w taj warstwie „Dziady” są wielkim romantycznym wyrazem uczuć patriotycznych. Zawierają wzór patrioty-mesjasza, Prometeusza , którego potrzebuje Polska, podejmującego walkę nawet wbrew rozsądkowi. W tym wymiarze zawiera się także hasło mesjanizmu narodowego, które przedstawia Polskę jako Chrystusa Narodów, chęć odwetu na wrogu ukazana w Pieśni zemsty. Mickiewicz dokonuje rozrachunku
z własnym podejściem do sztuki jest świadomy że miał wygórowane przeświadczenie o własnym posłannictwie narodowym. Klęska Konrada jest więc klęską jego postawy. Zofia Szmydtowa, zwraca na to uwagę przytaczając znamienne słowa samego Mickiewicza „ Późno wyrzygnąłem dumę i zepsucie nazbierane przez lat dziesięć”.
Moje refleksyjne przemyślenia odnośnie Dziadów cz. III skłoniły mnie do odwołania się do innego tekstu kultury jakim są „Krzyżacy”.
Dzieło kończy się wiekopomną Bitwą pod Grunwaldem, miało pokrzepić, dać nadzieję Polakom na pokonanie zaborców. Sienkiewicz w swojej książce przywołał Polskę w okresie świetności jej oręża i skupił się na zwycięstwie nad Zakonem Krzyżackim. Utwory dotyczą tradycji która nas ukształtowała.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Rozprawka liceum

Postautor: linczerka » 2020-11-03, 21:23

Pytanie zasadnicze dla Ciebie: Co to jest rozprawka?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Kącik uczniowski”