Strony z prognozą pogody ( Polska )

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

klopsik
Posty: 1
Rejestracja: 2023-08-24, 17:45
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Strony z prognozą pogody ( Polska )

Postautor: klopsik » 2023-08-24, 18:07

Prognozowanie pogody na jutro to zastosowanie technologii i nauki do przewidywania stanu atmosfery w przyszłym okresie i danej lokalizacji lub regionie. Historia prognozowania pogody liczy sobie tysiące lat, choć stosowane paradygmaty i techniki uległy znacznym zmianom. Prognozy są tworzone poprzez gromadzenie jak największej ilości danych na temat stanu atmosfery (w szczególności temperatury, ciśnienia atmosferycznego, wiatrów, wilgotności i opadów) oraz wykorzystanie znanych procesów atmosferycznych (poprzez meteorologię) w celu określenia przyszłych wzorców atmosferycznych. Jednak złożony charakter zjawisk atmosferycznych i niepełne zrozumienie wzorców i procesów pogodowych sprawiają, że prognozy stają się mniej pewne wraz ze wzrostem zakresu czasowego prognozy.

Pogoda ma duży wpływ na społeczeństwo. Przez tysiąclecia ludzie otrzymywali prognozy dotyczące pogody na dany dzień, a nawet sezon. W 650 r. p.n.e. Babilończycy przewidywali pogodę na podstawie wzorców chmur. W 340 r. p.n.e. Arystoteles opisał wzorce pogodowe w swojej Meteorologii (Meteorologica). Chińczycy przewidywali pogodę już w 300 r. p.n.e.

Starożytne metody przewidywania pogody zwykle uwzględniały doświadczenie w określaniu wzorców zdarzeń. Na przykład wschód słońca z czerwonawym zachmurzonym niebem był często interpretowany jako początek dnia złej pogody, popularny pomysł, który nie był pozbawiony znaczenia, ponieważ podświetlenie chmur poniżej podczas wschodu słońca wyraża nocne zachmurzenie w godzinach wyższego ciśnienia atmosferycznego (powietrze, a wraz z nim chmury, schodzą na niską wysokość nad ziemią z powodu niższej temperatury w nocy), a następnie, gdy ociepla się w ciągu dnia, podnosi się i mogą wystąpić opady. Nagromadzone doświadczenie pokoleń stworzyło prognozę (wiedzę o pogodzie). Jednak prognozy te nie zawsze się sprawdzały, a rygorystyczne testy statystyczne nie były możliwe.

Wraz z wynalezieniem telegrafii w 1837 r. rozpoczęła się nowoczesna era prognozowania pogody. Wcześniej nie było możliwe przenoszenie informacji o stanie pogody na duże odległości, a jeśli były one dostępne, to z prędkością kolei parowej, więc telegraf nie mógł być wykorzystywany do prognozowania pogody.

Jednak rozwój satelitów meteorologicznych pozostawił takie ograniczenia daleko w tyle, nawet jeśli nigdy nie będzie to doskonała wiedza w czasie i przestrzeni.

Dwie osobistości, którym najbardziej przypisuje się narodziny prognozowania jako nauki, to Francis Beaufort (pamiętany ze skali Beauforta) i jego protegowany Robert Fitzroy (twórca barometru Fitzroya). Obaj byli wpływowi w brytyjskiej marynarce wojennej i kręgach rządowych i byli wyśmiewani w prasie, chociaż ich praca zyskała popularność akademicką i została zaakceptowana przez brytyjską marynarkę wojenną, tworząc podstawę dzisiejszej wiedzy na temat prognozowania pogody.

Źródło :

Pogoda jutro

Pogoda

Wróć do „Ciekawe strony”