konta e-mail a RODO

miejsce spotkań i wymiany doświadczeń nauczycieli przedmiotów informatycznych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

agnieszkaaga14
Posty: 1
Rejestracja: 2019-09-02, 15:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: podlaskie

konta e-mail a RODO

Postautor: agnieszkaaga14 » 2019-09-02, 15:13

Witam

Jeśli piszę nie w tym dziale bardzo przepraszam. W tym roku rozpoczynam staż na nauczyciela kontraktowego, nauczany przedmiot Informatyka, mam problem otóż w 6 klasie szkoły podstawowej wg programu nauczania mam założyć z dziećmi konto mailowe, niestety prawie wszystkie konta znanych graczy na rynku żądają informacji imię nazwisko data urodzenia miejscowość a niejednokrotnie i nr telefonu - przecież mamy RODO. Rozumiem, że jeśli chcę robić coś takiego to muszę zebrać od rodziców zgody na tego typu rzeczy ? A co jeśli jakiś rodzic nie wyrazi takiej zgody? Wtedy dziecko jest z materiałem na bakier. Czy znacie jakieś konta pocztowe na których nie trzeba podawać takich danych ? Prosiłabym o rady jak rozwiązać taka sytuację ? Najgorsze w tym wszystkim jest to, że również w 6 klasie szkoły podstawowej jest praca w chmurze, ale to wiąże się z posiadaniem konta w danej usłudze w którym to koncie trzeba podawać dane jak wyżej pisałam. Może mi doradzić jak wybrnąć z tego problemu ? Będę wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sernis002
Posty: 1
Rejestracja: 2020-05-27, 08:54
Przedmiot: Technika, Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: konta e-mail a RODO

Postautor: sernis002 » 2020-05-27, 09:04

Na poczcie protonmail.com zakładasz konta bez podawania wrażliwych danych. Do tego cała poczta jest szyfrowana, więc masz rozwiązany problem :)
A co do pracy w chmurze, to szkoła powinna mieć swoje usługi pocztowe przeznaczone dla uczniów.

zanetaszymowska
Posty: 4
Rejestracja: 2020-10-19, 15:26
Kto: uczeń
Przedmiot: Język hiszpański, Łacina
Lokalizacja: małopolskie

Re: konta e-mail a RODO

Postautor: zanetaszymowska » 2020-10-19, 16:22

ale wrażliwe dane to jakie? przecież zawsze możesz fikcyjne dane dać

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: konta e-mail a RODO

Postautor: tomeh » 2023-11-13, 11:01

Przecież na tych portalach można zakładać konta z fałszywymi danymi - wytłumaczyć dzieciom dlaczego tak się robi. Samemu chyba nigdy nawet jako osoba dorosła nie podałem nigdzie sowich prawdziwych danych. Zawsze inne daty urodzenia, inne nazwisko lub skrót. Nie ma co się przejmować takimi danymi, ważne aby umiały stworzyć sobie skrzynkę.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.


Wróć do „Informatyka”

cron