Serwer do szkoły

miejsce spotkań i wymiany doświadczeń nauczycieli przedmiotów informatycznych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

aga87
Posty: 20
Rejestracja: 2023-05-22, 18:25
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Serwer do szkoły

Postautor: aga87 » 2023-07-19, 09:06

Mój dobry przyjaciel jest nauczycielem w jednej ze szkół podstawowych w Krakowie. Dodam, że w prywatnej, bo będzie to miało znaczenie (tak mi się wydaje). Ale do brzegu.

Natrafiłam niedawno na informację, że w szkołach jest popularne zacofanie pod kątem praktycznie wszystkiego, od promocji, przez budowanie długotrwałych relacji i ewaluację poczynań uczniów w przyszłości, po wyposażenie. Weszłam w dyskusję ze wspomnianym przyjacielem i ten powiedział mi, że to wszystko zależy od szkoły. Państwowe faktycznie mają problemy na każdej płaszczyźnie, natomiast prywatne już niekoniecznie.

Po rozmowie podrzucił mi kilka artykułów, ale jeden dość mocno mnie zastanowił. Mowa o tym: https://bizserver.eu/pl/blog/29-serwer-do-szkoly-cechy-serwera-dla-szkoly-i-rekomendacje-sprzetu. Jest w nim z grubsza mowa o sprzęcie serwerowym w szkole. Kiedy chodziłam do podstawówki, a było to dość dawno, to temat komputerów był czymś, co dopiero wchodziło. Teraz widzę, że są specjalne serwery do szkół i nie jest ich mało. Ba, kosztują też swoje.

I stąd moje pytanie i temat do Was. Jak to faktycznie wygląda w Waszych szkołach? Czy dyrektorzy inwestują w nowoczesny sprzęt, czy wszystko "leży na głowie" szkolnego informatyka, który kombinuje jak może. Z tego co mój przyjaciel mi powiedział, jego szkoła ma własną serwerownię. Jest to co prawda mikro twór, ale jest. Jako że jest szkolnym informatykiem to na nim ciąży obowiązek jego obsługi. Nikt by pewnie tego nie ogarnął.

Inną sprawą jest to, że nauczyciele też nie są przeszkalani z obsługi komputerów i sprzętów szkolnych (chociażby kserokopiarki). Sam też o tym mi wspominał... Więc można mieć serwer, ale stawiać dalej na jedną personę... Jak to jest w szkołach w których pracujecie lub do których uczęszczają Wasze dzieci?

fabianka
Posty: 1
Rejestracja: 2023-08-24, 18:42
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Serwer do szkoły

Postautor: fabianka » 2023-08-24, 18:44

aga87, zgadzam się z Twoim spostrzeżeniem. W mojej okolicy, w szkołach państwowych, rzeczywiście jest pewne zacofanie pod względem technologicznym. Często brakuje nowoczesnego sprzętu, a jeśli już jest, to nie zawsze jest odpowiednio wykorzystywany. Wielu nauczycieli nie jest przeszkolonych w zakresie obsługi nowych technologii, co sprawia, że cały ciężar spada na barki informatyka szkolnego.

Moje dzieci uczęszczają do szkoły prywatnej i tam sytuacja wygląda nieco inaczej. Szkoła inwestuje w nowoczesny sprzęt i dba o to, aby nauczyciele byli przeszkoleni z jego obsługi. Mają tam również własną małą serwerownię i rozbudowaną pracownię komputerową.

Myślę, że kluczem jest nie tylko inwestowanie w sprzęt, ale również w edukację nauczycieli. Nawet najlepszy sprzęt nie będzie miał sensu, jeśli nie będzie odpowiednio wykorzystywany.

Dziękuję za podzielenie się linkiem do artykułu, na pewno go przeczytam. Ciekawe, jakie są doświadczenia innych osób w tej kwestii.

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Serwer do szkoły

Postautor: tomeh » 2023-10-16, 21:07

Nie ma pieniędzy na sprzęt i edukację, nie ma na zdrowie jest na telewizję propagandową i budowanie pałacu saskiego oraz milionowe premie polityków.

Poważnie, to w licznych szkołach albo będzie sprzęt z epoki brązu albo czasami nowy jaki jest w kartonach na zapleczu. Ba nawet popamiętam sytuację gdy szkoła otrzymała 20 mikroskopów z mojej uczelni, jako darowizna (nowych) i po dwóch latach rewizje chcieli zrobić - jak są wykorzystywane. Okazało się że wszystkie zostały zniknięte ze stanu szkoły :-D !

Pamiętam także swoją szkołę, gdzie uczono mnie pisania na maszynie gdy już była doba komputerów... tak wygląda Polska szkoła. Informatyki uczył mnie facet od WF - który czytał gdzie kliknąć, aby coś miało interakcję ...nauka extra klasa. Tak jest przecież w dużej mierze do dziś. Niska kompetencja wielu nauczycieli we własnych przedmiotach i łatanie etatów - dzieleniem przedmiotów po przyuczeniu.

Powinno być wprowadzone u nas system skandynawski. Otwarte szkoły nie tylko na uczniów ale także obywateli ich pracownie. Wtedy przepływ i wymiana wiedzy jest lepsza i faktycznie jest progres poznawczy. Inaczej to jest izolacja i bańka informacyjna tego kto się czego nauczył i to klepie a skąd ma wziąć nowinki, jak nie ma na to czasu.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.

aga87
Posty: 20
Rejestracja: 2023-05-22, 18:25
Kto: rodzic
Lokalizacja: małopolskie

Re: Serwer do szkoły

Postautor: aga87 » 2024-04-23, 14:55

Zgadzam się z Tobą tomeh, aktualnie sytuacja wygląda w wielu miejscach dość nieciekawie. Zmienili się rządzący, może zmieni się w jakimś stopniu podejście i także w temacie dostępności edukacji... Pożyjemy, zobaczymy :)


Wróć do „Informatyka”