Kurs programowania

miejsce spotkań i wymiany doświadczeń nauczycieli przedmiotów informatycznych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mironN
Posty: 1
Rejestracja: 2015-02-03, 10:13
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Kurs programowania

Postautor: mironN » 2015-02-03, 10:22

Witam wszystkich serdecznie,

Chciałbym prowadzić prywatne kursy z programowania dla dzieci w wieku 8-12 lat. Plan kursu sam ułożę. Zajęcia będą odbywać się w wynajętej sali. Posiadam tytuł mgr inż. zdobyty na wydziale mechanicznym, specjalność informatyka. Programowaniem zawodowo zajmuje się od 10 lat, jednak nie posiadam żadnego wykształcenia pedagogicznego.

Czy aby prowadzić taki kurs muszę posiadać uprawnienia pedagogiczne? A jeśli tak to gdzie można je zrobić i ile czasu to zajmuje?

Z góry dziękuje za odp

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Kurs programowania

Postautor: Basiek70 » 2015-02-07, 22:26

czy musisz, nie wiem, ale uważam, ze powinieneś
co innego zajmować się czymś wiele lat i umieć to robić, co innego uczyć robienia tego innych, jeszcze czymś innym jest uczenie tego dzieci
swoją drogą, bardzo mnie interesuje programowanie, sama bym się chętnie nauczyła, nie wiem, tylko, czy dałabym radę...
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kurs programowania

Postautor: malgala » 2015-02-07, 22:35

Basiek70 pisze:sama bym się chętnie nauczyła

Ja też :D

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kurs programowania

Postautor: haLayla » 2015-02-08, 02:38

Basiek70 pisze:swoją drogą, bardzo mnie interesuje programowanie, sama bym się chętnie nauczyła, nie wiem, tylko, czy dałabym radę...


malgala pisze:
Basiek70 pisze:sama bym się chętnie nauczyła

Ja też :D


Ja się uczyłem. Bardzo pomaga w tym znajomość matematyki, więc dla matematyków nauka programowania nie będzie trudna. Ja polecam zacząć naukę od prostego języka, jak np. PHP. Gdy załapiecie o co w tym chodzi, to nauka pozostałych języków będzie prosta. Tutaj jest całkiem sympatyczny kurs, z tego co pobieżnie miałem okazję przejrzeć: http://kursphp.com/

Chociaż ja szczerze powiedziawszy zaczynałem od Pascala :mrgreen: Nie polecam :twisted:
<3

magikos7
Posty: 4
Rejestracja: 2014-12-26, 14:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kurs programowania

Postautor: magikos7 » 2015-02-08, 17:23

haLayla pisze:Ja się uczyłem. Bardzo pomaga w tym znajomość matematyki, więc dla matematyków nauka programowania nie będzie trudna. Ja polecam zacząć naukę od prostego języka, jak np. PHP. Gdy załapiecie o co w tym chodzi, to nauka pozostałych języków będzie prosta. Tutaj jest całkiem sympatyczny kurs, z tego co pobieżnie miałem okazję przejrzeć: http://kursphp.com/

Chociaż ja szczerze powiedziawszy zaczynałem od Pascala :mrgreen: Nie polecam :twisted:


Jako informatyk kompletnie się nie zgodzę i nie polecałbym nikomu nauki PHP. Nie jest to żadne programowanie (wśród naszej grupy 9/10 usłyszysz, że php to nie programowanie!) :) Pascal to język w którym masz napisane czarno na białym co ma program zrobić. Problemem jest to, że jest to przestarzały język. Jeśli ktoś chce zacząć polecam C.

Do kolegi MironN : też mi się wydaje, że nie musisz, ale z drugiej strony powinieneś skoro chcesz kogoś uczyć. Uwierz, że to, że jesteś specem nie oznacza, że będziesz b. dobrym nauczycielem...:) Jeżeli kurs będzie skierowany do dzieci 8-12 lat to moim zdaniem tym bardziej powinieneś pomyśleć o kursie pedagogicznym - inaczej wygląda praca z dorosłymi, a inaczej z dziećmi.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kurs programowania

Postautor: haLayla » 2015-02-08, 18:42

magikos7 pisze:
haLayla pisze:Ja się uczyłem. Bardzo pomaga w tym znajomość matematyki, więc dla matematyków nauka programowania nie będzie trudna. Ja polecam zacząć naukę od prostego języka, jak np. PHP. Gdy załapiecie o co w tym chodzi, to nauka pozostałych języków będzie prosta. Tutaj jest całkiem sympatyczny kurs, z tego co pobieżnie miałem okazję przejrzeć: http://kursphp.com/

Chociaż ja szczerze powiedziawszy zaczynałem od Pascala :mrgreen: Nie polecam :twisted:


Jako informatyk kompletnie się nie zgodzę i nie polecałbym nikomu nauki PHP. Nie jest to żadne programowanie (wśród naszej grupy 9/10 usłyszysz, że php to nie programowanie!) :)


To są już wasze wewnętrzne, informatyczne przepychanki. Ja w to nie wnikam. Faktem jest, że PHP jest bardzo popularne, nie jest trudne, a w dodatku może się przydać także nieinformatykom - np. do tworzenia amatorskich serwisów.

magikos7 pisze:Pascal to język w którym masz napisane czarno na białym co ma program zrobić. Problemem jest to, że jest to przestarzały język. Jeśli ktoś chce zacząć polecam C.


