Klasa integracyjna czy nie?

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Justyna 82
Posty: 1
Rejestracja: 2021-04-27, 10:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Klasa integracyjna czy nie?

Postautor: Justyna 82 » 2021-04-27, 10:31

Witam. Piszę do Państwa z pomocą bo czegoś nie mogę zrozumieć. W klasie mojej córki (IV) uczęszcza dziecko z niepełnosprawnością ruchową - dziecko urodziło się bez rąk i nóg. Oczywiście ma orzeczenie ale poradnia stwierdziła że nie przysługuje mu nauczyciel wspomagający a pomocnik nauczyciela -forma asystenta. Obecnie mamy w klasie 18 uczniów. Chcą nas połączyć z inną klasą - tworząc oddział 25 osobowy. Podobno nie jesteśmy klasa integracyjną a zwykłą. Czy aby na pewno?. Czy istnienie nauczyciela wspomagającego daje tylko możliwość nazwania klasy integracyjnej?. Nie wyobrażam sobie takiego ścisku w klasie przy dziecku na wózku inwalidzkim. Na jakie przepisy ewentualnie się powołać ?. Pozdrawiam

besandrabokis
Posty: 43
Rejestracja: 2018-01-10, 11:17
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa integracyjna czy nie?

Postautor: besandrabokis » 2022-10-07, 13:10

Przecież dziecko w takiej dużej grupie nie będzie w stanie spokojnie przyswajać wiedzy...

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Klasa integracyjna czy nie?

Postautor: Michalll_95 » 2022-10-12, 19:02

Justyna 82 pisze:Czy istnienie nauczyciela wspomagającego daje tylko możliwość nazwania klasy integracyjnej?


Nie ma to nic z tym wspólnego. Nauczyciel współorganizujący kształcenie może objąć pomocą ucznia zarówno w oddziale integracyjnym, jak i w klasie w szkole ogólnodostępnej. Oczywiście w oddziale integracyjnym obecność takiego nauczyciela jest wymagana.

To czy oddział jest integracyjny czy nie zależy od dyrektora szkoły. Uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami mogą uczyć się w różnych szkołach od oddziałów zwykłych, przez integracyjne, a finalnie również w szkołach i placówkach specjalnych - o wyborze odpowiedniej szkoły decydują rodzice dziecka.

Nawet gdyby dla wspomnianego ucznia / uczennicy wprowadzono pomoc nauczyciela tzw. wspomagającego to nadal nie zmienia to charakteru klasy.

Awatar użytkownika
Buckgirl25
Posty: 10
Rejestracja: 2023-12-01, 04:38
Kto: student
Przedmiot: Historia, Język polski, Język włoski, ...
Lokalizacja: opolskie

Re: Klasa integracyjna czy nie?

Postautor: Buckgirl25 » 2023-12-29, 21:09

Twoje dziecko zasługuje na coś lepszego, walcz do końca
Żałobne, a jednak wielkie jest przeznaczeniem artysty.

oliviasobot67
Posty: 4
Rejestracja: 2024-02-16, 16:56
Przedmiot: Biologia, Język polski, Język hiszpański
Lokalizacja: pomorskie

Re: Klasa integracyjna czy nie?

Postautor: oliviasobot67 » 2024-02-16, 18:08

Rozumiem Twoje zaniepokojenie i chęć znalezienia najlepszego rozwiązania dla dziecka z niepełnosprawnością ruchową w klasie. Istotne jest, aby dziecko to miało odpowiednie warunki do nauki i rozwoju, a także aby klasy były odpowiednio dostosowane do jego potrzeb.

Co do Twojego pytania, istnienie nauczyciela wspomagającego nie jest jedynym kryterium decydującym o tym, czy klasa jest klasą integracyjną. Integracja szkolna polega na wspólnym uczęszczaniu do szkoły przez dzieci z różnymi potrzebami edukacyjnymi, co jest zgodne z zasadą równości i szacunku dla różnorodności. Oczywiście, istnienie nauczyciela wspomagającego może ułatwić proces integracji, ale nie jest to jedyny czynnik.

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją szkoły dotyczącą połączenia dwóch klas, możesz zwrócić się do odpowiednich organów szkolnych lub pedagogicznych, aby omówić tę kwestię i poszukać alternatywnych rozwiązań. Możesz również odwołać się do przepisów dotyczących praw dziecka do edukacji, równego dostępu do nauki oraz dostosowania klasy do potrzeb dziecka z niepełnosprawnością.


Wróć do „Rodzice”