Ocena z muzyki

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kyo1
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-05, 10:17
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Ocena z muzyki

Postautor: kyo1 » 2021-03-05, 10:32

Dzień dobry,
mam pytanie - czy za źle zrobione zadanie na lekcji można postawić ocenę niedostateczną? Na lekcji muzyki rozmawiali o Vivaldim i nauczyciel, zadał uczniom zadanie (określić na jakie lata przypada wiek XVII). Nie powiedział, że to na ocenę i nigdy wcześniej nie rozmawiali o wiekach na muzyce. Ostrzegł tylko, że kto nie prześle mu odpowiedzi do końca lekcji, otrzyma ocenę niedostateczną. Syn przesłał, ale źle określił daty. Zapytałam nauczyciela za co ta ocena niedostateczna. Najpierw mi odpisał, że syn nie przesłał mu odpowiedzi. A dziś rano odpisał, że syn przesłał złą odpowiedź i dlatego taka ocena, bo nie spodziewał się, że można tego nie znać. Dodam tylko, że na koniec lekcji pan zrobił im test-podsumowanie i syn uważał na lekcji, bo otrzymał ocenę 6. Waga oceny za zadanie, za test, za śpiew jest w każdym przypadku taka sama. Moim zdaniem postawienie oceny niedostatecznej jest bezpodstawne. Za błędy ortograficzne na muzyce nauczyciel nie stawia ocen niedostatecznych, ale za złe określenie wieku już tak. Co z tym zrobić?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ocena z muzyki

Postautor: Michalll_95 » 2021-03-07, 19:33

Nauczyciel wystawia oceny za wiedze i umiejętności nabyte przez ucznia z treści podstawy programowej i wybranego programu nauczania. Konkretne sposoby oceniania i wagi ocen powinny być zawarte w tzw. PSO, który jest dostępny zazwyczaj w dzienniku elektronicznym i prezentowany przez nauczyciela dzieciom na początku roku szkolnego. Z tego co Pani pisze, syn otrzymał ocenę niedostateczną za prace domową, ponieważ udzielił niewłaściwej odpowiedzi. Nie znam podstawy programowej z muzyki, ale podobnie jak przy plastyce znajomość wieków jest z pewnością konieczna i podlega ocenie. Warto zapytać się po prostu nauczyciela o możliwą formę poprawy tej oceny.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ocena z muzyki

Postautor: ann » 2021-03-08, 10:24

Z ciekawości - która to klasa?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

kyo1
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-05, 10:17
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ocena z muzyki

Postautor: kyo1 » 2021-03-10, 10:09

Klasa 4. Nie była to praca domowa. Było to zadanie na lekcji. O wiekach, baroku i innych epokach nigdy nie rozmawiali. W statucie naszej szkoły jest tylko zapis: Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
a) posiada tak duże braki w wiadomościach i umiejętnościach, że uniemożliwiają one
dalsze zdobywanie wiedzy,
b) nie jest w stanie rozwiązać zadań o elementarnym stopniu trudności.

kyo1
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-05, 10:17
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ocena z muzyki

Postautor: kyo1 » 2021-03-10, 10:27

Nauczyciel mi odpisał, że ocena za to zadanie miała być dodatkową pozytywną oceną, jednak syn tego nie wykorzystał. Wg mnie i wychowawcy jest to kara za niewykorzystanie szansy na zdobycie pozytywnej oceny. Dlatego uważam, że nauczyciel postąpił źle.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ocena z muzyki

Postautor: Michalll_95 » 2021-03-10, 18:36

Kryteria, o których Pani pisze to końcowy opis efektów uczenia się. Chodzi bardziej o kryteria procentowe dla danej oceny, czyli np. ocena dopuszczająca dla prac pisemnych zaczyna się od 45% poprawnych odpowiedzi. Taki zapis powinien znajdować się w statucie.

Z tego co Pani pisze domyślam się, że punktacja była określona przez nauczyciela albo na 1 albo na 6, bez ocen pośrednich i faktycznie nie powinno tak się robić. Jeżeli było jedno pytanie (nierozbudowane), na które albo się odpowiedziało albo nie to proszę poprosić nauczyciela o możliwość poprawy tej oceny np. poprzez zadanie innego pytania. Zawsze można poprosić o pomoc wychowawcę klasy, o którym Pani pisze. Nauczyciel musi umożliwić poprawę oceny, chyba że za ten rodzaj (kategorie oceny) statut nie przewiduje możliwości poprawy, ale myślę że formalnie ocena jest możliwa do poprawienia i zastąpienia oceny niedostatecznej pozytywną. W razie trudności ma Pani też prawo otrzymać od nauczyciela wyjaśnienie na piśmie danej oceny i motywów jej wystawienia.

kyo1
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-05, 10:17
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ocena z muzyki

Postautor: kyo1 » 2021-03-11, 10:30

Syn poprosił nauczyciela o jakąkolwiek możliwość poprawy tej oceny. Nauczyciel mu odpisał:" Jest to jedna z ocen, którą otrzymujesz za wykonanie poleceń i zadań. Jeżeli będę miał wątpliwość jaką ocenę mam Tobie postawić wtedy porozmawiamy." Obawiam się, że dla nauczyciela temat jest zamknięty. Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście, jestem też w kontakcie z wychowawcą.

kyo1
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-05, 10:17
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ocena z muzyki

Postautor: kyo1 » 2021-03-11, 10:49

Mam jeszcze kolejne pytanie. Co zrobić jeżeli sytuacja będzie się powtarzać? Np. na kolejnej lekcji będą rozmawiać o "Bogurodzicy" i pan zada zadanie na muzyce np. podać datę bitwy, podczas której śpiewano tę pieśń. No i syn ponownie pomyli daty, bo nie jest dobry z historii.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ocena z muzyki

Postautor: Michalll_95 » 2021-03-11, 22:30

kyo1 pisze:Nauczyciel mu odpisał:" Jest to jedna z ocen, którą otrzymujesz za wykonanie poleceń i zadań. Jeżeli będę miał wątpliwość jaką ocenę mam Tobie postawić wtedy porozmawiamy."


Sugeruje zapytanie się o podstawę wystawienia tej oceny. Wszelkie stopnie określają dwa dokumenty statut (w rozdziale wewnatrzszkolny system oceniania) i PSO (przedmiotowy system oceniania).

W mojej szkole jedyne oceny, których nie można poprawić to kartkówki i oceny wystawiane za przygotowanie się do lekcji - wynika to ze statutu. Jeżeli uczeń przychodzi drugi raz w semestrze na zajęcia nieprzygotowany (bez usprawiedliwienia tego) i przez to nie pracuje podczas zajęć to faktycznie może otrzymać ocenę niedostateczną, której poprawić nie może.

Zadanie wykonywane podczas lekcji na ocenę powinno być jasno określone w zakresie kategorii, wagi i możliwości lub nie poprawy oceny. Nauczyciel przedstawiając uczniom zasady oceniania i udostępniając je rodzicom musi w danym roku szkolnym się do nich stosować.

Sugeruje poprosić nauczyciela o PSO z muzyki i znaleźć treść, która opisuje tą kategorię oceny - konieczne jest odnalezienie jej w tym dokumencie lub w statucie szkoły. Jeżeli nie ma zapisów jej dotyczących to oceny takiej w ogóle nie powinno być w dzienniku.


Wróć do „Rodzice”