Pascal jest okropny :mrgreen: Uczyłem się w liceum przez 2 lata :mrgreen:
<3

magikos7
Posty: 4
Rejestracja: 2014-12-26, 14:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kurs programowania

Postautor: magikos7 » 2015-02-08, 19:20

haLayla pisze:To są już wasze wewnętrzne, informatyczne przepychanki. Ja w to nie wnikam. Faktem jest, że PHP jest bardzo popularne, nie jest trudne, a w dodatku może się przydać także nieinformatykom - np. do tworzenia amatorskich serwisów.

Pascal jest okropny :mrgreen: Uczyłem się w liceum przez 2 lata :mrgreen:


Jest bardzo popularne, bo ludziom nie chce się uczyć czegoś co jest lepsze i wymaga większego poświęcenia :) Rzadko, która popularna strona oparta jest na php. Dobrze powiedziałeś - do tworzenia amatorskich serwisów, ale nie polecałbym nauki PHP koleżankom wyżej :)

Pascal jest okropny, prawda, ale do nauki jak najbardziej dobry :) No ale autor postu raczej dzieciom nie będzie wbijał do głowy Pascala, tylko zaczną od jakiegoś obrazkowego "programowania" :P

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kurs programowania

Postautor: haLayla » 2015-02-08, 20:42

magikos7, ale właśnie PHP nauczycielowi przyda się w największym stopniu. Chociażby do zarządzania stroną szkoły, albo swojego przedmiotu/pracowni. Przecież nikt tu nie będzie się porywać na tworzenie drugiego fejsa albo systemu zabezpieczeń pentagonu :mrgreen:
<3

magikos7
Posty: 4
Rejestracja: 2014-12-26, 14:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kurs programowania

Postautor: magikos7 » 2015-02-08, 20:59

haLayla pisze:magikos7, ale właśnie PHP nauczycielowi przyda się w największym stopniu. Chociażby do zarządzania stroną szkoły, albo swojego przedmiotu/pracowni. Przecież nikt tu nie będzie się porywać na tworzenie drugiego fejsa albo systemu zabezpieczeń pentagonu :mrgreen:


Muszę się z Tobą ponownie nie zgodzić :P. Po co nauczycielowi PHP? Był już temat o tym, że nauczyciel informatyki to nauczyciel informatyki a nie informatyk w szkole! Nie zajmujemy się sprawami informatycznymi(jesteśmy zatrudnieni jako nauczyciel, a nie informatyk:P) tylko samym przedmiotem :). Poza tym w samym nauczanie jest kompletnie niepotrzebny - gdyż wykorzystuje się Pascal/C.

PS. Strony szkoły to w większości strony postawione na CMSie, czyli obsługa tego jest banalnie prosta nawet dla przeciętnego Kowalskiego.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kurs programowania

Postautor: haLayla » 2015-02-08, 22:21

Mówiłem o nauczycielach w ogóle, a nie konkretnie o informatykach.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kurs programowania

Postautor: vuem » 2015-02-09, 09:39

@Mironie,

Jeśli warunkiem nauczania dzieci programowania będą formalne kwalifikacje, lub jeśli bierzesz pod uwagę objęcie posady nauczyciela tech.inf. czy inf. w szkole to rób ten kurs.
Jeśli natomiast jedynie wątpisz, czy oby masz odpowiednie umiejętności pedagogiczne, to na tym kursie się ich raczej nie nauczysz. :wink:
Skumpluj się z kilkoma nauczycielami pokrewnych przedmiotów i próbuj, próbuj, próbuj...

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kurs programowania

Postautor: kirlan » 2015-05-07, 19:13

1) trzeba lubić kontakty z dziećmi ((tak w tym dobrym dawnym znaczeniu pozbawionym chorych podejrzeń o zboczenie))
2) trzeba rozumieć co w programowaniu może sprawić kłopot, jakie są pułapki i przeprowadzić podopiecznych przez to - w nauczaniu nie ma miejsca dla tych co wszystko uważają za proste i dziwią się że ktoś czegoś nie rozumie
3) trzeba lubić informatykę i umieć zarażać tą pasją

------------
To tyle okiem praktyka - szkoleniowca informatyki dla osób w wieku 5 - 105 lat.
Reszta to twój własny styl charyzma i pomysłowość.
No i sposób na ominięcie zgodnie z prawem idiotycznych wymogów ministerstwa.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

milamagd
Posty: 5
Rejestracja: 2015-10-27, 13:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Kurs programowania

Postautor: milamagd » 2015-10-27, 13:35

Ja w ogóle to wprowadziłbym zajęcia ogólne z programowania na informatyce, zamiast ciągle zakładanie poczty. Dzieci w dzisiejszych czasach już same to potrafią

tatuwoj
Posty: 2
Rejestracja: 2016-07-07, 08:56
Przedmiot: Łacina, Technika, Muzyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kurs programowania

Postautor: tatuwoj » 2016-07-07, 09:10

Zgadzam się z pierwszą wypowiedzią. Nie wiem czy musisz ale powinieneś. Musisz wiedziec jak się zachowywać i w jaki sposób przekazywać wiedzę dzieciom. Dzieci w tym wieku zaczynają się buntować,mieć swoje zdanie. Dodatkowo zmiany hormonalne nie pomagają ale pogarszają sytuację.

olindaa87
Posty: 2
Rejestracja: 2016-06-29, 10:53
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Kurs programowania

Postautor: olindaa87 » 2016-09-05, 12:10



Wróć do „Informatyka”